جاذبه های گردشگری استان یزد

استان یزد
تاریخ:            تعداد بازدید: 318                    

یزد

مرکز استان: یزد

تاریخ تاسیس: 1352

مساحت: ۷۲,۱۵۶ کیلومتر مربع

استان یزد یکی از استانهای ایران است به مرکزیت شهر یزد . این استان در مرکز ایران قرار گرفته و از اطراف با استانهای اصفهان، خراسان جنوبی، کرمان و فارس همسایه است. استان یزد در حدود ۷۲,۱۵۶ کیلومتر مربع وسعت داشته و به تنهایی ۳۷,۴ درصد از کل وسعت ایران را در بر میگیرد. در فصول بهار و تاستان، آب و هوای  بیشتر مناطق استان، گرم و خشک و در فصول زمستان و پاییز سرد و نسبتا مرطوب است.

صنعت بافندگی یزد از شهرت زیادی برخوردار است. صنعت شیرینی سازی در استان یزد از قدمتی دیرینه برخوردار است و محصولات آن صاحب شهرتی شده اند که  از مرزهای ایران فراتر رفته است. مهمترین شیرینیجات یزدی با نامهای قطاب، پشمک و باقلوا شهرت دارند.

 


فهرست جاذبه های گردشگری، جاهای دیدنی، اماکن مقدس و مذهبی، و امکانات توریستی و تفریحی شهرهای استان یزد به شرح زیر در آریا زمین در دسترس می باشد:

شهر ابرکوه، شهر اردکان، شهر اشکذر، شهر اشکذر، شهر بافق، شهر بهاباد، شهر تفت، شهر خاتم، شهر طبس، شهر مهریز، شهر میبد، شهر هرات، و شهر یزد

 

سرو 4000 ساله

Image result for ‫سرو 4000 ساله‬‎Image result for ‫سرو 4000 ساله‬‎Image result for ‫سرو 4000 ساله‬‎

سرو ابرکوه یکی از آثار طبیعی ملی ایران است.

این درخت که در شهر ابرکوه (ابرقوه) قرار دارد یکی از پیرترین موجودات زنده دنیا است. محیط تنه این درخت در روی زمین یازده و نیم متر است و بلندای آن بین ۲۵ تا ۲۸۸ متر برآورد شده است.

حمدالله مستوفی در کتاب نزهت القلوب که در سال ۷۴۰ قمری تالیف شده درباره ابرکوه مینویسد: «در آنجا سروی است که در جهان شهرتی عظیم دارد...». دانشمند روس الکساندروف، عمر این سرو را بیش از ۴٬۰۰۰ سال میداند. برخی از افسانهها، کاشتن آنرا به زرتشت نسبت میدهند و برخی نیز به یافث (پسر نوح)

 

آسیاب آبی دو سنگی میبد

اسیاب آبی دو سنگی میبد - 1اسیاب آبی دو سنگی میبد - 4

آسیاب دوسنگی یک آسیاب قدیمی در روستای محمدآباد، میبد، یزد است.

آسیاب آبی با راهرویی ۱۴۰ متری در عمق ۴۰ متری زمین که رطوبت و خنکی مطبوعی دارد.

در قسمت ابتدا و ورودی بنا، پاکار طاق در حال فرو ریختن بوده و فشار بار بالای آن سبب شده تا طویزه از یک سمت به سمت پایین رانده شود وامکان فرو ریختن آن بسیار زیاد شود. پوشش روی چهار طاقی، پوشش طاسک بوده که فرو ریختهاست. مسیر ورودی آسیاب از پشت دیوار شارستان شروع شده است و پس از گذشتن رمپ دو متری از زیر دیوار عبور کرده و وارد پلکان داخلی میشود. در این قسمت یک هشتی قرار داشته و پس از آن پلکان به طرف چهار طاقی ادامه مییابد. گفتنی است که آسیاب دوسنگی میبد که هنر و خلاقیت مردمان سخت کوش این خطه از کویر را به نمایش گذاشته است، بیش از ۲۰۰ سال قدمت تاریخی دارد و یکی از مجموعههای بی نظیر توریستی و گردشگری شهرستان میبد به شمار می آید.

 

قلعه مهرجرد میبد

قلعه مهرجرد میبد - 1قلعه مهرجرد میبد - 3قلعه مهرجرد میبد - 4قلعه مهرجرد میبد - 5قلعه مهرجرد میبد - 6قلعه مهرجرد میبد - 7قلعه مهرجرد میبد - 9قلعه مهرجرد میبد - 10

قلعه مهرجرد مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان است و در میبد، خیابان آیت الله حانری، مهرجرد واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۴۱۳۲ بهعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

آب انبار میبد

Image result for ‫آب انبار میبد‬‎Image result for ‫آب انبار میبد‬‎Image result for ‫آب انبار میبد‬‎

آب انبارها معمولا در مرکز محلههای شهر واقع شده و از چهار عنصر اساسی تشکیل شدهاند: ۱- خزینه- به شکل استوانه (محل ذخیره آب) که در دل زمین ایجاد شده، آب قنات بر آن مسلط است. در عین حال، زمین برای حفظ دمای آب نیز بودهاست. ۲-گنبد- پوششی به شکل نیمکره بر روی خزینه به منظور حفاظت آب از آلودگیهای محیطی و خنک نگهداشتن آن. ۳-پاشیر- راهرویی پلکانی جهت برداشتن آب از خزینه ۴-بادگیر- وسیلهای برای هدایت جریان هوا به درون آب انبار برای جلوگیری از فساد آب است تعداد بادگیرها از یک تا شش با توجه به شرایط کار متفاوت است. یکی از عمدهترین مصالح در ساختمان آب انبار دیمه (deimah) است، که از آهک و خاکستر و ماسه بادی تشکیل شدهاست. این ملات ضمن آب بندی بنا، از فساد آب نیز جلوگیری میکند. بیشتر آب انبارها دارای یک ورودی و پاشیر هستند. اما برخی از آنها به لحاظ موقعیت شهرسازی و نحوه استقرار در بافت شهری، دارای دو یا سه ورودی میباشند. در منطقه میبد، هم در نواحی مسکونی و هم در کشتزارها و نواحی بیابانی، آب انبارها از عناصر شاخص هر محل هستند وبا توجه به نقش مهمی که در زندگی روزمره مردم داشتهاند، از اعتبار و موقعیتی ویژه برخوردار بودهاند. آب انبارها از لحاظ شکل ساختمان و نحوه بهره برداری دو گونهاند: الف) آب انبار دستی یا آب انبار «رو»:شامل یک مخزن سرپوشیده و یک راهرو پلکانی که دسترسی به آب مستقیما از همین راهرو بودهاست. ب) آب انبار شیری -شامل یک مخزن سرپوشیده و معمولا بادگیردار و یک راهرو پلکانی که در انتهای آن به توسط شیر به آب مخزن دسترسی دارند. آب انبارها را اصولا برای نگهداری و بهره برداری آب آشامیدنی میساختهاند، اما مواردی نیز بودهاست که ازآب آنها برای استفادههای دیگر نیز سود میجستهاند. مثلا در محلاتی که آب قنات بطور متناوب و چندروز یکبار جریان داشتهاست، برای رفع نیازمندیهای روزمره معمولا در مرکز محلات و درکنار مساجد، مخزنی برای ذخیره آب به نام «انبار» یا «انبارک» وجود داشتهاست. این آب انبارها هر چندروز یکبار پر میشدهاند، اما آب انبارهای آب آشامیدنی را قاعدتا هرسال یکبار پرآب میکردهاند. درنواحی مختلف میبد با توجه به موقعیت و جمعیت آبادی و مخصوصا دسترسی یا عدم دسترسی به آب شیرین، تعداد ونوع آب انبارها متفاوت است. به عنوان مثال در محوطه حصاربست قدیم یا شارستان با توجه به موقعیت مناسب و دسترسی به جریان آب چندرشته قنات و عدم تراکم جمعیت، بیش از ۴ آب انبار نساختهاند، اما در فیروزآباد و مهرجرد با توجه به جمعیت و مشکلات دسترسی به آب آشامیدنی جاری، هریک بیش از ۱۵ آب انبار ساختهاند. در بفروییه به علت تراکم جمعیت و شوری آب قنات، بیش از۶۰ آب انبار بنا شده و تعداد آب انبارهای شورک به همین دلیل بیش از ۱۵ دستگاه بودهاست. آب انبارهای مراکز مسکونی اصولا در مرکز محلات و در نقطه مناسبی از گذرهای اصلی و در کنار مساجد یا در میدانها میساختهاند، ولی آب انبارهای خارج از مراکز مسکونی را معمولا در کنار راهها و به فاصلههای معینی برای استفاده رهگذران و یا کارکنان کشتزارها میساختهاند. در محوطههای آب انبارهای نوع دوم، معمولا «ساباط» یافضاهای سایه دار ومناسبی برای استراحت ونماز وتوقفهای کوتاه مدت رهگذران میساختهاند. درمیبد، مجموع آب انبارهایی که از دیرباز ساختهاند، بیش از ۱۷۰ دستگاه است.

 

یخچال میبد

Image result for ‫یخچال میبد‬‎Image result for ‫یخچال میبد‬‎

بنای خشت و گلی که در زمستان یخ داخل آن انباشته می شده و روی آنرا با کاه می پوشاندند و یخ را برای تابستان ذخیره می کردن این بنا مربوط به دوره قاجار می باشد.

 

برج کبوتر خانه

Image result for ‫برج کبوتر خانه‬‎Image result for ‫برج کبوتر خانه‬‎

این بنا در جنوب شرقی باروی قدیم میبد واقع است(محل کنونی فرمانداری میبد)بنا از خارج به صورت برجی مدور و آراسته به نقشهای ویژه و از داخل دارای سه طبقه و مجهز به هزاران لانه برای جلب و نگهداری پرندگان مهاجر است.

 

نارین قلعه میبد

Image result for ‫نارین قلعه میبد‬‎Image result for ‫نارین قلعه میبد‬‎

نارین قلعه قدیمی ترین بنای خشت خام جهان در زمان سلیمان پیغمبر علیه السلام ساخته شده است.

 

 امامزاده حسین بن موسی الکاظم

حسین بن موسی الکاظم علیهما السلام از جمله امام زادگانی است که مورخان او را از فرزندان بلافصل امام کاظم (ع) دانسته اند و به گفته ایشان، از مقام بلندی برخوردار بوده است.
 از امام جواد (ع) سیوال شد، کدام یک از عموهایتان نسبت به شما بهتررفتار کردند؟ فرمود: حسین. حضرت امام رضا (ع) فرمود: به خدا سوگند، فرزندم جواد درست گفته است؛ زیرا حسین نسبت به او خوش رفتارترین افراد بود.
 ازحالات و زندگی نامه امام زاده حسین در کتابهای انساب و تراجم موجود ذکر چندانی نشده و اطلاعاتی کافی در دست نیست، اما بر پایه تحلیلی که از رونوشت نامه منسوب به امام ابوالحسن الرضا (ع) به عمل آمده، تاریخ ولادت این امام زاده ، اواخر قرن دوم یعنی حدود سال 178 هـ. ق بوده است. نامه یادشده، متنی است که حضرت امام رضا (ع) آن را در شان برادرش حسین بن موسی به والی طبس نوشته اند، و تاریخ نگارش آن و محاسبه سن حسین در هنگام مفقود شدن که در متن به آن اشاره شده و مدت زمانی که متواری بوده و مخفیانه به سر برده است، تاریخ ولادت او را روشن می سازد. ظاهرا حسین از آخرین فرزندان موسی بن جعفر(ع) و دوران کودکی و نوجوانی وی مصادف با ایام حکومت ننگین هارون الرشید و تاخت و تازهای او بوده است.
 در آن زمان اواخر قرن دوم هجری که فرزندان علی (ع) و شیعیان، سخت تحت تعقیب عمال عباسی بودند، حسین بن موسی ، با آن که نوجوانی بیش نبود، از ظلم و ستم خلفا امان نداشت، و همراه دیگر فرزندان موسی بن جعفر (ع) مدتها متواری بود و پنهان می زیست.
 حضرت امام رضا (ع) ، همین که اطلاع یافتند حسین به جانب خراسان طبس آمده برای آگاه کردن عامر بن زروامهر والی طبس که مورد اعتماد آن حضرت بود نامه ای به وی نوشتند، تا او را از ورود آن امام زاده آگاه سازند که مراقب باشد تا گزندی به وی نرسد.

 

منبع: آریا زمین

 

 

 

 برچسب ها :