هنر جدا افتاده از ارزش‌ها در کشور بیداد می‌کند

احمد شاکری
تاریخ:            تعداد بازدید: 315                    

احمد شاکری پیش از ظهر امروز در نهمین جشنواره ادبیات داستانی سازمان بسیج هنرمندان کشور اظهار کرد: جریان هنر مدرن، روشنفکرانه و جدا افتاده از ارزش‌ها در کشور بیداد می‌کند.

رئیس انجمن ادبیات داستانی بسیج هنرمندان گفت: جشنواره ادبیات داستانی یکی از ناب‌ترین، خالص‌ترین و سالم‌ترین جشنواره‌ها است و استقامت، مجاهدت، ایثار و شهادت از شاخصه‌های اصلی در ادبیات داستان‌های این جشنواره بوده است.

وی بیان داشت: یکی از مهم‌ترین رویکردهای این جشنواره احیا و توجه به وقایع روز است و با توجه به اینکه از دفاع مقدس حدود 40 سال گذشته است و برخی از نویسندگان کنونی که در این عرصه فعالیت دارند تجربه مستقیم از دفاع مقدس ندارند، نباید اجازه دهیم وقایع از زمان موجود بگذرد و نوشتن در مورد آن‌ها را به 10 یا 20 سال آینده موکول کنیم.

شاکری ادامه داد: نباید دچار تصویف شویم و در حال حاضر زمان پاسداشت خاطرات و وقایع روز از جمله نوشتن در مورد شهدای مدافعان حرم، شهدای منا و .. است.

رئیس انجمن ادبیات داستانی بسیج هنرمندان خاطرنشان کرد: توجه و تعهد به وقایع روز یکی از مؤلفه‌های اصلی این جشنواره است و تعهد به معنای واقعی توجه عمیق، دلسوزانه و انقلابی به وضعیت روز کشور است.

وی با بیان این سؤال که چه کسانی باید این خاطرات را بنویسند؟ گفت: اگر نویسندگان متعهد ننویسند آیا جریان شبه روشنفکر می‌نویسد؟ این جریان همان کسانی بودند که در دهه 60 در حمله عراق به ایران، ایران را مقصر جلوه دادند و دفاع مقدس و فتنه 88 را بایکوت کردند.

شاکری تصریح کرد: اگر ننویسیم دیگران می‎‌نویسند، دیگرانی که نمی‌نویسند و اگر بنویسند حقایق را واژگون جلوه می‌دهند و اتفاقی که برای ادبیات دفاع مقدس افتاد و جریان سیاه‌نویس حقایق را مغلوب و منعکس جلوه داد ایجاد می‌شود که در این ادبیات شهادت به مرگ تعبیر شد و مجاهد در راه حق قاتل معرفی شد.

رئیس انجمن ادبیات داستانی بسیج هنرمندان با اشاره به اهداف این جشنواره تشریح کرد: تجدید عهد با شهدا و مفاهیم و ارزش‌های دفاع مقدس و انقلاب اسلامی، تجلیل و تقدیر از افرادی که در عرصه ادبیات داستانی تلاش کردند از اهداف این جشنواره بوده است.

وی شکل‌گیری ادبیات متعهد و انتقال تجربیات، بررسی نواقص کار، بیان دغدغه‌ها در زمینه ادبیات داستانی و برگزاری کارگاه‌های مختلف را از دیگر اهداف مهم برگزاری این جشنواره دانست.

شاکری با اشاره به وقایع عاشورا تأکید کرد: نخستین حکایت‌گر و راوی حضرت زینب(س) بودند اما به عنوان راوی تفاوتی بزرگی با سایر راویان دارند که بیان حقایق و نادیدنی‌ها یکی از زیبایی‌های بیان این راوی بزرگ بوده است.

رئیس انجمن ادبیات داستانی بسیج هنرمندان تبیین کرد: یکی از فعالیت‌های اصلی هنرمند متعهد نشر زیبای ادبیات انقلابی، دفاع مقدس و شهدا است که این زیبایی برگرفته از متن انقلاب اسلامی و دفاع مقدس خواهد بود.

 

منبع: فارسبرچسب ها :