میلیون دلار جریمه انتشار کتابی درباره کشته شدن بن‌لادن!

میلیون دلار جریمه انتشار کتابی درباره کشته شدن بن‌
تاریخ:            تعداد بازدید: 351                    

دادگاهی در ایالت ویرجینای آمریکا نویسنده کتاب «هیچ روز آسان نیست» را به پرداخت 6.6 میلیون دلار جریمه به علت انتشار این کتاب محکوم کرد.

مت بیسونت یعنی نویسنده کتاب در سال 2014 با نام مستعار مارک اوون اقدام به نوشتن و انتشار کتاب «هیچ روز آسان نیست» کرد که موضوع اصلی این کتاب عملیات کشته شدن اسامه بن لادن و نقش او در کشتن این تروریست بود.

این کتاب که بلافاصله با استقبال بسیار خوب مخاطبان مواجه شد، ناگفته‌های فراوانی از زندگی اسامه بن لادن، عملیات‌های مخفیانه ایالات متحده آمریکا و نحوه تربیت نیروهای نظامی برای انجام عملیات در شرایط سخت داشت و راوی حضور نویسنده در عراق، افغانستان و پاکستان بود و پس از انتشار در سال 2014 به عنوان یکی از کتاب‌های پرفروش جای خود را در میان کتاب‌ها باز کرد.

اما همراه با انتشار این کتاب، وزارت دفاع آمریکا از این نظامی سابق نیروی دریایی شکایت کرد و در نهایت رای دادگاه فدرال آمریکا علیه نویسنده و به نفع دولت آمریکا بود.

مت بیسونت بر اساس رای دادگاه آمریکا به علت نقض توافق نامه عدم افشا و انتشار اسناد طبقه بندی شده، محکوم شده است و باید درآمد حاصل از فروش کتاب و حق امتیاز ساخت فیلم بر اساس کتاب را که چیزی در حدود 6.6 میلیارد دلار است، بپردازد.

علاوه بر این، نظامی سابق ارتش آمریکا محکوم به پرداخت 100هزار دلار به صورت روزانه به مدت 30 روز شده است، تا همه نظامیانی که در عملیات‌های مخفی آمریکا در خاورمیانه نقشی داشته‌اند دیگر فکر انتشار خاطرات حتی به ذهنشان هم خطور نکند!

 

منبع: فارسبرچسب ها :