اعلام نتایج اولیه کنکور سال 95 بین 18 تا 20 مرداد

اعلام نتایج اولیه کنکور سال 95 بین 18 تا 20 مرداد
تاریخ:            تعداد بازدید: 496                    

ابراهیم خدایی در حاشیه بازدید از جلسه آزمون سراسری سال 1395 دانشگاه ترتبیت دبیر شهید رجایی با حضور محمدسعید تسلیمی قائم مقام وزیر علوم و فناوری افزود: چهل و ششمین دوره آزمون سراسری امروز با آزمون رشته ریاضی و علوم انسانی آغاز شد و در حال برگزاری است، تاکنون گزارشی از بروز مشکلی نیز به ما نرسیده است.
وی ادامه داد: امسال بیش از 860 هزار داوطلب در پنج گروه آزمایشی در آزمون شرکت کرده اند و آمار برگزاری یک میلیون و 14 هزار نفر است (با احتساب داوطلبانی که در آزمون چند گروه آزمایشی متقاضی شده اند). ظرفیت های دانشگاه ها 750 هزار نفر است اما هنوز نهایی نشده است و احتمالا افزایش یا کاهش آن وجود دارد.

**اعلام نتیجه نهایی 18 تا 20 مرداد
رییس سازمان سنجش گفت: سوالات آزمون دو ساعت بعد از پایان آزمون هر گروه و کلید سوالات یکشنبه (27 تیر) بعد از ساعت هشت شب روی سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org منتشر می شود، نتیجه اولیه آزمون بین 18 تا 20 مرداد اعلام می شود، انتخاب رشته یک هفته بعد از اعلام نتیحه انجام و نتیجه نهایی در شهریور ماه اعلام می شود.
خدایی در مورد تاثیر سوابق تحصیلی بر نتیجه آزمون نیز تاکید کرد: تاثیر سوابق تحصیلی به صورت مثبت است و سال آینده با توجه به مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو جلسه کارشناسی انجام می شود و تا اوایل مهر نتیجه آن اعلام می شود.

***تاثیر مثبت 25 درصدی
وی تصریح کرد: البته تا سال گذشته تاثیر مستقیم 25 درصد را داشتیم؛ اما بر اساس رای دیوان عدالت و مصوبه مجلس شورای اسلامی تاثیر قطعی به تاثیر مثبت تغییر یافت و برای سال 95 در اصلاحیه قانون مجلس شورای اسلامی این تاثیر قید شد و برای سال 96 کارشناسی بیشتری انجام می شود و توسط شورای پدیرش و سنجش دانشجو اعلام می شود.
رییس سازمان سنجش در مورد ظرفیت های ورودی دانشگاه ها تصریح کرد: تعداد ظرفیت فعلی با احتساب ظرفیت های دانشگاه آزاد اسلامی بسیار بیشتر از داوطلبان است. سال گذشته هم که 770 هزار ظرفیت داشتیم، تعداد قبولی 428 هزار نفر بود و برای همان ظرفیت موجود هم داوطلبان متقاضی نشدند و سال گذشته 340 هزار ظرفیت در آزمون سراسری خالی ماند.
به گفته خدایی، قاعدتا همه داوطلبان در آزمون پذیرفته می شوند، ولی ظرفیت ها و پذیرش ها در همه گروه های آزمایشی متوازن نیست.
وی خاطرنشان کرد: برای نمونه در گروه های علوم انسانی، ریاضی ظرفیت بیشتر از داوطلب است، در گروه تجربی تعداد داوطلبان بیشتر و ظرفیت کمتر است؛ بیشتر از 200 هزار نفر ظرفیت نداریم در حالیکه داوطلبان بیشتر از 500 هزار نفر هستند.
خدایی یادآور شد: در کنکور امسال رقابت بیشتر بر سر نوع دانشگاه و نوع رشته دانشگاه های دولتی آنهم در گروه آزمایشی تجربی است. در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و در گروه ریاضی و انسانی هم برای دانشگاه های دولتی است.
تسلیمی نیز گفت: کنکور سراسری همه ساله برنامه بزرگ کشوری است، هم برگزار کنندگان که دانشگاه ها هستند و هم خانواده ها که امیدوارند از این فعالیت ها نتیجه بگیرند در این فعالیت مشارکت دارند. همچنین نتیجه زحمات سامانه بزرگ نظام آموزش و پرورش کشور و در واقع معلمان مشخص می شود.
وی در مورد کاهش آمار داوطلبان افزود: در گذشته اولین تصمیم ورود به دانشگاه بود، اما اکنون اینطور نیست تا حدی که آمار داوطلبان کاهش یافته است و وقتی آمار به حد ظرفیت های دانشگاه ها برسد قطعا نیاز به دانشگاه های غیرانتفاعی نداریم و به صورت طبیعی تکلیف این دانشگاه ها مشخص می شود.

***تعادل در داوطلبان و ظرفیت دانشگاه ها
تسلیمی در مورد اینکه چند دوره دیگر کنکور برگزار می شود نیز گفت: افزایش تاریخی داوطلبان به دلیل افزایش ظرفیت های آموزش عالی کاهش یافته است و به تعادل رسیده ایم. سامانه آزمون ورود به دانشگاه به معنای اولویت های انتخاب رشته ای برای داوطلبان شده است و دانش آموزان می توانند با دقت کامل تر و هدفمند انتخاب رشته کنند.

***حذف کنکور برای رشته های پرطرفدار در کوتاه مدت ممکن نیست
خدایی نیز به این سوال که کنکور چه زمانی حذف می شود؟ پاسخ داد: برای بعضی رشته ها و دانشگاه ها باید کنکور برگزار شود، حجم داوطلبان گروه تجربی برای پذیرفته شدن در نزدیک به 10 هزار صندلی رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی آزمون می دهند و در این گروه به اندازه ای رقابت فشرده است که در کوتاه مدت بعید است بتوان کنکور را در این گروه حذف کرد.
رییس سازمان سنجش همچنین گفت: در حال حاضر ۸۲ درصد کل ظرفیت بر اساس صرفا سوابق تحصیلی پذیرفته می شوند و ۸ تا ۱۰ درصد همچنان بر اساس کنکور پذیرفته خواهند شد. این ۸ تا ۱۰ درصد به رقابت اصلی داوطلبان در رشته های پرطرفدار مانند پزشکی و رشته های گروه آزمایشی ریاضی و برخی رشته های انسانی دانشگاه های دولتی تبدیل شده است.
وی در مورد کاهش ظرفیت روزانه دانشگاه ها و افزایش ظرفیت شبانه دانشگاه ها نیز گفت: در شرایط کنونی 15 درصد از دانشجویان غیرشهریه پرداز هستند و همین هم برای دانشگاه ها دشوار است. در نتیجه در این زمینه فعلا گسترش مطرح نیست ولی کاهش هم نخواهیم داشت. از طریق آزمون سراسری و کنکور در 10 سال گذشته 115 هزار نفر پذیرفته می شوند و این رقم ثابت بوده است. به طور متوسط در کل نظام موزش عالی از کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری 15 درصد دانشجویان رایگان تحصیل می کنند.
به گزارش ایرنا، چهل و ششمین آزمون سراسری دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور صبح امروز، پنجشنبه 24 تیرماه در 369 شهرستان و بخش مختلف ایران و همچنین 23 شهر در 19 کشور خارجی آغاز شد.
تعداد 860 هزار و 109 داوطلب در پنچ گروه آزمایشی ریاضی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان های خارجی برای ورود به دانشگاه های کشور طی امروز و فردا رقابت می کنند. آزمون گروه ریاضی و انسانی همزمان امروز صبح، آزمون گروه آزمایشی هنر امروز بعدازظهر، گروه علوم تجربی فردا صبح و زبان های خارجی فردا بعداز ظهر برگزار می شود.

 

منبع: ایرنابرچسب ها :