مذاکره برای تدوین سند نشر کتاب در فضای مجازی

مذاکره برای تدوین سند نشر کتاب در فضای مجازی
تاریخ:            تعداد بازدید: 264                    

همایون امیرزاده رئیس هیات تجدید نظر رسیدگی به تخلفات ناشران پیرامون انتشار داستان‌هایی که هفتگی در فضاهای مجازی منتشر می‌شود اظهار داشت: اگر این محتوا به عنوان کتاب در فضای مجازی نشر یابد نیازمند مجوز است.

وی در ادامه با بیان اینکه باید تمام مطالب با موضوع کتاب از مجرای قانونی منتشر شود تصریح کرد: تلقی منطقی این است که یک محتوا چه در فضای مجازی و چه فیزیکی اگر از مجرای قانون در اختیار مخاطبان قرار گیرد باید طبق ضوابط نشر باشد.

به گفته رئیس هیات تجدید نظر رسیدگی به تخلفات ناشران، در حال حاضر مجوز کتاب‌های الکترونیکی به این صورت است گفت: محتوا را معاونت فرهنگی از طریق دبیرخانه نشر کتاب کودک و بزرگسال مورد بررسی قرار می دهد و مرکز رسانه‌های دیجیتال ارشاد با عنوان سازمان تخصصی حوزه فضای مجازی مجوز نشر آن مطلب را در آن فضا صادر می‌کند.

امیرزاده به حوزه کتاب‌های گویا و صوتی هم اشاره کرد و بیان داشت: در حوزه کتاب‌های گویا این اتفاق می‌افتد اگر بخواهد کتابی صوتی یا گویا منتشر شود باید از طریق معاونت هنری اقدامات انجام شود، تنها مرجع صلاحیت دار برای امر کارشناسی کتاب در کشور معاونت فرهنگی است از این رو استعلامات اولیه صورت می‌گیرد و چنانچه بر اساس ضوابط جاری در حوزه نشر، کتاب ارائه شده باشد به معاونت هنری پاسخ مثبت داده می‌شود تا از آن پس در فرمت صوتی در اختیار مخاطب قرار گیرد.

رئیس هیات تجدید نظر رسیدگی به تخلفات ناشران با اعلام یک خبر گفت: اخیرا مذاکرات خوب و سازنده‌ای میان معاونت فرهنگی وزارت ارشاد و مرکز رسانه‌های دیجیتال برای تدوین سند هم‌افزا در جهت ارائه مجوز به آثار حوزه نشر الکترونیک صورت گرفته  که نتیجه آن می‌تواند ابهامات را برطرف کند.

این مقام مسئول در بخش مجوز نشر تصریح کرد: تمامی محتواهایی که از طریق مجاری قانونی نشر آنها در فضای مجازی مجاز تشخیص داده شود در فضای فیزیکی هم مجاز است و عکس این مسئله نیز همین گونه است.

امیرزاده متذکر شد: اگر اثری از نظر محتوا از تنها مرجع صلاحیت دار کشور در امر کتاب(معاونت فرهنگی) مجوز بری انتشار کتاب دریافت کرد صورت‌های دیگر این کتاب‌ هم با همان مجوز امکان انتشار دارند.

وی با تاکید بر این موضوع که فضای تولید اطلاعات آنلاین در فضای مجازی بسیار گسترده و متنوع است و بسیاری از فعالیت‌ها در این حوزه شاید نیازمند مجوز نباشد خاطر نشان کرد: اگر کسی بخواهد از مجرای قانونی اقدام به انتشار مطلبی با عنوان کتاب داشته باشد، نه یادداشت و دلنوشته، باید مجوز داشته باشد، چون قانونگذار اختیار بررسی کتاب را داده است.

رئیس هیات تجدیدنظر رسیدگی به تخلفات ناشران با بیان این مطلب که تا زمانی‌که کتابی اعلام وصول نگرفته باشد به معنای این است که مراحل قانونی را طی نکرده گفت: باید برای انتشار یک مطلب مراحل قانونی از طریق معاونت فرهنگی و مرکز رسانه‌های دیجیتال طی شود. افراد می‌توانند با مراجعه به مرکز رسانه‌های دیجیتال و پس از آن ارائه محتوا به معاونت فرهنگی و اراده کتاب، مراحل قانونی خود را طی کنند.

رئیس صدور پروانه نشر کشور در پایان اضافه کرد: شیوه نامه جدید به معنای اسناد تنظیم شده برای تسهیل و روانسازی فعالیت‌های نظارتی و بالابردن انتخاب مخاطبان است با توجه به پدیده‌های نوظهور در حوزه نشر این بخش مورد توجه معاونت فرهنگی قرار دارد.

 

منبع: فارسبرچسب ها :