تازه های بازار موسیقی ایران

بازار موسیقی ایران
تاریخ:            تعداد بازدید: 501                    

هم زمان با پایان یافتن فصل تابستان و آغاز ماه مهر، بازار موسیقی ایران نیز چند آلبوم موسیقی تازه را به خود دیده است. از میان آلبوم هایی که در این فاصله منتشر شده، پنج آلبوم در ادامه معرفی می شود. 
از این پنج آلبوم، سه آلبوم در حال و هوای موسیقی ایرانی پدید آمده، یک اثر در فضای موسیقی الکترونیک است و یک آلبوم هم در سبک راک ایرانی کار شده است.

** «از جان از دل»؛ سالار عقیلی و نوید دهقان
آلبوم «از جان و از دل» چهارمین آلبومی است که امسال با صدای سالار عقیلی در بازار موسیقی ایران منتشر شده است. 
عقیلی از آغاز سال 95 تاکنون آلبوم های «از تنهایی گریه مکن»، «قافله سالار عشق» و «تو کیستی؟» را روانه ی بازار کرده است.
«از جان و از دل» اثری است در گونه موسیقی دستگاهی ایرانی که آهنگ های آن را نوید دهقان (نوازنده ی کمانچه، آهنگساز و سرپرست گروه «قمر») ساخته و گروه «قمر» آن ها را اجرا کرده است. 
در این آلبوم نیز مانند شماری دیگر از آلبوم های عقیلی حریر شریعت زاده، همسر این هنرمند، با ساز پیانوی خود جواب آواز عقیلی را داده است.
«از جان و از دل» در قالب دو لوح فشرده منتشر شده که در مجموع 11 قطعه دارد. شعر تصنیف های این اثر را علیرضا خیابانی سروده و شعر تنها آواز آن از سعدی و اقبال لاهوری است. افزون بر این تصنیف ها و آوازها، این آلبوم چهار قطعه بی کلام را نیز دربرگرفته است.
نوید دهقان (کمانچه)، بهزاد رواقی (تار)، حمید بهروزی نیا (تار)، علیرضا گرانفر (سنتور)، بابک غسّالی (عود)، شاهین صفایی (بم تار)، حسین محمدحسینی (نی)، نسیم اربابی (کمانچه)، سارا هستی (کمانچه)، نیلوفر شهبازی (کمانچه ی آلتو)، مهزاد خردمند (کمانچه ی آلتو)، فرهاد صفری (تنبک و باژنگ) و شهریار نظری (دف و دایره) نوازندگان گروه موسیقی «قمر» در اجرای این آلبوم هستند.
ضبط این مجموعه سال 93 انجام شده و به همت مؤسسه ایرانگام در آخرین روز شهریور 95 در بازار موسیقی منتشر شده است.

** «عاشقم من»؛ محسن کرامتی
دیگر آلبوم تازه منتشر شده این روزها، اثری با صدای محسن کرامتی است. کرامتی در آلبوم «عاشقم من» شماری از تصنیف های قدیمی ساخته استادان فرامرز پایور، رکن الدین مختاری و جواد بدیع زاده را دوباره اجرا کرده، که البته بخش هایی از آهنگ و شعر این تصنیف ها در اجرای تازه ی کرامتی تغییر کرده است.
افزون بر چهار تصنیف این مجموعه، شماری ساز و آواز و چهارمضراب و رِنگ نیز در آلبوم «عاشقم من» وجود دارد، که همه این قطعه ها را محمدباقر زینالی (آهنگساز و نوازنده ی عود، کمانچه و سنتور)، گردآوری و تدوین کرده است.
آلبوم «عاشقم من» به همت مؤسسه ماهور در آخرین روزهای تابستان گذشته منتشر شده است.

** «اوهام در آزادی»؛ شهرام شعرباف
«اوهام در آزادی» اثری است با صدای شهرام شعرباف و اجرای گروه اوهام. این آلبوم در فضای موسیقی راک اجرا شده و شعرباف و گروهش کوشیده اند شعرهای شاعر بزرگ ادبیات فارسی، حافظ شیرازی، را در تلفیق با موسیقی راک اجرا و عرضه کنند.
آلبوم «اوهام در آزادی» ضبط صحنه ای کنسرت گروه «اوهام» در تالار برج آزادی است که خرداد 1393 برگزار شده بوده است.
این اثر در قالب دو لوح فشرده منتشر شده و در آنها 15 غزل از حضرت حافظ اجرا شده است. اعضای گروه «اوهام» که در آلبوم/کنسرت «اوهام در آزادی» حضور داشته اند، عبارتند از: سامان وندادی (تار، سه تار، قیچک و دف و همخوان)، نیما رمضان (گیتار)، روزبه قلی پور (درامز و سیکوئنسر)، پویا شمالی (باس) و شهرام شعرباف (خواننده، گیتار، پیانو و کیبورد).
آلبوم «اوهام در آزادی» به همت نشر موسیقی کوک منتشر شده است.

** «گفت و شنید»؛ پیمان سلطانی، سعید ادیب و غلامرضا رضایی
منظومه سمفونیک «گفت و شنید» اثری است بر اساس شعرهای خمسه نظامی گنجه ای که پیمان سلطانی آن را ساخته است. سعید ادیب و غلامرضا رضایی خوانندگانی هستند که در این سوئت سمفونیک بیت های نظامی را به آواز خوانده اند و یارتا یاران این گزیده های شعری را دکلمه کرده است.
این اثر دارای 12 قطعه است که طی آنها بخش هایی از هفت پیکر، شرف نامه، خسرو شیرین، لیلی و مجنون و مخزن الاسرار نظامی روایت شده است. 
این آلبوم با نوازندگی نوازندگان ارکستر فیلارمونیک ارمنستان و با حضور استاد بهمن رجبی (تنبک)، علیرضا دریایی (کمانچه و قیچک آلتو)، حسین مرشدپور (سازهای کوبه یی) و مانی مرادیان (ضرب زورخانه) اجرا و ضبط شده است. محبوبه سادات یاسینی، آتیه سعادتمند بحری، مقتدا افشار، مهدی تبریزی و حامی حقیقی نیز همخوانان این اثر بوده اند.
قطعه های آلبوم «گفت و شنید» در سال 1392 ساخته شده و در سال 93 ضبط شده است. این آلبوم در آغازین روزهای مهر ماه به همت مؤسسه جامه دران منتشر شده است.

** «نیستی در هست»؛ مصباح قمصری
آلبوم «نیستی در هست» یکی دیگر از آلبوم های تک نفره ای است که تولید آنها در سال های اخیر رواج فراوانی در فضای موسیقی ایران داشته است. 
در آلبوم «نیستی در هست» به تقریب مصباح قمصری به جای همه رکن های پیدایش یک آلبوم موسیقی نقش آفرینی کرده است؛ بدین معنا که وی افزون بر اینکه در این آلبوم نوازندگی همه سازها را انجام داده، آهنگ ها را هم ساخته و همه ی آن ها را نیز خوانده است.
البته ملودی یکی از قطعه ها (جاده) را امیر رضایی ساخته و علی قمصری نیز در قطعه «بی قرار» خواننده ی مهمان بوده است. هاله سیفی زاده، بهرخ شورورزی و مژده بهرامی نیز در قطعه «بی قرار» همخوان بوده اند.
آلبوم «نیستی در هست» دارای هشت قطعه است که بر اساس شعرهایی از مولانا، ابوسعید ابوالخیر، سایه، ی. ک. و محسن میرهاشمی خوانده و اجرا شده است.
این آلبوم در سال های 91 تا 94 ضبط شده و مصباح قمصری، خود آن را منتشر کرده است.

 

منبع: ایرنابرچسب ها :