دلایل عدم تأثیرگذاری تلاوت قاریان کشورمان از زبان شهید «محسن حاجی‌حسنی»

دلایل عدم تأثیرگذاری تلاوت قاریان کشورمان از زبان
تاریخ:            تعداد بازدید: 426                    

یکی از مسائل مهم در امور قرآنی جذب حداکثری مردم و تأثیرگذاری بر افراد است بر همین اساس مقام معظم رهبری نیز به تلاوت قرآن کریم با صوتی زیبا و اثرگذار تأکید و در دیدارهای مختلف به جامعه قرآنی توصیه کرده‌اند که قرآن را با متناسب با معانی تلاوت کنند.

در نخستین شماره از مطالبات قرآنی رهبر معظم انقلاب اسلامی که روز گذشته بر روی خروجی خبرگزاری فارس قرار گرفت، به اهمیت ارائه تلاوت معنامحور نیز اشاره شد. با توجه به این مطالبه مقام معظم رهبری بسیاری از قاریان کشورمان سعی در ارائه تلاوت‌هایی معنامحور و زیبا داشتند و تا حدودی موفق نیز بوده‌اند اما هنوز به جایگاه مطلوبی در این زمینه نرسیده‌ایم؛ گواه این امر نیز عدم توجه کافی عموم مردم به گوش دادن به قرآن و حضور در جلسات قرآنی است.

قرآن را باز کن و بخوان

شهید محسن حاجی‌حسنی نفر اول مسابقات بین‌المللی قرآن کریم مالزی ضمن آسیب‌شناسی تلاوت قاریان کشورمان، تلاوت‌های قاریان ایرانی و مصری را مورد ارزیابی قرار داده و می‌گوید: در جلسات نکته‌های زیادی مطرح می‌شود اما چرا اساتید در تلاوت نمی‌توانند خیلی مؤثر باشند و این نکات بر روی تلاوت‌ها تأثیرگذار نیست؟

قاری ایرانی هزاران نکته می‌تواند به قاری بدهد اما اساتید مصری اینگونه نیستند. اصل تلاوت نکات نیست، روح تلاوت در این‌ها نیست. طبلاوی خودش می‌گوید دستگاه‌ها را نمی‌داند و اعتقادی به دستگاه‌های موسیقی ندارد اما آیا تلاوت‌هایش ضعیف است؟ محمود شحات‌انور می‌گوید من کلاس موسیقی نرفتم. او دستگاه‌های اصلی را بلد است و با توجه به معنا و سلیقه خودش تلاوت می‌کند.

قاری درجه 10 ایران نکات فرعی را آموخته‌اند و هزاران اصطلاح بلد هستند اما چرا خوب تلاوت نمی‌کنند؟ چون کم می‌خوانند و خود را درگیر تواشیح می‌کنند، اصل تلاوت یعنی قرآن را باز کن و بخوان.

لینک دانلود صوت سخنان محسن حاجی‌حسنی کارگر قاری شهید منا تقدیم می‌شود.

لینک دانلود

 

منبع: فارس

 برچسب ها :