آغاز چهاردهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) با پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

آغاز چهاردهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) با
تاریخ:            تعداد بازدید: 263                    

در پیام علی جنتی آمده است: مگر می شود در خاک پاک ایران زیست و به قبله خراسان رخ ننمود، مگر می شود ایرانی بود و شیفته حریم امام رضا (ع) نشد؟ مگر می شود عاشق پیغمبر (ص) بود و به فرزندش در خاک خراسان عشق نورزید؟ 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: ما میزبان میهمانی عزیزیم؛ میهمانی از تبار اهل بیت پیغمبر (ع) که فرمود: «قُل لا أَسئَلُکُم عَلَیهِ أَجراً إِلاَّ المَوَدَّه فِی القُربی»
جنتی اظهار کرد: دوستی اهل بیت (ع) برای ما ایرانیان وظیفه بزرگ دینی و میهمان نوازی، آیین دیرینه ایرانی است، عشق و ارادت ایرانی به امام ثامن ضامن، عشق و ارادتی پایان نیافتنی است که نمونه آن در جشنواره امام رضا (ع) مشهود است. 
وی گفت: در سیزده دوره گذشته از جشنواره بین المللی امام رضا (ع) هر سال بر جمع عاشقان آن امام و گستره جغرافیایی جشنواره افزوده شده و به بیشتر شهرها و برخی روستاهای کشور رسیده است؛ به ویژه امسال که به یمن نیت پاک شما و تبرک عنوان دوره چهاردهم، این گستره وصف ناشدنی تر، و مسئولیت دست اندرکاران برگزاری جشنواره در جای جای کشور سنگین تر و مهم تر شده است.
وی بیان کرد: این روزها آیین های مربوط به برنامه های موضوعی جشنواره امام رضا (ع) در سراسر کشور در حال برگزاری است و همه خادمان فرهنگ رضوی تا رسیدن روز موعود و تولد آن حضرت لحظه شماری می کنند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خطاب به دست اندرکاران جشنواره امام رضا (ع) بیان کرد: شما دست اندر کار برگزاری جشنواره اید و چه شایسته اید که در شهر و دیار خویش به افتخار خادمی حضرت ثامن الحجج نائل شده اید و در دایره بزرگ خادمان فرهنگ رضوی قرار گرفته اید. 
جنتی افزود: در این سال ها به همت و ارادت شما فرهنگ رضوی نشر و نمو یافته و معارف اهل بیت (ع) در خانه دل ها بارور شده است، به همه شما عزیزان تبریک می گویم و برایتان در این مسیر نورانی عزت و سربلندی آرزومندم.
مدیرعامل بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا شمار برنامه های چهاردهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) را 184 مورد ذکر و بیان کرد: 61 درصد این برنامه ها به صورت متمرکز و در سطح ملی و 32 درصد آن در سطح بین المللی برگزار می شود.
سیدجواد جعفری گفت: سهم خراسان رضوی از مجموعه برنامه های دهه کرامت 18 درصد است و دستگاه های مختلف اجرایی در این استان برنامه های ویژه ای را در سطح ملی و بین المللی در قالب جشنواره بین المللی امام رضا (ع) برگزار می کنند.
وی بیان کرد: در چهاردهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) شمار کشورهای شرکت کننده نسبت به دور پیش از 719 نقطه شهر در پنج قاره جهان به دو هزار و 400 نقطه رسیده است.
وی اظهار کرد: بر این اساس 77 کشور در سیزدهمین جشنواره شرکت داشتند اما این تعداد در چهاردهمین دوره جشنواره به 87 کشور رسید.
وی ادامه داد: در جشنواره امسال 31 کشور آسیایی، 26 کشور آفریقایی، 16 کشور آمریکایی و 14 کشور اروپایی حضور دارند.

 

منبع: ایرنا



برچسب ها :