دورۀ جدید آموزش زبان فارسی در پایتخت پاکستان آغاز شد

دورۀ جدید آموزش زبان فارسی در پایتخت پاکستان آغاز
تاریخ:            تعداد بازدید: 337                    

'شهاب الدین دارایی' رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در پاکستان روز گذشته در مراسم افتتاحیه دوره جدید آموزش زبان فارسی در اسلام آباد ضمن خیرمقدم به فارسی آموزان، طی سخنانی اظهار داشت: زبان فارسی با داشتن سابقه تاریخی هفت هزار ساله خدمات بزرگی را به فرهنگ و تمدن بشریت ارائه کرده است و بسیاری از میراث علمی و فرهنگی از جمله فلسفه، دین، اخلاق و عرفان به وسیله زبان فارسی منتقل شده است.
وی به نقل از 'عبدالحق' پدر زبان اردو اظهار داشت: هرزبان اگر مخلوق است، خالق هم است. زبان به جریان فکر وخلق اندیشه ها درذهن وفکر انسان کمک می کند و زبان هرملتی اگر غنی نباشد، فکر شان هم محدود خواهد بود اگر بخواهیم فرهنگ وتمدن ملتی حفظ شود باید مبانی زبان و ادبیات آن ملت غنی شود. 
رایزن فرهنگی ایران در پاکستان در ادامه سخنانش، زبان فارسی را زبانی بسیار غنی توصیف کرد و گفت: برای غنی سازی این زبان، اقدامات بسیار ارزنده ای از گذشته تا امروز به عمل آمده است. ارتباط و پیوند نزدیک از گذشته بین زبان های اردو و فارسی وجود داشته و بدون ادبیات فارسی، تاریخ و سابقه پاکستان شناخته نمی شود.
دارائی در بخشی دیگر از سخنان خود افزود: عارفان و صوفیان این سرزمین و نویسندگانی همانند حضرت بهاء الدین زکریا مولتانی، شاه رکن عالم، بابا فرید گنج شکر، لال شهباز قلندر و کتاب عرفانی مرحوم علی هجویری بنام کشف المحجوب نیز به فارسی نوشته شده است. صوفیان همه آثار خود را به فارسی نوشتند و بزرگ ترین ذخیره فرهنگ و تاریخ و هویت این سرزمین نیز به فارسی است. آثار خطی فارسی به تعدادی زیادی توسط نیاکان مردم پاکستان در این سرزمین نگاشته شده است. 
وی گفت: اگر بخواهیم به اندیشه های بزرگ مردانی چون اقبال لاهوری آشنا شویم که بیش از نیمی از اشعار خود به فارسی سروده است، باید نگاه ویژه ای به زبان و ادبیات فارسی داشته باشیم.
دارایی همچنین ضمن آرزوی موفقیت برای فارسی آموزان جدید، از سید رمضان موسوی که ازاساتید مجرب زبان فارسی در پاکستان بشمار می رود و مسئولیت آموزش این دوره را برعهده گرفته است، قدردانی کرد.
دوره جدید آموزش زبان فارسی شامل دورۀ مقدماتی به مدت سه روز در هفته با حضور افراد علاقمند از میان کارمندان دولت، اصحاب رسانه، استادان و دانشجویان رشته های مختلف دانشگاهی علاقمند به زبان فارسی برگزار خواهد شد.
در این دوره ها علاوه بر تدریس یک کتاب آموزش زبان فارسی، تمرین مکالمه باحضور یکی ازایرانیان مقیم، نمایش فیلم کوتاه ایرانی، آموزش خوشنویسی خط فارسی و... برای تقویت شنیداری، خواندن ونوشتن فارسی آموزان نیز پیش بینی شده است.
دو نفر از فارسی آموزان این دوره ازدیپلمات های سفارت روسیه ویک نفر از کارکنان سفارت نروژ دراسلام آباد هستند.

 

منبع: ایرنابرچسب ها :