فعالیت‌های فرهنگی کتابخانه‌ها ترویجی باشد

فعالیت‌های فرهنگی کتابخانه‌ها ترویجی باشد
تاریخ:            تعداد بازدید: 228                    

سیامک محبوب در نشست با مسئولان و رؤسای کتابخانه‌های استان قزوین در تالار قلم کتابخانه‌ی امام خمینی(ره) قزوین برگزار شد، مطالعه و ترویج آن را در جامعه یکی از مهم‌ترین نیازهای حوزه‌ی کتاب خواند و اظهار کرد: در راستای شاخص گذاریِ کارشناسانِ نهادِ کتابخانه‌هایِ عمومی در رابطه با تدوین «سندِ ملیِ خواندن»، استان قزوین می‌تواند جزو چهار استان اول کشور باشد چون بسیاری از این شاخص‌ها را دارا است.

وی با اشاره به اینکه همه‌ی موفقیت یک کتابخانه وابسته به کتابدار و فعالیت‌های فرهنگی نیست، افزود: بخشی از موفقیت کتابخانه مربوط به عوامل محیطی است و برای اینکه با دید واقع‌گرایانه به کتابخانه‌ها نگاه کنیم ابتدا باید توان کتابخانه‌ها سنجیده شده و بعد به کشش محیطی آن منطقه توجه شود.

محبوب اظهار کرد: از یک کتابخانه‌ای که دور از دسترس و بدون در نظر گرفتن تراکم جمعیتی ساخته شده است انتظار آن نمی‌رود که به شاخص‌ها دست یابد اما این به آن معنا نیست که از تلاش دست بکشیم و با قدرت پیش نرویم.

مدیرکل برنامه‌ریزی نهاد کتابخانه‌های عمومی با اشاره به تعاریف مبنایی در سند مذکور، خاطرنشان کرد: تمایز بین خدمات و فعالیت‌های کتابخانه‌ای و فعالیت‌های فرهنگی اصلی‌ترین تعاریفی هستند که با تشخیص و تمایز آن‌ها می‌توانیم کار را بهتر جلو برده و عمل کنیم.

وی اضافه کرد: اگر کتابخانه را با یک دیوار فیزیکی در نظر بگیریم آنگاه داخل این دیوار، درون کتابخانه نام می‌گیرد اما از دیوار تا شعاع 2 کیلومتری جایی است که بهترین شعاع خدمت رسانی به مردم ارائه خواهد شد.

محبوب با اشاره به اینکه بر همین اساس فعالیت‌های کتابخانه‌ای را به دو دسته درون کتابخانه‌ای و برون کتابخانه‌ای تقسیم بندی کرده‌ایم ادامه داد: هر آنچه درون کتابخانه انجام می‌شود مفهوم خدمت دارد، حتی اگر مسابقه‌ی کتابخوانی باشد و هر آنچه در بیرون از کتابخانه واقع می‌شود فعالیت‌های فرهنگی و ترویجی نام می‌گیرد.

 

منبع: ایسنابرچسب ها :