بررسی کامل یک دوچرخه خوب و قطعات آن

دوچرخه
تاریخ:            تعداد بازدید: 1503                    

هدف استفاده از یک دوچرخه چیست و چه دوچرخه ای برای شما مناسب است؟ این سوالی است که شما قبل از خرید دوچرخه باید به آن پاسخ دهید. انواع مختلفی از دوچرخه وجود دارد که هر کدام برای شرایط سنی خاص ، جنسیت ویژه و مکان و نوع استفاده ای که می خواهیم داشته باشیم طراحی شده اند. در این نوشتار انواع مختلف دوچرخه و مواردی که باید موقع خرید به آنها توجه کنیم بیان می گردد.

   

ارتباط بین قد دوچرخه سوار و سایز مناسب دوچرخه :

یکی از موارد مهم در خرید دوچرخه انتخاب سایز دوچرخه متناسب با قد فرد می باشد. در جدول زیر سایز دوچرخه مناسب برای هر میزان قد بیان می گردد.

قد دوچرخه سوار به سانتی متر سایز دوچرخه مناسب به اینچ
تا 140 14
تا 160 16
تا 175 18
تا 185 20
تا 195 22
195 به بالا 24
 

 

تقسیم بندی دوچرخه ها بر اساس محدوده سنی مورد استفاده و جنسیت:
مشخصات دوچرخه بانوان:
     اکثر دوچرخه ها بر اساس فیولوژی بدن مردان ساخته شده اند. یعنی دوچرخه های مردانه هستند. اما اگر بانوان قصد سوار شدن بر یک دوچرخه را داشته باشند باید دوچرخه مناسب ویژگیهای بدنی آنان ساخته شود.
این دوچرخه ها ویژگیهای زیر را دارند:
1-    فاصله بین دست تا اهرم در دوچرخه بانوان به طور معمول 1 تا 3 سانتی متر کمتر از دوچرخه مردانه است تا فرد به راحتی بتواند فرمان را در دست بگیرد.
2-    همچنین بدنه ی دوچرخه از جنس سبکتری ساخته می شود تا برای بانوان راحت تر باشد.
3-    همچنین در دوچرخه های زنانه نوع تعبیه سیستم های ترمز، چگونگی کشش چرخ و بالانس دوچرخه  به گونه ای است که متناسب با شرایط فیزیکی بانوان است و به آنها کمک می کند که سریعتر حرکت کنند و راحت تر به جاذبه زمین غلبه کنند.


 

مشخصات دوچرخه کودکان :
       زمانی که می خواهید برای یک کودک دوچرخه انتخاب کنید باید به دو نکته اساسی توجه کنید:
1-    سایز: حتما به گونه ای سایز دوچرخه را برای کودکتان انتخاب کنید که پای کودک به راحتی به پدال دوچرخه برسد.
2-    سایز چرخ: توجه کنید که سایز چرخهای یک دوچرخه تعیین کننده این است که این دوچرخه مناسب کودکان است یا خیر نه اندازه فریم قاب دوچرخه. اندازه های معمول برای چرخ دوچرخه های کودکان ، 16،20 و 24 سانتی متر می باشد.
مناسب ترین دوچرخه برای یک کودک دوچرخه ایست که بتواند به بهترین شکل آن را مدیریت کند و کمترین میزان خطر و بیشترین لذت را برای او داشته باشد و البته کلاه ایمنی دوچرخه را فراموش نکنید.


 

 

تقسیم بندی دوچرخه ها بر اساس فضای مورد استفاده :
1-    مشخصات دوچرخه جاده :
•    بهترین برای پیاده رو:
      این دوچرخه ها برای کسانی مناسب هستند که با هدف تناسب اندام، رفت و آمد در مسیرهای روزانه و یا تورهای شهری دوچرخه سواری می کنند.
     این دوچرخه ها برای افراد تازه کار علاقمند به دوچرخه سواری مناسب هستند. البته جاده ی خوب هم برای یک دوچرخه سواری خوب مهم است چون یک جاده نامناسب اثر پدال زدن شما را از بین می برد.

 

 

مشخصات دوچرخه کوهستان:
•    بهترین برای صخره ها و جاده های شنی و خاکی  
      این دوچرخه ها دارای سیستم های ترمز بسیار قوی و ضربه گیر هستند و برای حرکت بر روی مسیرهای خاکی و شنی و یا فضاهایی که سنگ و یا ریشه درختان یا شیارهای بین صخره ها وجود دارند مناسب هستند. این دوچرخه از تعداد دنده های کمتری نسبت به دوچرخه های جاده ای برخوردارند که کمک می کند حفظ تعادل در این دوچرخه ها راحت تر باشد.قطر چرخ این دوچرخه ها  معمولا 29 اینچ طراحی می شود که این قطر بزرگتر چرخها مقاوت موجود در محیط را کاهش می دهد و عبور راحت تر از موانع و چابکی بیشتر را به ارمغان می آورد.


 

 


2-    مشخصات دوچرخه شهری:  این دوچرخه ها برای استفاده در فضاهای شهری طراحی شده اند و دارای بدنه سفت و محکم و قوی هستند و برای فضاهای ناهموار شهری مناسب هستند.

 

 

انواع دوچرخه ها بر اساس ساختار:
1-   مشخصات دوچرخه مسابقه سه جانبه خاص:
این دوچرخه ها بسیار سبک هستند و در عین حال بسیار قوی و محکم هستند و در شرایط سخت بسیار خوب عمل می کنند.
آنها لاستیک نیمه برجسته دارند که برای زمینهای ناهموار مناسب هستند. در این دوچرخه ها شما بیشتر به سمت جلوی دوچرخه خم می شوید. آنها آیرودینامیکتر هستند و کار همسترینگ شما در این دوچرخه ها موثر تر خواهد بود. این دوچرخه ها برای مانورهای عمومی و یا دوچرخه سواری طولانی مناسب نیستند .

 


2-    مشخصات دوچرخه تاشونده : این دوچرخه را می توان تا کرد و در یک کیسه جای داد . این دوچرخه برای افرادی که قصد سفر با دوچرخه دارند بسیار مناسب است. این دوچرخه ها بسیار سبک وزن و در عین حال محکم هستند.

 

 


3- مشخصات دوچرخه های برقی: در این دوچرخه ها موتوری طراحی شده است که با باتری کار می کند و به  شما در بالا رفتن از تپه ها کمک می کند . همچنین این دوچرخه ها میزان فشاری که شما به پدال وارد می کنید را توسط سنسوری که در آنها تعبیه شده است، محاسبه می کنند.

 


3-    مشخصات دوچرخه تک دنده : این دوچرخه ها معمولا تنها یک دنده دارند و برای استفاده طولانی مدت و بیشتر در فضاهای شهری مورد استفاده قرار می گیرند.

 


انواع دوچرخه ها بر اساس راحتی :
3-    مشخصات دوچرخه کامفورت:
 تاکید این دوچرخه ها بر راحتی بیشتر است و این دوچرخه ها برای سواری در اطراف محله ها و پارکها و مسیرهای دوچرخه سواری ایده آل می باشند.
ویزگیهای این دوچرخه ها داشتن صندلی راحت، لاستیکهایی با قطر حدودی 26 اینچ و حالت نشستن راحت تر است.


 

 

4-   مشخصات  دوچرخه هیبرید:
این دوچرخه ها صندلی راحتی دارد و بدن در هنگام نشستن بر روی آنها حالت عمودی خود را حفظ  می کند . در این دوچرخه ها برای چرخهای 26 اینچ از فرک و سیت پست 700 میلی متر استفاده می شود که راحتی بیشتری را به ارمغان می آورد. این دوچرخه ها انتخاب مناسبی برای رفتن به محل کار یا مدرسه و لذت بردن از محیط اطراف هستند.


 


نکته: هر دو نوع دوچرخه های کامفورت و هیبرید می توانند در انواع مدلهای دوچرخه بر اساس فضای استفاده وجود داشته باشند.

    سوال مهم:
آیا می توان از یک دوچرخه برای مقاصد مختلف استفاده کرد؟
پاسخ این سوال مثبت است. البته مهم ترین عامل در این کار سایز چرخهاست. بسیاری از دوچرخه های کامفورت، هیبرید و کوهستان لاستیکهایی دارند که می توان در هر دو فضای هموار و ناهموار از آنها استفاده کرد. همچنین در بسیاری از دوچرخه ها می توان لاستیکهای برجسته را با لاستیکهای صاف عوض کرد.


انواع فرمان دوچرخه :
•    فرمان فلت:
ساده ترین نوع فرمان دوچرخه، فرمان فلت می باشد. این فرمان یک میله ی صاف می باشد که در گذشته در بین دوچرخه سواران روستایی معمول بود اما امروزه در بین عموم مردم مورد استفاده قرار می گیرد.


•    فرمان Drop bar:
این مدل از فرمان دوچرخه معمولا در دوچرخه های جاده دیده می شود. این طراحی به دوچرخه سوار این امکان را می دهد که دستش با شکلهای مختلف بر روی فرمان قرار دهد و بدنش را به سمت جلو بکشد تا بتواند غلبه بهتری بر باد داشته باشد.

 


•    فرمان پروانه ای (Butterfly Bars) :
از این فرمانها معمولا در دوچرخه های توریستی و یا دوچرخه هایی که قرار است با آنها مسافت زیادی پیموده شود استفاده می شود. چراکه این فرمانها راحتی زیادی را به همراه دارند و در موقعیت های مختلف می توان از آنها استفاده کرد. از این فرمانها گاهی در دوچرخه های محلی ارزان قیمت هم استفاده می شود.

 

 


 


•    فرمان ایروبیک :
این مدل فرمان در مسابقات بویژه مسابقات انفرادی مورد استفاده قرار می گیرد. در این مدل طراحی فرد به راحتی قادر به تغییر نوع گرفتن فرمان نیست اما این مدل در دست گرفتن فرمان به حفظ ویژگیهای ایرودینامیکی فرد و حرکت سریعتر در هنگام سواری کمک می کند.

 


 


•    فرمان Cruiser :
این نوع فرمان به دوچرخه سوار این امکان را می دهد که به صورت صاف بر روی دوچرخه قرار گیرد . این فرمانها معمولا در دوچرخه های کامفورت مورد استفاده قرار می گیرند.


 


    سوال مهم :
چگونه یک فرمان مناسب انتخاب کنیم ؟
1-     اولین نکته ای که باید به آن توجه شود فاصله ی بین مرکز بالاترین نقطه فرمان تا مرکز قسمتی است که ترمزها در آن نصب شده اند. اگر این فاصله کمتر از 80 میلیمتر باشد کوتاه، تا 85 میلیمتر متوسط و بیشتر از 85 میلیمتر طولانی است.
2-    عرض فرمان: رایج ترین عرضهای فرمان، 38، 40،42 و 44 سانتی متر هستند.
3-    عمق فرمان : فاصله ی عمق فرمان ازطریق اندازه گیری مرکز بالاترین نقطه ی فرمان تا مرکز پایین ترین نقطه فرمان محاسبه می گردد. اگر این عدد از 125 میلیمتر کمتر باشد عمق فرمان کم است و بین 125تا 128 میلی متر عمق مناسب و بیشتر از آن عمق زیاد محسوب می گردد.
4-    خم: میزان خم فرمان هم از نکاتی است که باید به آن توجه شود.
5-    قلاب: قلاب فرمان بخشی است که در زیر اهرم گیره فرمان قرار می گیرد و در طول نزولی پیچ استفاده می گردد.


چند اصطلاح رایج  :
    فرک دوچرخه چیست؟
فرک، قسمتی از دوچرخه است که چرخهای جلوی دوچرخه را نگه می دارد.

 


 
    سیت پست چیست؟
زین دوچرخه یا محل نشستن سوار را سیت پست می گویند.


 


    فریم دوچرخه چیست؟
بدنه دوچرخه که سایر قسمتها بر روی آن سوار می شوند فریم دوچرخه می گویند.

 

 

جنس فریم دوچرخه :

    دوچرخه های مختلف داری طیف وسیعی از جنس بدنه هستند . که این جنس بدنه در قیمت دوچرخه ، وزن دوچرخه و ویژگیهای دوچرخه در هنگام حرکت تاثیرگذارند. از جمله این مواد می توان به آلیاژهای فلزی،استیل ، آلومینیوم، پلاستیک و کربن اشاره کرد.

 

تعداد دنده دوچرخه :

تعداد دنده در دوچرخه ها هم عامل مهمی است. در دوچرخه های مختلف با کارایی مختلف تعداد دنده ها متفاوت است. برای مثال در دوچرخه کوهستان تعداد دنده های جلو ، سه عدد و تعداد دنده های عقب از 6 تا 9 عدد متغیر است . لازم به ذکر است که حاصل ضرب تعداد دنده های جلو در دنده های عقب تعداد دنده ها را مشخص می کند.

اما به طور کلی تعداد دنده ها در دوچرخه های عادی 21 عدد، در دوچرخه های نیمه حرفه ای 24 عدد و 27 عدد در دوچرخه های حرفه ای و 30 دنده در دوچرخه های فوق حرفه ای است که به تازگی وارد بازار شده اند.

 

انواع ترمز در دوچرخه :

1- ترمز دیسکی : در این مدل از ترمز ، ترمزهای دوچرخه از گیره ای تشکیل شده اند که بالشتکهای ترمز را در مقابل چرخ فشار می دهند و موجب کم کردن سرعت و ایست دوچرخه می شوند. معمولا از این ترمز ها در دوچرخه های کوهستان استفاده می شود.

 

2- ترمز سیمی : این مدل ترمز به این صورت عمل می کند که زمانی که روی دسته ترمز فشار می آوریم، لقمه های بر روی چرخها از سمت راست و چپ بر چرخ فشار آورده و از سرعت دوچرخه می کاهد، و مانع از حرکت دوچرخه می شوند. معمولا از این دوچرخه ها در دوچرخه های شهری استفاده می شوند.

3- ترمز پدالی : در این مدل ترمز، هنگام حرکت ترمز به صورت برعکس فشار داده می شود و این امر موجب چرخش برعکس ساچمه مهره ی دوچرخه می شود و دوچرخه در همان لحظه می ایستد. این مدل از ترمز قویترین نوع ترمز است و معمولا در دوچرخه هایی که برای کارهای نمایشی مورد استفاده قرار می گیرند به کار گرفته می شود.

 

 

تایر دوچرخه : 

از دیگر قسمتهای مهم دوچرخه تایر دوچرخه می باشد. این تایر ها معمولا از موادی همچون ، ترکیبات پلاستیک و نخ برخی آلیاژهای فلزی تهیه می شوند و به طور کلی به سه دسته ی عمده تقسیم می شوند: 

1- تایرهای تیوب لس: این تایرها معمولا در دوچرخه های کوهستان و همچنین در دوچرخه های توریستی و نمایشی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

2- تایر های تیوب دار: این تایرها بیشتر در ساخت دوچرخه های شهری کاربرد دارند . 

 

3- تایرهای کربنات پر : که از این تایر ها معمولا در دوچرخه های کودکان استفاده می شود.

 

 

به طور کلی در مورد زین دوچرخه باید به چند نکته توجه کرد:

ارتفاع زین :

که باعث میشه نحوه قرارگیری پاها و نوع نشستن تغییر کنه و تاثیر زیادی در راحتی فرد در هنگام نشستن دارد

 میزان پهنای زین :

معمولا از زینهای با پهنای بیشتر در دوچرخه های شهری و توریستی استفاده می شود چرا که این مدل از زین ها امکان نشستن راحت تر رو ایجاد می کنند و از زین های باریکتر برای ورزشهای با تحرک بیشتر مثل دانهیل، کراس کانتری و جاده استفاده می شود و دلیل این امر عدم ایجاد مزاحمت و دست و پاگیر نبودن این زینهاست.

 مناسب بودن زین بر اساس جنسیت :

معمولا زینهایی که برای بانوان ساخته می شوند دارای کف صاف هستند این درحالیست که  زین های ویژه آقایان  انحنایی رو به داخل دارند و این تفاوت به دلیل تفاوت ساختار بدنی بانوان و آقایان است.

قطر لوله زین :

از نکات مهم انتخاب یک زین خوب اندازه قطر لوله ی زین است که در دوچرخه های با کاربرد متفاوت این قطر هم متفاوت است برای مثال در دوچرخه های  جاده ای و MBT قطر استاندارد 27.2 میلی متر و قطر بزرگ 31.8 میلی متر است.

جنس زین :

معمولا زینهای دوچرخه را از دو جنس آلومینیوم و فیبر کربن می سازند که البته قیمت زین با جنس آلومینیوم به مراتب بیشتر از نوع دیگر است.

نوع تثبیت کننده زین :

 برای تثبیت کردن زین دوچرخه از انواع مختلفی از تثبیت کننده ها استفاده می شود. از جمله : پیچ و مهره : جک ریلی ، گیره و .... که هر کدام شرایط ویژه ای را در هنگام سواری ایجاد می کنند مثلا تنظیم کننده های ریلی در فضاهایی که شیب زیادی وجود دارد می تواند شما را در تنظیم نحوه نشستنتان یاری رساند.

نتیجه گیری:

با توجه به مطالب بالا باید گفت اگر قصد خرید یک دوچرخه مناسب را دارید باید به مسائل بسیار زیادی توجه کنید. اینکه این دوچرخه را برای چه گروه سنی و چه هدفی خریداری می کنید؟ اینکه متناسب با نوع هدف شما از چه مدل فرمان، ترمز و یا لاستیکی باید استفاده کنید وآیا باید حتما یک دوچرخه ی نو بخرید و یا خرید و فروش دوچرخه دست دوم هم می تواند گزینه ی مناسبی برای شما باشد؟ همه ی این مسائل در کنار قیمت دوچرخه ، گارانتی های مربوط به آن و علاوه بر همه ی اینها اینکه آیا این دوچرخه قابلیت نصب ضربان سنج، سرعت سنج و دیگر وسایل جانبی را دارد یا خیر (که خود این وسایل جانبی هم دنیایی بزرگ و متنوع دارد) نکاتی است که بدون توجه به آنها نمی توان خرید دوچرخه مناسبی داشت. این نوشتار با هدف کمک به خواننده برای داشتن انتخابی بهتر نگاشته شده است. امید است در این راه آن را مفید بیابید.

 

منبع: کالاگردبرچسب ها :