جاذبه های گردشگری استان کردستان

استان کردستان
تاریخ:            تعداد بازدید: 441                    

کردستان

مرکز استان: سنندج

تاریخ تاسیس: 1337

مساحت:۲۸٬۲۰۳ کیلومتر مربع

استان کردستان یکی از استانهای ایران است که در غرب کشور واقع شده است. این استان ۲۸٬۲۰۳ کیلومتر مربع مساحت دارد. استان کردستان که در دامنه ها و دشتهای پراکنده سلسله جبال زاگرس میانی قرار گرفته است، از شمال به استانهای آذربایجان غربی و زنجان، از شرق به همدان و زنجان، از جنوب به استان کرمانشاه و از غرب به کشور عراق محدود است ( شامل ۲۳۰ کیلومتر مرز خاکی مشترک با کشورعراق ).

مرکز استان کردستان، شهر سنندج است. استان کردستان براساس آخرین تقسیمات کشوری در سال ۱۳۹۰ دارای ۱۰شهرستان، ۲۹شهر، ۳۱بخش، ۸۶دهستان و ۱۶۹۷آبادی دارای سکنه و ۱۸۷۷آبادی خالی از سکنه بوده است.

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹٠ استان کردستان ۱٬۴۹۳٬۶۴۵ نفر جمعیت دارد که ۶۶درصد شهری و ۳۴درصد را جمعیت روستایی تشکیل می دهد .

از لحاظ اقلیمی و طبیعی استان کردستان منطقه ای کوهستانی می باشد که دشتهای مرتفع و دره های پهن نیز در پهنه منطقه گسترده شده اند.

 


فهرست جاذبه های گردشگری، جاهای دیدنی، اماکن مقدس و مذهبی، و امکانات توریستی و تفریحی شهرهای استان کردستان به شرح زیر در آریا زمین در دسترس می باشد:

شهر بانه، شهر بیجار، شهر دهگلان، شهر دیواندره، شهر سروآباد، شهر سقز، شهر سنندج، شهر قروه، شهر کامیاران، و شهر مریوان

 

دریاچه سراب(کوثر)

دریاچه سراب(کوثر) - 1دریاچه سراب(کوثر) - 2دریاچه سراب(کوثر) - 3دریاچه سراب(کوثر) - 4

آب این دریاچه از چشمه های متعددی که در بستر دریاچه وجود دارند تامین میشود و امروزه یکی از گردشگاههای مهم این شهر محسوب میشود و علاقمندان رشته قایقرانی و سایر ورزشهای آبی به این دریاچه زیبا مراجعه مینمایند.در میان دریاچه یک جزیره کوچک سر از آب بیرون آورده که به نحو زیبایی نورپردازی شده و با عبور از پل آهنی میتوان به آن رسید.دریاچه سراب کوثر یکی از نزدیکترین و در دسترسترین جاذبه های تفریحی سیاحتی در قروه است که از مناطق جذاب و گردشگر پذیر شهرستان به شمار میرود و به نام تک آغاج که واژهای ترکی به معنای تک درخت است نیز معروف میباشد.آب خنک این دریاچه توسط 12 دهنه چشمه تامین میشود و آب آن در تمام ایام سال جریان دارد، چشمه های جوشان آن هرچند قابل دیدن از سطح آب نیست، اما وجود گیاهان آبی در کف دریاچه به زیبایی آن افزوده است.

حاشیه این دریاچه زیبا نیز طی سالهای اخیر ساماندهی شده و با ایجاد فضای سبز در حاشیه دریاچه و درختانی که بر دل سبزه ها دلربایی میکنند، در همه روزهای سال پذیرای خیل مسافران، گردشگران و علاقهمندان به طبیعت است.

گذشتن از پل آهنی دریاچه و رفتن به جزیره ای که در وسط آن سر از آب بیرون آورده است، که این جزیره با نورپردازی منحصر به فرد و زیبا آرامشی که در آن موج میزندرا به عمق وجود گردشگران به این منطقه را منتقل میکند.

 

دریاچه زریوار

دریاچه زریوار - 1دریاچه زریوار - 2دریاچه زریوار - 3دریاچه زریوار - 4دریاچه زریوار - 5

کوسیستم تالاب

تالاب زریبار به عنوان یک واحد اکولوژیکی و یک اکوسیستم آبی در کردستان پدیدهای بسیار زیبا و نادر میباشد. زریبار با قرار گرفتن در یک دره طولی نسبتا وسیعی از دو طرف غرب و شرق با کوههای پوشیده از جنگل احاطه شدهاست. پوشش غالب اراضی در این منطقه را جنگل و بیشه زارهای نیمه انبوه تشکیل میدهند که گونه غالب جنگلی آن بلوط ایرانی بوده و در حالیکه سایر گونههای جنگلی دیگر مانند گلابی وحشی، زالزالک، بادام در شیبها و نقاط مختلف آن خودنمایی میکند.

پوشش گیاهی

از پوششهای گیاهی دریاچه میتوان به گیاهان شناور چون سراتوفیلیوم، سریوفیلیوم و گونههایی از گیاهان خاردار و از گیاهان حاشیهای میتوان به گونههای نی،هزارنی، بارهنگ آبی، نیلوفر آبی،علف هفتبند، پیچکها، لویی و بزواش، جگن و نعناع اشاره کرد.

آبزیان

گونههای بومی: سیاه ماهی خالدار، سیاه ماهی معمولی، عروس ماهی، ماهی گامبوزیا (در حال حاضر این گونهها در دریاچه یافت نمیشوند) گونههای غیربومی: ماهی آمور سفید، کپور آیینهای،کپور معمولی، کپور سرگنده و فیتوفاک اشاره کرد. ضمنا یک گونه مارماهی، ۵ گونه فیتوپلانکتون و ۱۷ گونه زیوپلانکتون شناسایی شدهاست. در خصوص گونههای وارداتی اخیر توسط سازمان شیلات و آبزیان میتوان به گونه ماهی Gambosia siaaffinhs از خانواده poecilidae و یک گونه میگوی غول پیکر آب شیرین اشاره کرد.

پرندگان

در حال حاضر بیش از ۳۱ گونه پرنده بومی و مهاجر زندگی میکنند که از این تعداد تقریبا ۱۴ گونه بومی و مابقی انواع پرندگان مهاجرند. اردک سرحنایی و سرسبز (Anos platyrhynchos)، اگرتها، بوتیمار بزرگ و کوچک، انواع چنگر، پرستوهای دریایی، کشیم بزرگ (Podiceps cristafus) و کشیم کوچک (Tachybaptus ruficoliss)، کاکاییها، حواصیل خاکستری، خوتکا، گیلار، و پرندگان شکاریهمچون سنقر تالابی و دلیچه از گونههای با اهمیت و ارزشمند این تالاب به شمار میآیند.

پستانداران

سگ آبی، روباه، خوک وحشی، خرگوش، گراز و نوعی گربه وحشی است.

 

اورامان

اورامان - 1اورامان - 2اورامان - 3

معماری اورامانات و سرسبزی این منطقه کوهستانی رویای پله هایی به سمت بهشت را متصور میکند. خانه های این روستا با سنگ و اغلب به صورت خشکه و به صورت  پلکانی ساخته شده است. مردم منطقه معتقدند اورامانات تخت زمانی شهری بزرگ بوده و مرکزیتی خاص داشته به همین دلیل از آن به عنوان تخت یا مرکز حکومت ناحیه اورامان یاد میکرده اند. به غیر از وضعیت خاص روستا از نظر معماری، موقعیت چشمه های پرآب، مراسم خاص و آداب و رسوم و وجود مقبره و مسجد پیر شالیار و به ویژه جمعیت و تعداد سکنه قابل توجه آن نشانگر اهمیت منطقه از زمان ساسانی است. پوشاک کردی آمیزهای از رنگ و نقش است. در کجا و چگونه میتوان زیباترین رنگهای دنیا را در کنار هم دید. لباس مردم اورامانات کردی است. پیش از ورود پارچه و کفشهای خارجی و سایر منسوجات داخلی به استان کردستان، بیشتر پارچهها و پایافزار مورد نیاز آنها توسط بافندگان و دوزندگان محلی بافته و ساخته می شده است.

 

منبع: آریا زمینبرچسب ها :