سخن رهبری در مورد سند 2030 فصل الخطاب است

محی الدین بهرام محمدیان
تاریخ:            تعداد بازدید: 229                    

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش گفت: بعد از سخنان رهبری در خصوص سند 2030 ، ارائه هرگونه سخنی در این مورد خطاست چراکه سخنان رهبری فصل الخطاب است.

محی الدین بهرام محمدیان بعد ازظهر چهارشنبه در نشست بررسی آثار تربیتی سند 2030 که با حضور معاون آموزش متوسطه ، معاون فرهنگی تربیتی و دبیرکل شورای عالی وزارت آموزش و پرورش در ساختمان شهید رجایی این وزارتخانه برگزار شد گفت: پس از سخنان رهبری درباره سند 2030 از سوی برخی اشخاص و جناح ها مطالبی خطاب به آموزش و پرورش مطرح شد که اصلا بی فایده و بی نتیجه است.
وی با بیان اینکه پس از سخنان رهبر معظم انقلاب که در دیدار اخیر با فرهنگیان بیان کردند دیگر سخن گفتن وارد نیست افزود: باید بدانیم که سیاست های کلی نظام را رهبری ابلاغ می کنند؛ باید بحث های حاشیه ای را تمام کرد و دلایل رهبری را شنید وعمل کرد.
محمدیان گفت: برخی در این رابطه با حاشیه سازی بطور ناجوانمردانه به آموزش و پرورش ضربه زدند و برای مثال حذف درس شهید فهمیده از کتاب های درسی مدارس ابتدایی و یا افزودن کتاب لک لکی در کار نیست را به کتاب های درسی آموزش و پرورش ، از جمله اهداف سند 2030 برشمردند که درست نیست.
وی افزود: درس شهید حسین فهمیده حذف نشده بلکه در دروس اول متوسطه قرار داده شده و به همراه این شهید ، برخی از شهدای انقلاب ، دفاع مقدس و همچنین شهدای هسته ای برای آشنایی فرزندان این کشور یادآوری شده اند.
وی با بیان اینکه کتاب لک لکی در کار نیست ، ساخته و پرداخته عده ای دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف است ، افزود: وزارت ارشاد به این کتاب مجوز چاپ نداده و اصلا این کتاب ، کتاب درسی نیست و برخی حاشیه سازان این گونه موارد را به آموزش و پرورش نسبت می دهند.
وی گفت: چرا موقعی که کتاب لک لک از سوی شبکه سه سیما و از طرفی مجری برنامه مطرح شد هیچکس به تلویزیون اشکال نگرفت؟! از طرفی درس شهید فهمیده چه ربطی به سند 2030 دارد؟! .همه این حرف ها و دیگر موارد اشکالاتی که به آموزش و پرورش گرفته می شود بی پایه و اساس است چرا که هیچ درسی و یا ساعات درسی از کتاب های دانش آموزان حذف نشده بلکه با آداب و سنن اسلامی و فرهنگ ایران زمین تطابق داده شده است.
وی تصریح کرد: اشکال تراشان باید یک مقدار وقت بگذارند و مطالعه خود را بالا ببرند.
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش گفت: دستگاه آموزش و پرورش یک دستگاه ملی است و امنیت ملی را تقویت می کند و چنانچه کسانی بخواهند اقتدار این دستگاه را بشکنند اعتماد ملی از بین خواهد رفت لذا باید مواظب بود و حرف های خلاف را مطرح نکرد. 
وی با اشاره به این مطلب که تا کنون هیچگونه ابلاغی مبنی بر اجرای سند 2030 به سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی نشده است گفت: تنها سند اجرایی در وزارت آموزش و پرورش سند تحول است و متاسفانه باید گفت به دلیل برخی موارد کارهای اساسی در این خصوص تا کنون انجام نشده است.
محمدیان با بیان اینکه برای سند تحول سه خطر تحریم ، تحمیل و در نهایت تضعیف وجود دارد ، افزود: مسئولین آموزش و پرورش موظف هستند کارها را براساس سند تحول انجام دهند و موضوع سند 2030 را باید مسکوت گذاشت و در این رابطه هرچه رهبری تاکید کردند همان را انجام داد.
وی گفت: در این سند 17 هدف دنبال می شود که یک بخش آن آموزش است.

 

منبع: ایرنابرچسب ها :