امام خمینی(ره) مبدع تحولات فرهنگی و سیاسی بزرگ بود

امام خمینی(ره)
تاریخ:            تعداد بازدید: 216                    

همزمان با بیست و هشتمین سالگرد عروج ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) در گفت و گو با خبرنگار هنرهای تجسمی ایرنا اظهار داشت: در دهه اول انقلاب اسلامی، آثار هنری تجسمی حول محور شخصیت و اندیشه امام خلق شد و در هنر خوشنویسی هم آثار قابل توجهی ارائه شد.
وی بیان داشت: زمانی که 'دفاع مقدس' و'امام خمینی' به عنوان دو پدیده انقلاب اسلامی در هم آمیخت، تولید هنری و خلق آثار هنری ابعاد تازه ای پیدا کرد، به طور مثال در سال هایی دفاع مقدس اشعار متاثر از شخصیت امام و دفاع از مرزهای عقیدتی و سرزمینی دستمایه نگارش برای خوشنویسان بود.
وی ادامه داد: آن زمان در جبهه های دفاع مقدس به شعر زیبایی برخوردم با این مضمون که :
«در جبهه حق قافله سالار حسین است
در سنگر دین محضر ایثار حسین است
فرمانده کل رهبر بیدار خمینی است
فرمانده بر این رهبر بیدار حسین است»
و این شعر را خوشنویسی کردم که در مناطق دفاع مقدس دست به دست چرخید و مورد توجه رزمندگان قرار گرفت.
این خط پژوه به کتاب 'والقلم' اثر استاد ناصر جواهرپور به عنوان یکی از آثار موفق در زمینه خوشنویسی اشعار مرتبط با مضامین انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و برگرفته از بیانات حضرت امام (ره) اشاره کرد و گفت: هنرمندان خوشنویس مانند جواهرپور، ناصر نوروزی منش، جلیل رسولی احمد پیله چی و شماری دیگر از خوشنویسانی که به ارزش های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ارادت داشتند خالصانه قطعات زیبایی را در آن به جامعه هنری تقدیم کردند.
به اذعان تیموری، نقطه اوج هنر خوشنویسی در رابطه با زندگانی و شخصیت امام خمینی (ره) هنگام ارتحال ایشان شکل گرفت.
وی ادامه داد: یکی از ابعاد هنری شخصیت امام راحل در شعر سرایی ایشان متجلی بود که بعد از درگذشت و پخش شعرهایشان از تلویزیون همه متوجه این موضوع شدند و مخصوصا غزل «من به خال لبت ای دوست گرفتار شدم»، به عنوان یک نقطه عطف، دستمایه خوشنویسان قرار گرفت.
تیموری ادامه داد: خوشنویسان از سر علاقه به اشعار و نگاه عرفانی امام خمینی (ره)، هنرنمایی خود را با نگارش اشعار ایشان غنا بخشیدند که دوره جذاب و خوبی بود.
وی بیان داشت: بعدها به مناسبت های مختلف، گلچین هایی از اشعار حضرت امام توسط خوشنویسان نگاشته و چاپ می شد و علاوه بر این، وصیت نامه سیاسی الهی امام (ره) دو بار توسط استاد کیخسرو خروش کتابت شده است که نشان از ادای دین به امام راحل دارد.
این هنرمند خوشنویس افزود: امام خمینی (ره) به عنوان رهبری موجه، مبدع تحولات فرهنگی و سیاسی بزرگ بودند و ابعاد معنوی شخصیتی و بی تفاوتی ایشان به دنیا و مسائل مادی، از وی شخصیتی عرفانی در ذهن علاقه مندان هنر ساخته بود.
وی تصریح کرد: بی پیرایگی، سادگی و خلوص امام خمینی (ره)، نماد واقعی انقلاب اسلامی به شمار می آمد و شخصیت معنوی ایشان، انگیزه بخش بسیاری از هنرمندان به خلق آثار تازه هنری بود.
کاوه تیموری، پژوهشگر هنر خوشنویسی است که علاوه بر نگارش 100 مقاله و نوشتار هنری، چند اثر پژوهشی را به جامعه هنری تقدیم کرده است. 

 

منبع: ایرنابرچسب ها :