پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

• توليد علم، و ترويج آن و تربيت نيروي متخصص در زمينه علوم دفاع مقدس. • تهيه و تدوين سياست ها و راهبردهاي پژوهشي و آموزشي در حوزه علوم دفاع مقدس. و ...

 • آدرس : خيابان ستاد شهيد مطهري، ابتداي خيابان ميرعماد، نبش كوچه يكم، پلاك 4
 • 02188506009
  02188745391
   
 • 02188745391
   
 • info@dsrc.ir
   
 •  
   
 • تخفیف برای مشتریان : ندارد
 •  
 •  

لطفاً هنگام تماس ذکر کنید که از طریق گنجه دات نت تماس گرفته اید.

شرح کامل

آشنايي با پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس
فقدان مركزي براي سياست‌گذاري و برنامه ريزي پژوهشي در زمينه علوم مرتبط با حوزه دفاع مقدس كه منتج به توليد علم و نظريه سازي در امور دفاعي كشور شود، مدت‌ها ذهن مسئولين امر را به خود مشغول كرده بود. بدین ترتیب به همت شهید سرلشکر احمد سوداگر، پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس در سال 1384 تاسیس گردید و این شهید یزرگوار تا پیش از شهادت در 21 بهمن 1390 مسئولیت ریاست پژوهشگاه را برعهده داشتند.
هم اکنون پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس به عنوان یزرگترین مرکز پژوهشی و آموزشی در حوزه دفاع مقدس مشغول به فعالیت است و فعالیت های گسترده پژوهشی - آموزشی با رویکرد فناوری-محور در دستور کار خود دارد.
مهم ترين وظايف پژوهشگاه عبارتند از:

• توليد علم، و ترويج آن و تربيت نيروي متخصص در زمينه علوم دفاع مقدس.
• تهيه و تدوين سياست ها و راهبردهاي پژوهشي و آموزشي در حوزه علوم دفاع مقدس.
• تأسيس مركز اسناد و كتابخانه جامع تخصصي دفاع مقدس.
• تأسيس كانون نخبگان و پيشكسوتان دفاع مقدس.
• تدوين دائرة‌المعارف دفاع مقدس.
• همكاري و مشاركت با مؤسسات و نهادهاي مختلف با هدف تحقيق و پژوهش و انتقال علوم و ارزش‌هاي دفاع مقدس.
• تربيت پژوهشگر در مقاطع كارشناسي ارشد و بالاتر و برگزاري دوره‌هاي آموزشي.
• نظارت بر محتواي آثار منتشره دفاع مقدس و همچنين تأييد يا اصلاح و يا رد آثار منتشره به منظور جلوگيري از تحريف حقايق تاريخي.
• طراحي و راه اندازي پايگاه اينترنتي تحقيق و پژوهش مجازي به منظور ارتباط علمي با پژوهشگران و انديشمندان ملي و فراملي در حوزه علوم دفاعي و دفاع مقدس.
• زمينه‌سازي آموزش علوم دفاعي و آشنايي با فرهنگ دفاع مقدس از طريق همكاري با وزارت علوم، تحقيقات و فنآوري.

معرفي پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس
هم اينك دنياي مجازي و اينترنت در زندگي بشر به جزئي جدايي‌ناپذير تبديل شده و ارتباطات بشري بسيار سهل تر از گذشته شده است. به اين دليل، اينترنت تبديل به ابزاري مؤثر در دستان دولت‌ها و قدرت‌ها شده است تا سلطه خود را بر ديگر ملل گسترش دهند و براي اين منظور سعي كرده‌اند با فراهم نمودن بسترهاي مختلف نرم‌افزاري و سخت افزاري باعث جذب انبوه مخاطبان و در نتيجه افزايش هيمنه فرهنگي و تبليغاتي خود بر مخاطبان شوند. در همين راستا شر‌كت‌هاي عظيم اينترنتي و نرم‌افزاري پديد آمده‌اند تا علاوه بر بهره‌برداري‌هاي تبليغاتي و ترويج فرهنگ غربي با معرفي و هدايت مخاطبان به كانالهاي خاص اهداف پنهان خود كه شامل تبليغات عليه نظام‌هاي ديگر،‌ فعاليت‌‌هاي جاسوسي از كاربران، اشاعه انحرافات اخلاقي و فكري و... است را محقق سازند.
اينترنت به عنوان يكي از گسترده ترين رسانه‌هاي بشري، به دليل ويژگي تعاملي، مؤثرتر و جذاب‌تر از ديگر رسانه‌هاست؛ چرا كه مخاطب فقط تماشا نمي‌كند، بلكه خود مي‌تواند به عنوان يك عنصر فعال در ساخت محتوا و گسترش اينترنت مشاركت داشته باشد. شركت‌‌هاي اينترنتي بزرگي مانند ياهو، گوگل، MSN و ... كه در ظاهر اهداف اطلاع‌رساني دارند؛ با فراهم‌كردن سرويس‌هاي جذابي مانند ارائه پست الكترونيك، فضاي دسترسي، جستجو در اينترنت، خريد و فروش، چت و گفتگو و... كه همگي رايگان هستند باعث جذب مخاطب و هدايت هدفمند آن‌ها مي‌شوند. متأسفانه به دليل عدم ارائه بسترهاي لازم، مخاطبان فارسي‌زبان نيز ناگزير به استفاده از سرويس‌هاي فوق هستند.
پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس تصميم گرفت در جهت ترويج فرهنگ غني دفاع مقدس و ايجاد يك پايگاه بزرگ اينترنتي و الكترونيكي جهت گردهم‌آوري پژوهشگران و فعالان دفاع مقدس و جمع‌آوري منابع و اسناد و ارائه آنها بصورت الكترونيكي، در گام اول پايگاه اينترنتي پايداري را پايه‌گذاري نمايد و با توجه به توان بالاي پژوهشگاه در خصوص توليد نرم‌افزار، كليه مراحل طراحي و توليد آن بصورت انحصاري در داخل پژوهشگاه انجام شده است.
پايگاه اينترنتي پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، يك پرتال پژوهشي – اطلاع‌رساني دفاع مقدس است و با گردآوري و ارائه منابع و مستندات هشت سال دفاع مقدس، پژوهشگران و دانشجويان را در جهت انجام مطالعات دقيق‌تر و سريع‌تر ياري خواهد رساند.
توسط سرويس‌هاي متعدد ارائه شده در اين وب سايت مخاطبان در كمترين زمان مي‌توانند به حجم گسترده‌اي از منابع و اسناد مورد نياز دسترسي پيدا كنند.
همچنين اين امكان براي اعضاء فراهم شده است تا تأليفات، اسناد و مقالاتي را كه داراي بار ارزشي هستند بصورت مستقيم به وب سايت ارسال نمايند تا ساير اعضاء نيز بتوانند از آنها بعنوان منابع مطالعاتي استفاده كنند. بدين ترتيب كاربران نه تنها مي‌تواند از منابع ارائه شده بهره ببرند بلكه خود به صورت مشاركتي اسناد و منابع را در اختيار سايرين قرار ‌دهند.
منابع و مستندات پشتيبان شده در اين پايگاه اينترنتي عبارتند از: مقالات، تصاوير، اسناد مكتوب، كتب، پايان‌نامه‌ها، اسناد صوتي و اسناد ويدئويي.
در بخش اخبار و رويدادها علاوه بر پوشش خبري رويدادهاي بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس و پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس آخرين اخبار و رويدادها در حوزه دفاع مقدس در اختيار همگان قرار مي‌گيرد تا كاربران لحظه به لحظه در جريان آخرين رويدادهاي فرهنگي، اجتماعي، مذهبي، هنري در حوزه دفاع مقدس قرار بگيرند. همچنين توسط بخش سردبيري، موضوعات تحليلي و پژوهشي دفاع مقدس در قالب گزارش، گفتگو، يادداشت تهيه و تدوين مي‌شود و در اختيار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.
همچنين سرويسهاي تالار گفتگو، روزنوشت (وبلاگ) و گپ اينترنتي براي مخاطبان عام ارائه شده است تا هر كدام به منزله‌ي رسانه‌اي ويژه، از زاويه‌اي خاص حماسه عظيم هشت سال دفاع مقدس را به تصوير بكشد تا علاوه بر گردهم‌آيي در فضاي اينترنتي و مجازي، ناگفته‌ها، ظرايف، رشادتها و جانفشانيهاي سپاه اسلام در اين حماسه بزرگ را بيشتر آشكار سازد.

کلمات کلیدی :

محصولات پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس

محصولی برای نمایش وجود ندارد!