فراخوان چهارمین کنگره بین‌المللی عُرس بیدل

بیدل دهلوی
تاریخ:            تعداد بازدید: 333                    

چهارمین کنگره بین‌المللی عرس بیدل به همت بنیاد بیدل دهلوی و با همکاری کانون ادبیات ایران روزهای ۲۹ و ۳۰ دی‌ماه ۱۳۹۵، برابر با ۱۸ و ۱۹ ژانویه ۲۰۱۷ در تهران برگزار خواهد شد.

با اعلام این فراخوان از پژوهشگران و اندیشمندان دعوت شده مقالات خود را مطابق با تقویم همایش ارسال کنند.
مقالات دریافتی در چهارمین عرس بیدل در دو محور بیدل‌شناسی و زبان فارسی در دبیر خانه پذیرش می شود. در بخش بیدل شناسی موضوعاتی از قبیل؛ بازشناسی چهره بیدل دهلوی براساس آثار او و دیگران، بازتاب اوضاع و شرایط اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، تاریخی و ادبی زمانۀ بیدل در آثار وی، نقد و تحلیل آثار منظوم و منثور بیدل، نقد و تحلیل و تأویل اندیشه های بیدل، بررسی دستگاه فکری و منظومه معرفتی بیدل، انسان و پرسش های اساسی او از منظر بیدل، حقیقت از نگاه بیدل، مبدأ و معاد از نگاه بیدل، بلاغت و زیبایی شناسی آثار بیدل، تأثیرپذیری بیدل از شاعران و اندیشمندان پیش از خود، تأثیرگذاری بیدل بر شاعران و اندیشمندان پس از خود، نقد و بررسی ترجمه های آثار بیدل، معرفی و نقد نسخه های دیوان بیدل (دستنویس- چاپ شده)، نقد روش های تصحیح و تنقیح آثار بیدل، مطالعات بینارشته ای آثار و اندیشه های بیدل، و در محور زبان فارسی نیز موضوعاتی مانند؛ بازنگری جایگاه سبک هندی در ادبیات فارسی، عوامل ظهور و زوال سبک هندی در تاریخ ادبیات ایران، نقد و تحلیل آثار و اندیشه های شاعران سبک هندی، تحلیل بلاغی و زیبایی شناسی آثار شاعران سبک هندی، نقش زبان و ادب فارسی در اتحاد میان فارسی زبانان، ضرورت و اهمیت بازشناسی و طبقه بندی میراث فارسی برون مرز، شیوه های گسترش زبان و ادب فارسی، نقد و بررسی شیوه های آموزش زبان و ادبیات فارسی، آینده پژوهی در حوزه مطالعات و تحقیقات زبان و ادب فارسی، آسیب شناسی تدریس، پژوهش و ترجمه متون ادبی از زبان فارسی به زبان های دیگر و نسخه شناسی و معرفی روش های گوناگون تصحیح و تحشیه متون فارسی، در کنگره مطرح خواهد شد.
مهلت ارسال چکیده مقالات تا ۱۳۹۵.۹.۱۰ (دهم آذرماه) و مهلت ارسال اصل مقاله تا ۱۳۹۵.۱۰.۵ (پنجم دی‌ماه) خواهد بود. نتایج داوری مقالات نیز رسیده تا تاریخ ۱۳۹۵.۱۰.۱۵ (پانزدهم دی ماه) اعلام می شود.
پژوهشگران می توانند مقالات خود را در موضوعات گفته شده به نشانی: تهران، خیابان مفتح جنوبی، روبروی ورزشگاه شهید شیرودی، خیابان اردلان، شماره ۲۵، کدپستی ۱۵۸۴۹۱۹۱۹۲ و یا به پست الکترونیک   info@bonyadbidel.ir ارسال کنند. اطلاعات تکمیلی و نیز راهنمای نگارش مقالات در @bonyadbidel قابل دریافت است.

 

منبع: ایسنابرچسب ها :