جاذبه های گردشگری استان هرمزگان

استان هرمزگان
تاریخ:            تعداد بازدید: 285                    

هرمزگان

مرکز استان: بندر عباس

تاریخ تاسیس: 1346

مساحت: ۷۰٬۶۹۷ کیلومتر مربع

استان هرمزگان در جنوب ایران و در شمال تنگه هرمز قرار دارد. این استان ۷۰٬۶۹۷ کیلومتر مربع مساحت دارد که از این نظر هشتمین استان کشور می باشد. استان هرمزگان از جهت شمال و شمال شرقی با استان کرمان، غرب و شمال غربی با استانهای فارس و بوشهر از شرق با سیستان و بلوچستان همسایه بوده و جنوب آن را آبهای گرم خلیج فارس و دریای عمان در نواری به طول تقریبی ۹۰۰۰ کیلومتر دربرگرفتهاست

استان هرمزگان دارای ۱۳ شهرستان، ۲۳ شهر، ۳۳ بخش و ۷۱ دهستان و ۲۱۷۰ آبادی دارای سکنهاست و بنا به سرشماری بعمل آمده در سال ۱۳۷۵ جمعیت استان هرمزگان ۱۰۶۲۱۵۵ نفر می باشد که از این تعداد ۴۱۹۹۳۸ نفر در بندرعباس ساکن می باشند. بندرعباس به عنوان مرکز استان هرمزگان امروزه یکی از شهرهای بزرگ ایران است که مرکز مهم فعالیتهای اقتصادی و تجاری می باشد. این شهر که در قسمت انتهایی خلیج فارس و در فصل مشترک شاهراه خلیج فارس و دریای عمان واقع گردیده است که نقش مهمی در زمینه صادرات و واردات کشور ایفا می کند.

مردم بندرعباس و برخی از نواحی استان هرمزگان، آمیخته ای از فارس، بلوچ، عرب هستند، که«بندری» یا«عباسی» نامیده می شوند. لاریها در شهرستان لار استان فارس، بندرها و جزیره های ایرانی دریای پارس، از جمله هرمزگان و سرزمینهای جنوبی دریای پارس زندگی می کنند. بلوچها، در کرانه های دریای مکران، خلیج فارس، جزیره ها و بندرهای ایران، از جمله استان هرمزگان زندگی میکنند.

زبان مردم هرمزگان عموما لهجه های گوناگون گویش بندری است که از زیر شاخه های زبان فارسی است که دارای پیوندهایی با زبان مردم لارستان استان فارس می باشد. ونیز در نواحی غربی و جزایر ایرانی خلیج فارس زبان عربی نیز رایج است، همچنین در نواحی شرقی مانند جاسک زبان بلوچی رواج دارد.

 


فهرست جاذبه های گردشگری، جاهای دیدنی، اماکن مقدس و مذهبی، و امکانات توریستی و تفریحی شهرهای استان هرمزگان به شرح زیر در آریا زمین در دسترس می باشد:

شهر ابوموسی، شهر بستک، شهر بشاگرد، شهر بندر جاسک، شهر بندر عباس، شهر بندر لنگه، شهر بندرعباس، شهر بندرلنگه، شهر پارسیان، شهر جاسک، شهر حاجی آباد،شهر خمیر، شهر دهبارز، شهر رودان، شهر سردشت، شهر سیریک، شهر قشم، و شهر میناب

 

مجموعه گردشگری حرا

مجموعه گردشگری حرا ونگاه خاص - 4مجموعه گردشگری حرا ونگاه خاص - 3مجموعه گردشگری حرا ونگاه خاص - 1مجموعه گردشگری حرا ونگاه خاص - 5مجموعه گردشگری حرا ونگاه خاص - 6مجموعه گردشگری حرا ونگاه خاص - 8

کمیته های مختلف با عضویت افراد صاحبنظر جهت خدمات بهتر به هموطنان توسط جناب آقای مهندس محمودی شهردارجوان وخوشفکر بندر خمیر استان هرمزگان تشکیل وبا جدیت وتلاشی بی نظیر ایده ها وبرنامه متنوع مدنظر قرار داده تا هربازدیدکننده ای سفرش مبدل به خاطره رویایی شود.

مهمترین برنامه ها تورگردشی با زمانهای متفاوت در جنگلهای حرا که مجموعه ی زیبا ودلنواز ازتنوع گیاه وآب وپرندگان دریایی وصیدماهی واتراق شبانه درصورت درخواست پیش بینی شده است،،، جنگلی بی نظیر دردل دریا با تراکم انبوه وآبراهه های زیبا.

استفاده ازپارک ساحلی و مجموعه مجهز اقامتی توریستی حرا که بعنوان یکی از محل های اسکان آماده شده است،

اجرای زنده موسیقی بومی محلی شاد بندری در چندین گروه ومحل ،زیرنظر استاد برجسته موسیقی وهنر کشور وازمفاخرهرمزگان و بندرخمیر، استاد رادمهر که نیازی به شرح وتفسیر ندارد.

ایجاد وغرفه وارایه غذاهای سنتی ودریایی خاص با حضور بانوان هنرمندی که افتخاری و ویژه طبخ غذارا انجام میدهند که متفاوت از رستورانهاست.

ارایه وعرضه پوشش ولباس محلی خمیری واجرای نقش حنیر با حضور زبده ترین هنرمدان نقش اصیل.

بازدید از اماکن تاریخی وبافت سنتی وارتباط با مردم محلی ،،

استفاده ازمجموعه آب درمانی سر وگرم بندرخمیر که کیفیتی خاص دارد،،

بازدید از موزه مردم شناسی بندرخمیر وصنایع دستی باحضور صاحبان فن،،

و بسیاری برنامه های متنوع دیگر که تاکنون دراین سطح وسیع اعمال نشده است،،

بهترین ایده همان برنامه ریزی هموطنان در عید امسال برای حضور در بندرخمیر تا خاطره ای ماندگار بعنوان میزبانتان رقم زنیم،،

مردان وزنان هرمزگان و خاص خمیری ، در مهمان نوازی وخوش شربی ودوستی به تاییید دوست ودشمن مشهورند،، حال که قرار است مدیریت شهری تمام تمرکزش بر این قضایا باد ،،،چه شود که میشود.

 

منبع: آریا زمین

 

 برچسب ها :