جاذبه های گردشگری استان خراسان جنوبی

استان خراسان جنوبی
تاریخ:            تعداد بازدید: 262                    

خراسان جنوبی

مرکز استان: بیرجند

تاریخ تاسیس: 1383

مساحت: ۱۵۱٬۱۹۳ کیلومتر مربع

استان خراسان جنوبی یکی از استانهای ایران است. این استان در شرق ایران واقع شده و مرکز آن، شهر بیرجند است. استان خراسان جنوبی، با مصوبه مجلس شورای اسلامی و پس از تقسیم استان خراسان به سه استان، در سال ۱۳۸۲ ایجاد شد.

مساحت این استان ۱۵۱٬۱۹۳ کیلومتر مربع است که از این نظر سومین استان ایران است. بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰، جمعیت آن برابر با ۷۳۲٬۱۹۲ نفر می باشد و از این نظر ۲۸ امین استان کشور است.

استان خراسان جنوبی از شمال با استان خراسان رضوی، از غرب با استانهای یزد، اصفهان و سمنان، از شرق با کشور افغانستان و از جنوب با استانهای سیستان و بلوچستان و کرمان هم مرز است.

استان خراسان جنوبی، دارای ۱۱ شهرستان، ۲۵ بخش، ۶۱ دهستان و ۲۸ شهر است.

 


فهرست جاذبه های گردشگری، جاهای دیدنی، اماکن مقدس و مذهبی، و امکانات توریستی و تفریحی شهرهای استان خراسان جنوبی به شرح زیر در آریا زمین در دسترس می باشد:

شهر اسدیه، شهر بشرویه، شهر بیرجند، شهر حاجی آباد، شهر خوسف، شهر درمیان، شهر زیرکوه، شهر سرایان، شهر سربیشه، شهر فردوس، شهر قاین، شهر قاینات، و شهر نهبندان

 

عمارت مستوفی

عمارت مستوفی - 1عمارت مستوفی - 2عمارت مستوفی - 3عمارت مستوفی - 4عمارت مستوفی - 5عمارت مستوفی - 7

منزل مستوفی در خیابان ملاعبداللهتونیبشروی و کوچه مستوفی شهر بشرویه قرار دارد . این عمارت از جمله بناهای اعیانی است که در دوره قاجاریه ساخته شده ومتعلق به شخصی به نام مستوفی میباشد.سبک معماری و بادگیرهای زیبا و ساباط در جانب شمال شرقی این سازه و تزیینات گچی در بخشهای دیگر بنا از ویژگی های بارز منزل مستوفی به شمار میرود . پلان کلی این عمارت مستطیل شکل می باشد و ورودی آن در میانه ضلع جنوب غربی واقع شده است . پس از ورودی دالانی کم عرض قرار دارد که به حیاط متصل میشود . در طرفین دالان ورودی دو اتاق کوچک تعبیه شدهاست.صحن حیاط فضایی مستطیل شکل دارد که با آجرهایی مربع شکل فرش شدهاست . در ضلع غربی این عمارت ، ایوانی بزرگ قرار دارد که بر فراز آن سه بادگیر عظیم تعبیه شده ، این بادگیرها شامل یک بادگیر مستطیل شکل بزرگ در میانه و دو بادگیر هشت ضلعی در طرفین اند. بادگیر مستطیل شکل دارای دو دروازه چشمه در طرفین میباشد و به فضای درون ایوان منتهی میگردد. دو بادگیر دیگر به زیرزمینی که در ایوان واقع شدهاست راه دارند. ایوان پوششی مسطح دارد ودر بخش فو قانی با دو ستون هشت ضلعی و دو نیم سطون و سه قوس گهوارهای مزین شدهاست. فضای طرفین ایوان به صورت دو اشکوبه است.دیوار ضلع غربی عمارت با پنج طاق نمای عمیق و مرتفع تزیین شده ، این طاق نما ها دارای رسمی بندیهایی گچی اند. در ضلع جنوبی و شمالی بنا، ورودی چند اتاق به چشم میخورد که در بخش بالا و اطراف ورودیها ، طاقچهها و طاقنماهایی زیبا ساخته شدهاست.در گوشه شرقی بنا حوضخانه قرار دارد . حوضخانه فضایی هشت ضلعی داردکه حوض دایرهای کوچکی در مرکز آن ساخته شده است این فضا با کلاه فرنگی زیبایی پوشیده شده و تزیینات رسمیبندی هنرمندانهای دارد. زیرزمین عمارت که حکم سردخانه را داشته ، فضایی مستطیل شکل دارد که با قوسی خفیف و آجرهای خفته و راسته اجرا شده است. در ضلع شمال شرقی منزل که مشرف به کوچهای کم عرض است ساباطی به طول هجده متر ساخته شده که دیوارهای ساباط با بیست طاقنمای ظریف تزیین شدهاست. مصالح به کار رفته در منزل و ساباط مستوفی خشت خام ودر قسمت هایی آجر با ملات گل و گچ میباشد.

 

مساجد قاین از صدر اسلام

مساجد قاین از صدر اسلام تا قرن چهارم قمری - 5مساجد قاین از صدر اسلام تا قرن چهارم قمری - 6مساجد قاین از صدر اسلام تا قرن چهارم قمری - 7

6 مسجد با پایان کاوشهای فصل دوم شهر قدیمی قاین ، در این محدوده تاریخی کشف شد . پنج تا از این مساجد کشف شده از صدر اسلام تا قرن 4 هجری بر روی هم ساخته شده اند که نوع مسجد اولیه به سبک خراسانی است.

 

مسجد جامع قاین

مسجد جامع قاین - 1مسجد جامع قاین - 3

این مسجد بنایی است بسیار قدیمی و درنهایت شکوه و جلال که علاوه بر روحانیت معنوی دارای ظاهری دلچسب و فرح انگیز است.امروز با گذشت 1100سال همچنان این بنا بلندترین عمارت قاین می باشد.

 

مقبره ابوذر جمهر قاینی

مقبره ابوذر جمهر قاینی - 1مقبره ابوذر جمهر قاینی - 3مقبره ابوذر جمهر قاینی - 5مقبره ابوذر جمهر قاینی - 7مقبره ابوذر جمهر قاینی - 8

حکیم ابوذر جمهر قاینی سیاسد مدار، ادیب ، عارف و شاعر اواخر قرن چهارم و اوایل قرن پنجم هجری قمری است که در دربار سلطان محمود غزنوی خدمت می کرده است. مقبره حکیم ابوذر جمهر در فاصله 4 کیلومتری جنوب غربی شهر قاین در دامنه کوهی مرسوم به کوه ابوذر قرار دارد.

 

قلعه کوه قاین(آرتاگوآنا)

قلعه کوه قاین(آرتاگوآنا) - 1قلعه کوه قاین(آرتاگوآنا) - 3قلعه کوه قاین(آرتاگوآنا) - 6قلعه کوه قاین(آرتاگوآنا) - 8قلعه کوه قاین(آرتاگوآنا) - 9

آرتاگوانا دژیست دفاعی، مستحکم و تاریخی در دیار طلای سرخ، قاین که در 3 کیلومتری جنوب این شهر تاریخی بر فراز کوهی صعب العبور بنا شده است. دژ موجود در دوره ساسانی بر روی خرابه های قلعه ای با قدمت بیش از 2000 سال بنا شده است.

 

منبع: آریا زمین

 

 

 

 

 برچسب ها :