جاذبه های گردشگری استان البرز

استان البرز
تاریخ:            تعداد بازدید: 316                    

البرز

مرکز استان: کرج

تاریخ تاسیس: 1389

استان البرز سی و یکمین استان ایران است. در جلسه هییت دولت در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۸ لایحه تاسیس این استان تصویب و به مجلس شورای اسلامی فرستاده شد. در ادامه با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۳۸۹/۴/۷ استان البرز بطور رسمی شکل گرفت. در این طرح پیشنهادی کرج به عنوان مرکز استان درنظر گرفته شدهاست. این شهر در ۲۰ کیلومتری غرب تهران و در حوزه استحفاظی استان تهران قرار گرفته بود که با جمعیتی بالغ بر ۱٬۶۱۴٬۶۲۶ نفر، چهارمین شهر پرجمعیتایران پس از شهرهای تهران، مشهد و اصفهان محسوب میگردد.

نام این استان از رشته کوه البرز گرفته شده است که بخش مهمی از آن از شمال این استان میگذرد.


فهرست جاذبه های گردشگری، جاهای دیدنی، اماکن مقدس و مذهبی، و امکانات توریستی و تفریحی شهرهای استان البرز به شرح زیر در آریا زمین در دسترس می باشد:

شهر اشتهارد، شهر ساوجبلاغ، شهر طالقان، شهر کرج، شهر نظر آباد، و شهر هشتگرد

 

برغان

سفری کوتاه به برغان - 1سفری کوتاه به برغان - 2سفری کوتاه به برغان - 3سفری کوتاه به برغان - 5سفری کوتاه به برغان - 6سفری کوتاه به برغان - 8

منطقه برغان از مناطق شهرستان ساوجبلاغ به شمار می آید و آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و در پاییز و زمستان سرد است.

رودخانه های شاهرود و سنج که از کوه های البرز مرکزی سرچشمه می گیرند، از کنار این منطقه عبور می کنند و این امر بر زیبایی های این منطقه می افزایند.

درختان کهنسال روستا چشم اندازی کم نظیر به منطقه می دهد و این درختان که عمر بسیاری از آنها قابل توجه است، زیبایی های منطقه را افزایش می دهد.وقتی وارد جاده برغان میشوید تا چشم کار میکند درخت است و سرسبزی و صدای رودی خروشان که شما را به وجد میآورد. عمر بسیاری از این درختان به بیش از 1000سال میرسد

مغولها بوده است.

آثار تاریخی برغان

روستای برغان آثاری نظیر حسینیه اعظم (با تعزیه بزرگی که در ایام محرم در آن برگزار میشود)، پل تاریخی برغان، چنار کهن مسجدجامع، درخت پیر سپیدارک و تپه باستانی قلعه کشکلا را در خود جای داده است. مسجدجامع با قدمتی 800 ساله و حسینیه اعظم که در بالامحله برغان قرار گرفته است از آثار مذهبی بسیار قدیمی این روستاست. حسینیه اعظم نیز اثر تاریخی ارزشمندی است که قدمت آن بر اساس نوشته کتیبه سنگی سردر آن به بیش از 5 قرن میرسد. بنای این حسینیه درحال حاضر توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تهران پوشش داده شده تا از صدمات وارده در امان بماند. همچنین پلی با یک چشمه طاق روی رودخانه شاهرود مقابل در ورودی حسینیه اعظم بنا شده است. این پل از بناهای دوره صفویه است و در دورههای زندیه، قاجاریه و پهلوی تعمیراتی در آن صورت گرفت.

تپه کشکلا

تپه کشکلا هم که جاذبه گردشگری این روستاست. محلیهای روستای برغان کشکلا را به معنی قلعه خشک میدانند. در گذشته بالای این تپه قلعهای باستانی وجود داشت که امروزه چیزی از آن باقی نمانده جز قطعات فراوانی از سفالهای مربوط به دوران اسلامی بخصوص از دوران ایلخانی تا دوره قاجاریه. همه اینها گواهی بر تاریخی بودن این روستاست. همچنین روبهروی کشکلا و در دامنه دره شاهرود، زیارتگاهی وجود دارد که به چهل دختر یا پیر سیبدارک معروف است.

بازار برغان و خرید گوجه سبز برغانی

بازار برغان هم که در زمره قدیمیترین بازارهای استان است در گذشته مرکز تجارت محصولات کشاورزی، پنبه و نظایر آن بوده است.

گوجه سبز برغان ، شهرت فراوانی دارد ضمن اینکه گوجه سبز برغان یکی میوه بسیار خوش طعم است که طعم و مزه آن را با حضور در این روستا احساس خواهیم کرد.

در سفر به برغان خرید آلوی برغان را فراموش نکنید، هر چند میتوانید گردو، عسل، توت، گوجه برغان و لبنیات هم خریداری کنید. از هنرهای دستی ساکنان این روستا میتوان به الک سازی اشاره کرد.

مسیر دسترسی

برای ورود به روستای برغان از کرج دو جاده وجود دارد یکی جاده کردان _برغان است که پس از گذشتن از پل اتوبان تهران_قزوین وعبور از شهرک کردان وارد دهانه ی دره ای سر سبز می شوید که در حاشیه رودخانه ای سیلابی ادامه می یابد .در طی این مسیر پس از پشت سر گذاشتن چندین روستا در مسیر وارد اخرین روستا در جاده می شوید که برغان نام دارد.

وجاده ی دیگری که برای ورود به برغان از کرج قرار دارد جاده باغستان_اتشگاه است .که در آن پس از گذشتن از باغستان کرج وارد جاده اتشگاه شده سپس وارد جاده برغان می شوید. این مسیر از داخل کوه می گذرد و جاده ای پر پیچ و خم و کوهستانی است.

 

روستای لهران در طالقان

معرفی روستای لهران در طالقان - 1معرفی روستای لهران در طالقان - 2معرفی روستای لهران در طالقان - 3معرفی روستای لهران در طالقان - 4معرفی روستای لهران در طالقان - 6معرفی روستای لهران در طالقان - 7

منطقه طالقان دارای قدمت طولانی و با سابقه ای است که در کتاب های متعددی از آن یاد و مواردی از آثار تاریخی منطقه نیز به ثبت رسیده است. اما مکان های تاریخی روستای لهران طالقان،عبارتند از تپه باستانی قلعه دیو،قبرستان قدیمی(جیر قبرستان)،درخت چنار،شاهی زری سنگ و کو چشمه.

تپه باستانی قلعه دیو 
قدمت تاریخی: هزاره اول قبل از میلاد حدود ۳۰۰۰ سال پیش ،ارتفاع از سطح دریا ۱۹۷۰۰ متر درشمال روستای لهران تپه منفردی وجود دارد که از نظر شکل ظاهری کاملا" مدور بوده و بقایای معماری و سفالهایی که در سال های اخیر در اثر عواملی کشف گردیده حکایت از تاریخی بودن آن دارد، ارتفاع تپه حدودا"۵ متر و قطر آن حدود ۲۰ مترمی باشد.

قبرستان قدیمی
 قدمت تاریخی:چند هزار سال(از آنجا که در اثر عوامل طبیعی و غیر طبیعی آثار جدیدی در هزاره های مختلف از این منطقه به دست آمده قدمت مشخصی ذکر نگردیده) ارتفاع از سطح دریا حدود ۱۸۵۰ متر در جنوب روستای لهران به طرف روستای موچان و با فاصله حدودا"۸۰۰ متری روستا ی لهران قبرستانی وجود دارد که مردمان بومی با نام جیر قبرستان(قبرستان پایین) از آن نام می برند.که بنا بر تحقیقات و گفته افراد قدیمی در گذشته دور قبرستان زرتشتیان آن زمان نیز بوده،که آثار سنگ قبر های متعدد و نوشته های روی آنها گواه این مطلب نیز است.

درخت چنار (چنار دار) 
مکان دیگری که از آن به عنوان آثار تاریخی یاد کرد درخت چناری با قدمت بیش از ۳۰۰۰ سال که تقریبا" در مرکز روستا در کنا جوی آبی که از وسط روستا می گذرد، قرار دارد نام برد. این درخت نظر کرده که تمام مردمان روستا به نوعی به آن اعتقاد دارند،هیچگاه چوب آن را نمی شکنند و بنا بر روایاتی که قدیمیان روستا نقل می کنند از گذشته مورد احترام و تقدس بوده و هست.در گذشته در زیر این درخت در جای مخصوصی چراغی روشن می کردند و در روز هفتم محرم از مسجد محل تا زیر درخت چنار دسته سینه زنی به راه می انداختند و احترام خاصی به آن داشتند.

شاهی زری سنگ
قدمت: نا مشخص،ارتفاع از سطح دریا حدود ۲۳۰۰۰ متر یکی دیگر از مکانهایی که از نظر افراد بومی و منطقه دارای قدمت تاریخی و دارای ارزش معنوی و در گذشته مو رد تقدس بوده است محلی یا به عبارت صحیح تر نقطه ای در مرتفع ترین نقطه کوه شرتبن گهره و در حدود ۸ کیلومتری شمال روستای لهران قرار دارد با نام شاهی زری سنگ یاد می کنند، است. اما علت تقدس این محل آن است که می گویند گاهی اوقات و به مناسبت های مختلف این نقطه از خود نوری متساعد می کند که نکته قابل توجه آن که این محل کاملا" روبروی روستای تکیه ناوه و مقبره امام زاده ابراهیم است و می گویند این نور به این بقعه مبارک تابیده می شود.گواه این مطلب نیز کوه نشینان و چادر نشینانی که در گذشته جهت دامداری و یا ... در کوه می خوابیدند بارها این نور را با چشم خود دیده اند و در به صورت داستان و...در شب نشینی های خود نقل قول میکردند

کو چشمه
 در زمانهای قدیم به علت فقدان وجود آب لوله کشی در منازل ، مردم روستاهای کشوراز جمله روستاهای مناطق طالقان بناچار میبایست آب آشامیدنی خود را از چشمه سارها تهیه میکردند. یکی از جزابیتهای مهم روستای لهران وجود چشمه ای بسیار زیبا بنام کوچشمه بوده که مردم روستا ضمن تهیه آب آشامیدنی و در هنگام غروب آفتاب آنجا را محلی برای دید و بازدید روزانه انتخاب کرده و به گفت و شنود می پرداختند. یکی از خاصیتهای جالب این چشمه این است که در تابستان و فصل گرما آب این چشمه سرد بوده و در زمستان و فصل سرما به گرمی میل میکند که حتی در فصل سرما متساعد شدن بخار از آب کاملا مشهود است .در مکان کوچشمه دختران لباس فاخر پوشیده و خود را آراسته میکردند تا مورد توجه پسران قرارگیرند. پسران نیز با سوار شدن بر اسب و قاطر وتاخت و تاز در آن محل و گروهی با خواندن آواز ورقص و پای کوبی و یا به هر طریق ممکن برتری خود را نشان دختران میدادند تا بدین وسیله زوج مورد نظر خود را انتخاب کرده و آینده خود را رقم زنند که البته اجهاف نیست اگر بگوییم عامل حدود ۸۰ درصد از ازدواجهایی که در زمان قدیم صورت گرفته وجود این محل بوده است. بدلیل طبیعت و چشم انداز بسیار جالب این محل و عبور رودخانه اصلی روستا که از کنار این چشمه عبور میکند از دیر باز مورد توجه توریسم قرار داشته و است. در فصل بهار صدای بلبلان انسان را مست میسازد و در زمستان صدای خواندن کبک و بلدر چین انسان را از خود بیخود میکند که دیگر نیازی به خوردن مشروبات الکلی نیست !!

 

طالقان

نمایی از طبیعت طالقان - 1نمایی از طبیعت طالقان - 3نمایی از طبیعت طالقان - 4نمایی از طبیعت طالقان - 5نمایی از طبیعت طالقان - 6نمایی از طبیعت طالقان - 7نمایی از طبیعت طالقان - 8نمایی از طبیعت طالقان - 9نمایی از طبیعت طالقان - 10

طالقان منطقه ییلاقی در میان کوه های برفگیر البرز، از غرب کندوان، تا ۴۰ کیلومتری شرق قزوین گسترده شده است. یکی از بخشهای شهرستان ساوجبلاغ از توابع استان تهران می باشد که در ۱۳۰ کیلومتری شمال غرب تهران واقع شده از شمال به سلسله جبال البرز و رامسر و تنکابن و الموت، از شرق به شهرستان کرج، از جنوب به هشتگرد و ساوجبلاغ از غرب و جنوب غربی به قزوین محدود می گردد

طالقان در دره بزرگی در میان کوههای البرز قرار دارد. طالقان منطقه ای متشکل از حدود ۸۰ روستای کوهستانی است که طول جغرافیایی آن از شمال شرق به جنوب غرب حدود ۸۰ کیلومتر و عرض جغرافیایی آن حدود ۱۵ کیلومتر است و حدود ۱۳۰۰ کیلومتر مساحت دارد. طول شرقی آن ۵۰ دقیقه و عرض شمالی آن ۳۶ درجه و ۱۲ دقیقه است. زبان مردم طالقان فارسی و لهجه تاتی است.

مهمترین رودخانه طالقان، طالقان رود می باشد که از حاشیه جنوبی شهر می گذرد و به شاهرود می ریزد. فاصله روستا تا شهرک ۷ کیلومتر و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۸۴۰ متر می باشد. ناحیه طالقان در دامنه جنوبی ارتفاعات البرز و رشته کوه دیگری از البرز که با فاصله متوسط ۶ کیلومتر از آن به موازاتش از شرق به غرب امتداد دارد واقع شده است. در ناحیه شمال قلل و گردنه هایی طالقان را از مازندران و قزوین جدا می کند. ارتفاعات جنوبی طالقان این منطقه را از دشت جدا نموده است.

چشمه های دایمی و فصلی:

تعداد چشمه های دایمی منطقه طالقان ۳۹۹ و چشمه های اصلی ۵۷ دهنه می باشد که اهمیت وجود آب های زیرزمینی و بالابودن سفره آب زیرزمینی را در این منطقه نشان می دهد و مهمترینشان به شرح زیر است:

چشمه آب گرم گنداب در شمال روستای دهدر در جنوب قله ماسه چال

چشمه آب گرم شمال روستای هرنج.

چشمه آب گرم گراب بالاطالقان.

چشمه آب گرم خچیره که در انتهای رودخانه فرعی و خاکرو در شمال روستای خچیره قرار دارد.

مجموعه آبشارهای معروف طالقان عبارتند از:

آبشارشلبن روستای بزج در شمال روستای خسبان به طول تقریبی ۳۰متر.

آبشار نرنو در روستای جزینان در بند.

آبشار آسکان در زمستان به صورت یخشار جلوه می نماید.

آبشار سفید آب در غرب قله شاه البرز.

آبشار خرس چر در جنوب قله خرس چر ناریان

آبشار فصلی میلین در روستای مهران

آبشار کوچک ولی زیبای سوهان در قسمت غربی قله کله سنگ سوهان.

آبشار وارکش در روستای خچیره

مجموعه آبشارهای معروف طالقان عبارتند از:

آبشارشلبن روستای بزج در شمال روستای خسبان به طول تقریبی ۳۰متر.

آبشار نرنو در روستای جزینان در بند.

آبشار آسکان در زمستان به صورت یخشار جلوه می نماید.

آبشار سفید آب در غرب قله شاه البرز.

آبشار خرس چر در جنوب قله خرس چر ناریان

آبشار فصلی میلین در روستای مهران

آبشار کوچک ولی زیبای سوهان در قسمت غربی قله کله سنگ سوهان.

آبشار وارکش در روستای خچیر

از معروفترین گلگشت های طالقان را می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

- مسیر پیاده روی روستای حسنجون به مزرعه دو روان، بارزترین ویژگی این مسیر زیبا وجود درختان گردودرحاشیه جویبار آن در تمام طول مسیراست.

- مسیر پیاده روی روستای گوران به روستای اورازان که از پردرخت ترین دره های طالقان به شمار می رود. این مسیر در فصل زمستان دارای جلوه منحصر به فرد تنگه اورازان از زیباترین مناطق طالقان است. وجود یخشارهای مرتفع درحاشیه این تنگه خاکی و زندگی جانوری ویژه، از نوادر طبیعت طالقان به شمار می آید.

- مسیر پیاده روی روستای خچیره به هفت چشمه: روستای خچیره از باطراوت ترین و زیباترین روستاهای طالقان است. که باحق کلمه خچیر و نیکو را بر آن نهاده اند. این مسیر در واقع مسیر صعود به قلعه وارکش است که در فصل تابستان نیز طراوت ویژه ای دارد.

- گلگشت گته ده به دختر قلعه گته ده که مسیر صعود به قله کاهار بزرگ نیز می باشد.

- گلگشت دیگر کته ده به مندانین که مسیر صعود به قله میان کاهار است.

- گلگشت تکیه ناوه به عالی سر که بهترین فصل آن پاییزمی باشد که رنگ آمیزی برگ درختان این ناحیه بسیاردل انگیزاست.

- مسیر پیاده روی جنگل آسفاران از رودخانه به روستای آسفاران که متاسفانه اخیرا با احداث جاده دسترسی به روستا آن را مورد تخریب قرار داده اند.

- مسیرباغ کوچه روستای کویین به چشمه سار زیبای آن.

قله های طالقان:

طالقان از دیرباز مورد توجه کوهنوردان بوده است. شاید یکی از عمده ترین دلیل این بوده که رشته کوه طالقان با یکی از بلندترین رشته کوه های ایران یعنی تخت سلیمان هم مرز است. و روستای پراچان یکی از روستاهای مبدا صعود به قله مرتفع تخت سلیمان و علم کوه و دیگر قلل محسوب می شود. این روستا از معدود اماکنی است که می توان از آن، بیش از ۲۶ قله با ارتفاع بیش از ۳۵۰۰ متر صعود نمود. و سه مسیر پیاده روی مشهور به رود بارک، کلاردشت و دره سه هزار دارد. این ویژگی را در کمتر روستای در ایران سراغ داریم.

 

منبع: آریا زمینبرچسب ها :