جاذبه های گردشگری استان سیستان و بلوچستان

استان سیستان و بلوچستان
تاریخ:            تعداد بازدید: 349                    

سیستان و بلوچستان

مرکز استان: زاهدان

تاریخ تاسیس: 1316

مساحت: ۱۸۷٬۵۰۲ کیلومتر مربع

استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران واقع است. این استان به مرکزیت زاهدان با حدود ۱۸۷٬۵۰۲ کیلومتر مربع وسعت، پهناورترین استان ایران می باشدو بیش از ۱۱ درصد وسعت این کشور را دربرمی گیرد. استان سیستان و بلوچستان ۱۱۰۰ کیلومتر مرز با کشورهای پاکستان و افغانستان و ۳۰۰ کیلومتر مرز آبی با دریای عمان دارد و به دلیل قرار گرفتن در موقعیت راهبردی و ترانزیتی از اهمیت فراوانی برخوردار است به ویژه بندر چابهار که تنها بندر اقیانوسی ایران و آسانترین و بهترین راه دسترسی کشورهای آسیای میانه به آبهای آزاد است.

استان سیستان و بلوچستان براساس آخرین تغییرات شامل ۱۸ شهرستان و ۳۶ شهر و ۴۳بخش می باشد.

مردم استان سیستان و بلوچستان از قومیتهای بلوچ و سیستانی می باشند. سیستان شامل زابل و شهرهای اطرافش است و بلوچستان دربرگیرنده بقیه شهرها از زاهدان تا چابهار می باشد.

صنایع دستی استان سیستان و بلوچستان :

سوزن دوزی، سکه دوزی، سفالگری، زرگری، قالی بافی

 


فهرست جاذبه های گردشگری، جاهای دیدنی، اماکن مقدس و مذهبی، و امکانات توریستی و تفریحی شهرهای استان سیستان و بلوچستان به شرح زیر در آریا زمین در دسترس می باشد:

شهر ایرانشهر، شهر چاه بهار، شهر خاش، شهر دلگان، شهر دوست محمد، شهر راسک، شهر زابل، شهر زاهدان، شهر زهک، شهر سراوان، شهر سرباز، شهر سوران، شهر سیب و سوران، شهر کنارک، شهر گلمورتی، شهر مهرستان، شهر نیک شهر، و شهر هیرمند

 

مسجد قاجاری مرحوم باشی امیریان

مسجد قاجاری مرحوم باشی امیریان - 1مسجد قاجاری مرحوم باشی امیریان - 2مسجد قاجاری مرحوم باشی امیریان - 3مسجد قاجاری مرحوم باشی امیریان - 4مسجد قاجاری مرحوم باشی امیریان - 5

روستای میرآباد درحوزه بمپور باستانی از معدود روستاهایی است که دارای قدمت وپیشینه ای طولانی است و در زمره ی روستاهایی است که همزمان با پیدایش زندگی روستا نشینی دراطراف واکناف قلعه باستانی بمپور ، بوجود آمده است.باظهور اسلام حیات بخش وگسترش آن به ایران و حوزه بلوچستان وسازگاری آن با خلق وخوی و غیرت وحمیت مردم بلوچ ،آنها این دین آسمانی را پذیرفتند.عکسی راکه مشاهده می کنید قدیمترین مسجد روستای میرآباد است که هنوز آثاری از آن برجاست و دربحث اینکه آیابعداز اسلام این اولین مسجد روستاست اختلاف نظر وجود دارد و از طرفی تاکنون هیچ سند مکتوبی دال بر وجود مسجدی دیگر در میرآباد قبل از دوره قاجاریه هم در دست نیست اما قطعا وجود داشته است.

 

بنای این مسجد که حال بعلت بی توجهی به شکل کنونی درآمده است،با دستور کدخدای وقت و همت اهالی کشاورز روستا بنا شده است. این بنا در نزدیکی منزل کدخدا و در انتهای باغ بنا شده وگویا سقف آن به سبک منازل ارگ بمپور و بم به شکل گنبدی بوده است ، کوتاهی ارتفاع دیوارها و عرض بیش ازیک متر دیوارهای آن گواه بر گنبدی بودن سقف این بنای قدیمی است. در گذشته برای ثبت آن در زمره آثار تاریخی ومیراث فرهنگی اقدامی صورت نگرفته است .اخیرابرای ثبت این بنای کهن شورای اسلامی روستا با همکاری اداره میراث فرهنگی ایرانشهر اقدام نموده است.

 

قلعه گوران میرآباد بمپور

قلعه گوران میرآباد بمپور - 1قلعه گوران میرآباد بمپور - 2قلعه گوران میرآباد بمپور - 4روستای میرآباد همانند دیگر مناطق مهمی که درقدیم کناررودها بنا شده اند،دارای مرکزیت حکمرانی در سطح حوزه خود بوده اند.اغلب پیران وسالخوردگان روستای میرآباد براین باورند که درکنار رودخانه ودر مجاورت استخر طبیعی روستا قلعه ای وجود داشته که در دوران قبل از اسلام و در دوره ی گبرها ( زرتشتیان ) این قلعه مزکز حکمرانی منطقه بوده است. از خاک سرخ ومتمایز آن با خاک اطراف قلعه چنین به نظر می رسد که برای ساخت این قلعه خاک آن از جایی دیگر به اینجا آورده شده است.
 از سفال های کشف شده درحفاری های مردم نیز چنین به نظر میرسد.اینجانب (نگارنده ومدیر وب ) خود در دوران بچگی که این مکان واستخر طبیعی محل بازی وتفریح وسرگرمی مان بوده ، گاها"با جست وخیزهای مابرروی بقایای این قلعه ، سفال هایی ازدل خاک بیرون می آمد.درحاشیه وپشت رودخانه بمپورازاین دست آثارشناسایی نشده فراوان است،از جمله گورستان گوران درجنوبغربی روستای میرآباد(پشت رودخانه)که دردهه اخیر کشف شده وتوسط گروه باستان شناسی دانشگاه سیستان وبلوچستان درسال ۱۳۸۵ مورد حفاری واکتشاف قرارگرفت وآثار ارزشمندی از دوران قبل ازاسلام درآنجاکشف شدکه به گفته مسیول گروه آنان درموزه ی ملی میراث فرهنگی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان موسوم به موزه جنوبشرق نگهداری می شوند.

 

قلعه باستانی بمپور - 1قلعه باستانی بمپور - 2قلعه باستانی بمپور - 4قلعه باستانی بمپور - 5قلعه باستانی بمپور - 8قلعه باستانی بمپور - 9

قلعه بمپور مربوط به ۲۷۰۰ سال پیش، مربوط به دوره ساسانیان واشکانیان برروی تپه ای مصنوعی بنا شده .ارتفاع بنا از سطح زمین ۷۹ متراست.دارای دوبخش عام نشین وشاه نشین است.درشمال شهربمپورقراردارد.قلعه باستانی بمپور به نام های کلات بنپور، نیز شناخته می شود.

 

قلعه هریدوک

قلعه هریدوک - 1قلعه هریدوک - 2قلعه هریدوک - 3قلعه هریدوک - 4قلعه هریدوک - 5قلعه هریدوک - 6قلعه هریدوک - 9

قلعه هریدوک در شهرستان نیکشهر بخش لاشار و لاشار جنوبی واقع شده ود 12 بهمن سال 1381 به ثبت آثار ملی ایران رسیده است و معروف به کلا گلوک می باشد و در جوار هریدوک روستای گردهان با باغات سرسبز و زیبا قرار دارد.

 

کشیگان

کشیگان - 1کشیگان - 4کشیگان - 6کشیگان - 9کشیگان - 7کشیگان - 10

آبادی و تفرجگاه سر سبز کشیگان در استان سیستان و بلوچستان شهرستان نیکشهر در بخش لاشار،لاشار جنوبی و در جنوب روستای کوپچ واقع شده است و دارای طبیعت بکر و سر سبز و دارای چشمه سارهای طبیعی که از دل کوه بیرون می آیند و در رودخانه زیبای آبادی جاری می باشد و محل زیبایی برای پکنیک و روز گذرانی میباشد.

 

روستای کوپچ

روستای کوپچ - 1روستای کوپچ - 2روستای کوپچ - 3روستای کوپچ - 7روستای کوپچ - 9روستای کوپچ - 8

کوپچ واقع در سیستان و بلوچستان شهرستان نیکشهر و در بخش لاشار،لاشار جنوبی واقع شده است.روستایی سرسبز با آب هوای معتدل کوهستانی و اقلیم زیبا می باشد.

 

منبع: آریا زمین

 برچسب ها :