جاذبه های گردشگری استان مازندران

مازندران
تاریخ:            تعداد بازدید: 734                    

مرکز استان: ساری

تاریخ تاسیس: 1316

مساحت: ۲۳٬۸۴۲ کیلومتر مربع

استان مازندران استانی سرسبز و زیبا در شمال ایران و در کرانه های جنوبی دریای خزر می باشد. این استان هممرز با استانهای گلستان، سمنان، تهران، البرز، قزوین وگیلان است. شهرستان ساری، مرکز و پرجمعیتترین شهر استان مازندران است.

این استان از لحاظ جاذبه های گردشگری و جذب توریست رتبه یک را در ایران دارا است و از جنگل، دشت، کوه، تاریخ و دریا سود بسزایی میبرد. قله دماوند مرتفع ترین قله ایران در استان مازندران و در شهرستان آمل قرار دارد.

استان مازندران یکی از پرجمعیت ترین مناطق از لحاظ تراکم جمعیتی و یکی از غنی ترین آنها از لحاظ منابع گوناگون زیرزمینی میباشد. این استان دارای ۲۲ شهرستان است. مازندران قدیمیترین مردم را در جهان از نظر یک جا نشینی دارد. روز ۱۴ آبان هم روز مازندران نامگذاری شده است.

مردم مازندران به زبان تبری (مازندرانی) و فارسی سخن میگویند. مازندران با جمعیتی بیش از ۳ میلیون نفر و حدود ۴٫۰۹ درصد جمعیت کشور از وسعتی معادل ۱٫۴۶درصد ایران برخوردار است. اما قرار گرفتن آن در ساحل جنوبی بزرگترین دریاچه جهان موسوم به دریای مازندران یا دریای کاسپین یا خزر و همجواری با چهار کشور ساحلی این دریا یعنی ترکمنستان، قزاقستان، روسیه و جمهوری آذربایجان از یک سو و قرار گرفتن در شمال کلانشهر تهران (پایتخت ایران) از موقعیت جغرافیایی  استراتژیکی برخوردار است.

 


فهرست جاذبه های گردشگری، جاهای دیدنی، اماکن مقدس و مذهبی، و امکانات توریستی و تفریحی شهرهای استان مازندران به شرح زیر در آریا زمین در دسترس می باشد:

شهر آلاشت، شهر آمل، شهر بابل، شهر بابلسر، شهر بهشهر، شهر پل سفید، شهر تنکابن، شهر جویبار، شهر چالوس، شهر رامسر، شهر ساری، شهر سواد کوه، شهر سورک،شهر عباس آباد، شهر فریدونکنار، شهر قایم شهر، شهر کلاردشت، شهر گلوگاه، شهر محمود آباد، شهر میاندورود، شهر نکا، شهر نور، و شهر نوشهر

 

رودخانه و جنگل امیرآباد

روستای امیر آباد حدود 12 کیلومتری از آمل به طرف نور قرار دارد در کنار رودخانه این روستا چشمه های آب زلال واقع شده است

 

دریاچه الیمالات

دریاچه سد الیمالات در ۸ کیلومتری نور در مسیر جاده نور ـ چمستان قرار دارد و فاصله آن از جاده اصلی نور به چمستان حدود ۳ کیلومتر است. به عبارتی دریاچه الیمالات در مسیر جاده ارتباطی نور به چمستان قرار دارد و در قسمت جنوبی دوراهی روستای کارگرکلا جای گرفته است. فاصله آن از جاده اصلی نور به چمستان حدود سه کیلومتر برآورد می شود.

دریاچه الیمالات که در دل جنگل واقع شده است، به عنوان گردشگاه مورد استفاده قرار می گیرد. این دریاچه آنقدر زیباست که گویی جنگل را در آغوش گرفته است. در آنجا همه چیز برای چند ساعت تفریح و البته آرامش مهیاست.

 

آب گرم لاریجان

آب گرم لاریجان - 1آب گرم لاریجان - 2آب گرم لاریجان - 3آب گرم لاریجان - 4آب گرم لاریجان - 5

آبگرم جایی است که قله چشم گیر دماوند در آن قرار دارد و تعداد زیادی چشمه دارد که در ادامه برایتان می گویم

امامزاده قنبر علی در بالا محله یا نیزه قرار دارد و آینه کاری زیادی دارد و در حال گسترش است.

این مکان معروف ترین حمام آبگرم است نام آن حمام شاه عباسی است که در طبیعی بودن آن شکی نیست ولی چون شلوغ است زیاد تمیز نیست

پس از حمام شاه عباسی این استخر آب آهن معروف ترین چشمه ی این جاست در آب این این چشمه مقدار زیادی آهن وجود دارد گه خب از رنگش معلوم است!!!! این آب برای بیماری های پوستی بسیار مفید است ودر بالای کوه قرار دارد

این را فقط کسانی که اهل کوه نوردی هستند بخوانند: آنتنی در آبگرم لاریجان وجود دارد که تقریبا بلند ترین قله ای است که انسان به تنهایی می تواند از آن بالا برود و از خود آنتن هم می شود بالا رفت و آنتن حدود سی وسه پله دارد ولی من به شما توصیه میکنم از آن بالا نروید چون سر انسان گیج می رود و می افتد.

 

دشت دریاسر

دشت دریاسر - 1دشت دریاسر - 3دشت دریاسر - 4دشت دریاسر - 5دشت دریاسر - 6دشت دریاسر - 7دشت دریاسر - 8

در قسمت جنوبی شهر تنکابن و در منطقه دوهزار قرار دارد و به "بهشت اردیبهشت ایران" شهرت دارد.

دشت دریاسر بین ۴ کوه محصور شده است. از سمت جنوب غربی کوه الموت، بلندترین کوهی است که این دشت را احاطه کرده است. در حقیقت این دشت مرزی است که پوشش سبز و جنگلی شمال ایران را به پوشش برفی و یخچالی کوه الموت متصل می کند.

 

به دلیل موقعیت استراتژیکی این منطقه در فصول مختلف شاهد مناظر کم نظیری هستیم. سطح این دشت در فاصل بهار و بخصوص در اردیبهشت ماه پر از گل های زرد رنگ بابونه می شود که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. از جالب ترین ویژگی های این دشت این است که در کف آن ده ها چشمه وجود دارد و آب از میان سبزه ها به بیرون می جوشد بطوریکه در فصل بهار به سختی می توان مکان خشکی را در دشت پیدا کرد و زیباتر اینکه رودخانه ای پر آب که از ارتفاعات سیالان سرچشمه گرفته است از وسط این دشت وسیع در جریان است. همه این زیبایی ها به علاوه کوههای پوشیده شده از جنگل های انبوه در اطراف دشت و قله سیالان با یخچال های بزرگ که در مقابل خود نمایی میکند شاهد این مدعاست که دشت دریاسر را بهشت اردیبهشت ایران بخوانیم.

همه ساله در اواسط اردیبهشت ماه و با روییدن گل های زرد رنگ، همایش های کوهپیمایی زیادی با حضور گروه های کوهنوردی از سراسر ایران در دریاسر برگزار می شود.

همه ی فصل های دریاسر زیباست . بهار با گلها و چشمه هایش، تابستان با شبهای ستاره باران و شهاب بارانش، پاییز با برگریزان رویاییش و زمستان با کوههای پر برفش.

وجود کوه های تنگ لات خان بن، سیاه کل و کل تلا و درخت های ازگیل و آلوچه جنگلی از دیگر جاذبه های دشت دریاسر می باشد.

مسیر دسترسی به دشت دریاسر تنکابن:

پس از رسیدن به شهر تنکابن در غرب استان مازندران، مسیر "جاده دوهزار" را دنبال کرده تا به دوراهی ای به نام "دوراهی امامزاده قاسم" برسید. در سمت چپ جاده مسیری به سمت دره می رود که انتهای آن به روستای "عسل محله" خواهد رسید. پس از آن باید حدود یک تا یک و نیم ساعت کوهپیمایی کرده و بعد از عبور از تپه ها و چشمه های بین راه به دشت دریاسر برسید.

 

پارک جنگلی چالدره

پارک جنگلی چالدره - 1پارک جنگلی چالدره - 2پارک جنگلی چالدره - 3پارک جنگلی چالدره - 4پارک جنگلی چالدره - 5پارک جنگلی چالدره - 6

پارکی بسیار زیبا در ۱۸ کیلومتری مسیر تنکابن به دو هزار در استان مازندران قرار دارد . پارک زیبای چالدره با ۹۴ هکتار مساحت در میان دلتای دو رود سه هزار و دو هزار و محل اتصال آنها قرار گرفته است. پارک جنگلی چالدره جز جنگلهای جلگه ای محسوب می شود که با درختهای بلند و کلبه های جنگلی اش در میان دو رود چشم هر بیننده ای را مبهوت می کند.

حجم انبوه درختان توسکا و افرا و بوته های سرخس سراسر زمین رو پوشانده و سایه ای خوشایند بخشیده و هوای خنک و مرطوب این ناحیه را دلپذیرتر میکند.

نماهایی از باغ مرکبات و شالیزارها که بخش جدانشدنی طبیعت شمال ایران به شمار میرود در کنار طبیعت سبز و زیبای جنگلی و سکوت و آرامش بیحد و حصر این منطقه پارک چالدره را به یکی از جاهای دیدنی استان مازندران بدل کرده است.

این منطقه که چند صد متر از سطح دریا فراتر است، دنیای دل انگیزی خلق کرده که در سایر روستاها و مناطق یافتنی نیست. از همین روست که به این منطقه از سالیان پیشتر به چشم تفرجگاه نگریسته اند. در بلندترین یال این ساحت یگانه (جایی که دو رود یاد شده در طرفین آن جاری است)، آثاری از قلعه های قدیمی مشاهده می شود. وضعیت آب انبار، بناها و دیگر آثار باقی مانده، تاریخ چالدره را به سده های پیش از اسلام پیوند می دهد.

اما آنچه چالدره را از سایر نقاط این دشت پهناور متمایز میکند، طراحی زیبا و ویژه کلبه های جنگلی آن است. ظاهر سنتی و متناسب با حال و هوای محیط با امکاناتی مدرن و کاملا به روز، جذابیت این پارک را دوچندان کرده است. کلبه ها مجهز به شومینه هیزمی، یخچال، کمد و کولر گازی هستند. در کنار کلبه ها، میز و صندلی هایی از تنه های درخت ساخته شده که کاملا با درختان اطراف هماهنگی دارند. کمی آن طرفتر آلاچیق هایی برای اقامت چندساعته و صرف غذا طراحی شده است.

مسیر دسترسی :

تنکابن ، خرم آباد، کیلومتر 18جاده دوهزار، پارک جنگلی چالدره.

 

جنگل های دوهزار تنکابن

جنگل های دوهزار تنکابن - 2جنگل های دوهزار تنکابن - 3جنگل های دوهزار تنکابن - 4جنگل های دوهزار تنکابن - 5جنگل های دوهزار تنکابن - 6جنگل های دوهزار تنکابن - 7جنگل های دوهزار تنکابن - 9

تنکابن(شهسوار) یکی از شهرهای ساحلی بسیار زیبای استان مازندران است و خرم آباد تنکابن در جنوب شهرستان تنکابن، محل شروع جاده ای است که تا ارتفاعات البرز تا حوالی استان قزوین ادامه دارد. این جاده و جنگلی که آنرا محصور کرده است یکی از زیباترین مسیرهای جنگلی ایران است که به جاده و جنگل دوهزار شناخته می شود.

جاده دوهزار از شهسوار شروع شده و با گذشتن از جنگل های سبز و زیبای البرز در کنار رودخانه دوهزار موجب خلق منطقه ای توریستی و خیره کننده شده است. تماشای دریای خزر از ارتفاعات کوه های سرسبز البرز لذتی است که در این جاده میتوانید به آن دست یابید.

این منطقه در سال1372 با عنوان دهستان دوهزار با مرکزیت روستای امامزاده قاسم به تصویب رسید. دهستان دوهزار مشتمل بر31 روستا با وسعت5 / 268 کیلومتر می باشد، آب و هوای آن معتدل کوهستانی با تابستان‏های مطبوع و زمستان‏ های نسبتا سرد است.

مردان و زنان این منطقه، در کنار فعالیت‏ های زراعی و دامداری به تولید محصولات صنایع دستی چوخا، چادر شب، جاجیم، سفره، کلاه پشمی، کول‏گیر، پوستین کلاه و جوراب پشمی نیز می‏پردازند.

روستاهای پایکوهی دوهزار با بافت مسکونی پراکنده در شیب ملایمی استقرار یافته اند و اکثر ساختمان‏ های آن سقف ‏های شیروانی و دیوارهای گلی دارند. 
 به دلیل وجود آب و هوای خوب و سرسبزی و زیبایی این منطقه در اطراف روستاها ساخت و سازهای ویلایی توسط غیر بومیان بسیار زیاد شده است.

دره سرسبز دو هزار در ارتفاعات البرز و در جنوب شهر تنکابن، شرایط طبیعی ویژه ‏ای را پدید آورده است. این منطقه فوق ‏العاده زیبا است و چشم ‏اندازهای بدیع کوهستانی، چمن‏زار و جنگل ‏های مرتفع جلگه ‏ای دارد. دره دوهزار یک مقصد طبیعت‏ گردی با جاذبه ‏های متنوع است و از جاهای دیدنی شمال ایران محسوب می شود.

رودخانه دو هزار، که از ارتفاعات الموت قزوین و تخت سلیمان سرچشمه می گیره، از حاشیه روستا عبور میکنه و حواشی بسیار زیبایی داره. این حواشی زیبا، در فصل تابستان محل مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت گردشگران محسوب میشه.

ارتفاعات دو هزار از مناظر زیبای این منطقه است که قله سیالان و ارتفاعات گردکوه از مهم‏تر ین جاذبه‏ های آن است.
قله سیالان مرتفع‏ ترین قله شهرستان تنکابن است. این قله با ارتفاع 42500 متر یکی از جاذبه‏ های مهم ورزشی است، که در مسیر صعود، مناظر کم نظیر آن بسیار جالب توجه است.

در مسیر جاده دوهزار علاوه بر طبیعت چشم نواز آن به مکانهای دیدنی دیگری نیز بر می خورید که خود از جاذبه های گردشگری شمال ایران ایران هستند :

1_ جنگل سه هزار : در کیلومتر 10 جاده سه هزار از این جاده منشعب میشود، دقیقا جایی که دو رودخانه دوهزار و سه هزار(چشمه کیله) به هم میرسند.

2_ پارک جنگلی چالدره : در کیلومتر 18 جاده قرار گرفته و دارای امکاناتی نظیر پارکینگ،آلاچیق،سرویس های بهداشتی است. بقایای چند قلعه قدیمی هم در این پارک  دیده میشود.

3_ دشت دریاسر : در کیلومتر 24 و بعد از روستای امامزاده قاسم به یک دوراهی میرسد، در مسیر سمت چپ بعد از طی 7 کیلومتر در جاده ای پرشیب و زیبا به روستای  سرسبز عسل محله میرسد. این مسیر نهایتا به دشت سرسبز و زیبای "دریاسر" ختم میشود.

4_ امامزاده ها : در روستا و مکانهایی که از آن عبور می کنید تعدادی امامزاده و بقعه وجود دارد که مورد احترام مردم می باشد مانند : بقعه شاه سفید کوه، امامزاده قاسم، مزار سید علی و سید محمد کیا.

5_ پرورش ماهی قزل آلا : سرتاسر جاده دوهزار میتوانید حوضچه های پرورش ماهی قزل رو ببینید که با استفاده از آب رودخانه دوهزار پر میشوند. ماهی قزل آلای  زنده رو میتوانید از این مراکز خریداری کنید و بعضی ها هم ماهی تازه کبابی میفروشند.

جنگل های دوهزار تنکابن به نام های جاده دوهزار تنکابن، نیز شناخته می شود.

 

سد سلیمان تنگه

سد سلیمان تنگه - 1سد سلیمان تنگه - 2سد سلیمان تنگه - 3سد سلیمان تنگه - 4سد سلیمان تنگه - 5سد سلیمان تنگه - 6سد سلیمان تنگه - 7سد سلیمان تنگه - 8

سد شهید رجایی

که از آن با عنوان سد سلیمان تنگه نیز یاد می شود در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی ساری واقع در بخش دودانگه در استان مازندران می باشد.

مطالعات ساخت این سد که در سال ۱۳۳۶ شروع شد با شروع عملیات اجرایی آن در شهریور سال ۱۳۷۰ ادامه پیدا کرده و در سال ۱۳۷۵ به پایان رسید.کاربری اصلی این سد تامین آب کشاورزی زمینهای اطراف و تامین آب آشامیدنی است. علاوه بر آن نیروگاهی هم برای تولید برق در سد تعبیه شده است. کاربری شاخص دیگر آن تامین جاذبه های تفریحی و اقامتی منطقه است.

سد سلیمان تنگه از معدود سازه های عمرانی کشور است که در سال ۱۳۷۹ برای بازدید مسافرین و گردشگران آماده شد، محیط اطراف و رودخانه آن به منظور گردش و اقامت بسیار مناسب است، از جمله امکانات گردشگری در این محیط می توان به اقامت شبانه در کنار رودخانه تجن و در دهکده آرامش، قایقرانی، اسکی روی آب،اتوبوس دریایی، پدالو در اسکله شیرین رود، بازدید از تاج سد با گرفتن بلیط در روزها و نیز ماهیگیری نام برد.

وجود ویلاهای دو خوابه، چهار خوابه، اردویی، سالنهای اجتماعات سر پوشیده و روباز، رستورانها و سالنهای غذا خوری به سبکهای مختلف، زمین ورزش و پارک بازی، پیست تپه پیمایی و جنگل نوردی، آلاچیق از دیگر امکانات و پتانسیل هایی است که این مجتمع تفریحی، سیاحتی برای استفاده گردشگران تدارک دیده است و این  مکان را به یکی از جاهای دیدنی و تفریحی استان مازندران بدل کرده است.

شما میتوانید بر روی تاج سد پیاده قدم بزنید و آزادانه از مناظر و سازه های سد دیدن کنید، موقعیتی که شاید در هیچ سد دیگری نتوانید تجربه کنید. با ورود به تاج سد اولین چیزی که جلب توجه میکند ارتفاع بسیار زیاد تاج سد است که شاید از هیچ زاویه ای به این میزان ترسناک و باشکوه دیده نشود. در صورتی که خوش شانس باشید میتوانید خروج آب از دهانه خروجی سد را هم مشاهده کنید که منظره بدیع و زیبایی است.

با توجه به عظمت سد، زیبایی دریاچه و فضای دلپذیر اطراف آن در حال حاضر، این سد یکی از زیباترین چشم اندازهای مازندران محسوب می شود که ظرفیت و قابلیت فوق العاده ای برای صنعت توریسم این استان است.

مسیر دسترسی به سد سلیمان تنگه:

جهت دسترسی به این منطقه پس از طی مسافت 23 کیلومتر در خروجی جنوبی شهر ساری (به سمت سمنان) به روستای تاکام میرسید که از دوراهی تاکام راه سمت راست را 25 کیلومتر ادامه میدهید تا به سد برسید. این مسیر بعد از طی مسافتی از میان رشته کوه های البرز و گذشتن از شهر "فریم" به جاده فیروزکوه متصل می شود.

سد سلیمان تنگه به نام های سد شهید رجایی، نیز شناخته می شود.

 

دریاچه چورت

دریاچه چورت - 1دریاچه چورت - 2دریاچه چورت - 3دریاچه چورت - 4دریاچه چورت - 5دریاچه چورت - 6دریاچه چورت - 7دریاچه چورت - 8

در حد فاصل ساری تا کیاسر در استان مازندران قرار دارد و یکی از جاهای دیدنی این استان می باشد. این دریاچه که نام دیگرش دریاچه میانشه است با وسعت حدود ۲٫۵ هکتار به دلیل نزدیکی به روستای چورت، به نام دریاچه چورت شناخته می شود.

دریاچه میانشه در ۳۵۰ کیلومتری تهران و در جنگلهای بکر چورت در بخش چهاردانگه شهرستان ساری واقع در ۸۰ کیلومتری جنوب ساری واقع است.

این دریاچه حدود دهه ۱۳۰۰ خورشیدی بر اثر زمین لرزه و رانش زمین و در پی آن بسته شدن مسیر آب چشمه ای که در کنار دریاچه قرار دارد، بوجود آمده است. دریاچه در شکاف دره ای با شیب زیاد قرار گرفته و دور تا دور دریاچه را پوششهای جنگلی بکر و درختان قدیمی در بر گرفته است. شکل هندسی دریاچه به شکل بیضی کشیده بوده و ژرفای آن با توجه به میزان بارشهای فصلی متغیر است.

ویژگی منحصر بفرد و دیدنی دریاچه چورت که شاید در کمتر نقطه ای از ایران دیده باشید، پدیدار شدن باقیمانده درختهایی است که در محل پیدایش دریاچه بوده اند و درهنگام کاهش آب نمایان می شوند که منظره ویژه ای را ایجاد میکند.

دریاچه چورت یکی از زیباترین جاذبه های تفریحی استان مازندران است که برای رسیدن به آن می توانید مسیر جنگلی را در پیش بگیرید و لذت پیاده روی در میان درختان انبوه را هم تجربه کنید. البته این مسیر مجهز به استراحتگاه و سرویس های بهداشتی است و همین از سختی پیاده روی هایتان کم خواهد کرد و باعث لذت بخش تر شدن سفرتان خواهد شد.

جاذبه های این محل زیاد است، درختان سر به فلک کشیده، پوشش گیاهی و سبز رنگ آرامش دهنده، سکوت، مه ، آب، صدای حیوانات و پرندگان، هوای دل انگیز و نم دار، شاخه های خم شده در آب و درختان از آب بیرون زده، جاده خاکی زیبا و آسمان زیباتر، همه و همه تنها بخشی از زیبایی های این منطقه است که نوشته ها و تصاویر توانایی بازگو کردن این همه زیبایی را ندارند.

اگر قصد عزیمت به این دریاچه را دارید حتما تجهیزات کامل شامل چادر، وسایل گرمایشی، خوراک و سایر وسایل ضروری را همراه خود داشته باشید. خبر خوب اینکه می توانید در اینجا اقامت شبانه خوبی داشته باشید. البته شنا کردن در این دریاچه کمی خطرناک است اما می توانید در این دریاچه ماهیگیری کنید.

مسیر دسترسی دریاچه چورت:

برای رسیدن به دریاچه چورت، باید مسیر ساری _ کیاسر را در پیش بگیرید. بعد از طی مسافتی در حدود ۲۵ کیلومتر بعد از تابلوی روستای چورت وارد مسیر فرعی می شوید. ۱۵کیلومتر جلوتر، در جاده آسفالته به روستای چورت خواهید رسید. پس از روستا چندین مسیر خاکی برای دسترسی به دریا وجود دارد. مسیر جاده خاکی به طول ۱۰ کیلومتر به دریاچه چورت منتهی می شود. برای دسترسی می توانید از راهنمایان محلی هم کمک بگیرید.

دریاچه چورت یا میانشه در فاصله تقریبی ۸۰ کیلومتری “چشمه های باداب سورت” ، فاصله تقریبی ۵۰ کیلومتری “سد سلیمان تنگه” و فاصله تقریبی ۱۲۰ کیلومتر از “دریاچه عباس آباد” واقع شده است که اطلاعات این مکانها را نیز می توانید از آریا زمین دریافت کنید.

دریاچه چورت به نام های دریاچه میانشه، نیز شناخته می شود.

 

پارک جنگلی فین چالوس

پارک جنگلی فین - 1پارک جنگلی فین - 2پارک جنگلی فین - 3

جاده چالوس بدون شک از زیباترین جاده های دنیاست که در هر کنارش اثری هنری به دست طبیعت خلق شده است.

پارک جنگلی چالوس (فین ) در کیلومتر هفت جاده چالوس – تهران واقع شده است. از تهران به سمت چالوس که حرکت کنید بعد از مرزن آباد و در ورودی شهرستان چالوس در استان مازندران طبیعتی بکر و پر درخت به همراه رودخانه ای که آنرا همراهی می کند به پیشواز شما می آید و خستگی را از جان و روان شما می روبد.

بدون شک همدستی و همجواری رود چالوس با طبیعت زیبای شمال در این منطقه، پارک جنگلی فین را به یکی از مکانهای دیدنی چالوس بدل کرده است که باید آنرا دید و لذت برد.

پارک فین بیش از سه دهه مورد استفاده گردشگرانی که از این محور قصد عزیمت به استان های شمالی را دارند می باشد.

در این پارک، اردوگاهی احداث شده است که کلبه و کومه هایی برای اقامت مسافران دارد. پارک جنگلی چالوس دارای امکانات مختلفی چون آلاچیق، کلبه، مکان مناسب جهت نصب چادر، رستوران، مغازه های مختلف و سایر امکانات نظیر میز، نیمکت و جایگاه بازی بچه ها نیز می باشد که وجود همین امکانات باعث شده مورد توجه مسافران قرار بگیرد.

پارک جنگلی چالوس را به این دلیل پارک جنگلی فین می نامند که در حوزه قدیمی جنگل فین قرار دارد که دهکده کوچکی در سال های پیش در جوار آن قرار داشت. پل طلاجو در همین نقطه بر روی رودخانه چالوس قرار داشت، این پل سنگی تا سال 1320 نیز باقی بود و یکی از مکان های تفریحی به خصوص در ایام عید نوروز، خصوصا روز سیزدهم نوروز به شمار می رفت.

پارک جنگلی فین چالوس به نام های پارک جنگلی چالوس، نیز شناخته می شود.

 

سد زوات

سد زوات - 1سد زوات - 2سد زوات - 3سد زوات - 4

شهرستان چالوس یکی از زیباترین، معروفترین و مهمترین مناطق شمالی کشور است که طبیعت زیبا، جاده های مشهور و جاذبه های متعدد تاریخی و طبیعی آن سبب شده این منطقه مورد توجه تمام مردم داخلی و گردشگران خارجی باشد.

سد زوات بر روی رودخانه سردآبرود ساخته شده است. رودخانه سردآبرود که ازکوه های علم کوه سرچشمه میگیرد به همراه رود چالوس از زیباییهای طبیعی شهرستان چالوس بشمار می آیند و کرانه های زیبای این دو رود، محلی مناسب برای تفریح و گشت و گذار می باشند.

محوطه سد زوات به دلیل سرسبزی و هوای مطبوع و همچنین امکانات رفاهی از مکانهای دیدنی و تفریحی چالوس شمرده می شود و پذیرای گردشگران بومی و غیر بومی می باشد.

مسیر دسترسی سد زوات:

چالوس، روستای زوات

 

جنگل سه هزار تنکابن

جنگل سه هزار - 1جنگل سه هزار - 2جنگل سه هزار - 3جنگل سه هزار - 4جنگل سه هزار - 5جنگل سه هزار - 6جنگل سه هزار - 7جنگل سه هزار - 8

منطقه ای است بکر و دست نخورده که در شهرستان تنکابن استان مازندران واقع شده است. این جنگل ها با چشم اندازی بدیع، چمنزارها، جنگل های مرتفع، جلگه ای و رودخانه پر آب، یک مجموعه بی نظیر طبیعی را فراهم کرده تا مشتاقان طبیعت، منطقه ای بسیار خاص و رویایی را تجربه کنند. وجود آب گوارای روان و آب و هوای مطبوع و طبیعتی بکر و آرامش رویایی این جنگل را به یکی از مکانهای دیدنی شمال ایران بدل کرده است.

وجه تسمیه سه هزار:

در قدیم رودخانه را هراز میگفتند چون منطقه سه هزار دارای سه رود اصلی شلف رود، گرما رود و مرانرود است که به آن سه هراز میگفتند.

با گذشت زمان با جابه جا شدن نقطه، هراز به هزار تبدیل شده است. رودخانه پرآب «سه هزار» تنکابن مجموعه زیستی، طبیعی و کم نظیر در ایران است. رودخانه سه هزار یکی از شاخه های اصلی رودخانه چشمه کیله است. حتی در اکثر نوشته ها و کتابها این رود را به اسم بزرگترین شاخه اش یعنی سه هزار میشناسند.

طول رودخانه سه هزار بالغ بر 57 کیلومتر است که دورترین سرچشمه اش مربوط به منطقه سه هزار و از کوههای تخت سلیمان با ارتفاع بیش از 4600 متر از سطح دریا است. این رود پس از عبور از مسیر کوهستان به سوی دریای خزر جریان داشته ضمن شرب ساختن جلگه های حاصلخیز تنکابن در شمال شهر ساحلی شهسوار، وارد دریای خزر میشود.

مسیر دسترسی جنگل سه هزار :

اگر قصد سفر به جنگلهای رویایی سه هزار را دارید در ابتدا باید تصمیم بگیرید که می خواهید از کدام راه به مقصد برسید.

1_ از تهران ، جاده چالوس و بعد هم شهر تنکابن (شهسوار)، بخش خرم آباد از توابع تنکابن، جنگل سه هزار.

2_ اگر از تهران قصد سفر به مناطق بکر و زیبای جنگلهای سه هزار از راه الموت را دارید از این مسیر حرکت کنید:

بعد از طی فاصله 135 کیلومتری بزرگراه تهران – قزوین ، از قزوین تا گرمارود حدودا 120 کیلومتر است و از گرمارود تا جنگل سه هزار حدودا60 تا 65 کیلومتر جاده خاکی است.

اگر در منطقه الموت اطراق کنید در مسیرتان هتل و سوییتهای محلی پذیرای شماست، که ارزان هم هست. 
 اگرهم خواستید در منطقه شمالی مسیر سفرتان اطراق کنید در سه هزار یا در دوهزار منطقه رفاهی چالدره دارای سوییت و امکانات اقامتی است که ظاهرا مربوط به شهرداری منطقه است.

در زمستان به علت بارش برف عبور و مرور کمی سخت است اگر اهل منطقه نباشید سفر در زمستان از این جاده توصیه نمیشود. اما در بهار، تابستان و اوایل پاییز بسیار جاده زیبایی است.

روستاهای منطقه سه هزار به دو دسته جنگلی و کوهستانی تقسیم میشود. بازدید از هر کدام از این روستاهای منطقه زیبایی خاص خودش را دارد. ابتدای مسیر آسفالته بوده و در اواسط هم بر پیچ و خم جاده افزون شده و هم ناهمواریها و عملیات جاده سازی و تعمیرات به چشم می خورد.

در طول کل مسیر آب شرب به وفور یافت میشود و همچنین تا آخرین روستا منطقه یعنی درجان میتوان برخی مایحتاج را فراهم کرد.

آب معدنی شلف:

آب معدنی شلف از آبهای معدنی بسیار گوارا وشفابخش است برای هضم غذا و ناراحتیهای کبدی وتنظیم دستگاه گوارشی بسیار موثر و مفید می باشد، طعم آن شبیه لیموناد است و املاح معدنی گوناگونی دارد.

برای رفتن به آب معدنی شلف باید از کنار قبرستان روستای میانرود راه باریک مالرویی که به سمت چپ(مشرق) میرود را ادامه داد و با نیم ساعت پیاده روی از این چشمه شفابخش بازدید به عمل آورد. گفتنی است آب این چشمه برای امراض کلیوی، نقرس و سو هاضمه مفید است .

توصیه می کنیم برای یک بار هم که شده به یکی از دیدنی ترین مناطق مازندران سری بزنید پیاده روی کنید و صدای پرندگان را بشنوید. حتی می توانید اطراق کنید و شب را هم بمانید.

 

شیرگاه/پلنگ دره

شیرگاه/پلنگ دره - 1شیرگاه/پلنگ دره - 2شیرگاه/پلنگ دره - 3شیرگاه/پلنگ دره - 4

پلنگ دره در 18 کلیومتری از شهر شیرگاه قرار گرفته که همواره مقصد بسیار ی از تورهای گردشگری شده است.این منطقه با داشتن طبیعتی زیبا و در مسیر جنگل و رودخانه مکان بسیار زیبا برای علاقه مندان به طبیعت می باشد.

 

دریاچه و سد آویدر

دریاچه و سد آویدر - 1دریاچه و سد آویدر - 2دریاچه و سد آویدر - 3دریاچه و سد آویدر - 4دریاچه و سد آویدر - 5دریاچه و سد آویدر - 6دریاچه و سد آویدر - 7دریاچه و سد آویدر - 8

در فاصله حدودا ۳۰ کیلومتری شرق شهر نوشهر و در نزدیکی پارک جنگلی سیسنگان در استان مازندران قرار دارد. این سد خاکی و دریاچه پشت آن در فاصله ای دور از دریا و در دل کوهستان قرار گرفته است که به دلیل همین موقعیت جغرافیایی به مکانی بسیار زیبا و دیدنی بدل شده است و از مکانهای دیدنی و گردشگری شهر نوشهر به شمار می آید.

نزدیکی کوه و این دریاچه تقریبا وسیع، زیبایی خاصی به منطقه بخشیده است . ضمن اینکه وجود فضای باز اطراف دریاچه آویدر اطراق برای یک سفر یکروزه را ممکن می سازد . در قسمتی از دریاچه جزیره کوچکی ایجاد شده است که زیبایی این دریاچه را دوچندان کرده است. در داخل دریاچه ماهی هم وجود دارد . به این ترتیب اگر به ماهیگیری و سکوت دلنشین طبیعت علاقه دارید ، قلاب ماهیگیری خود را فراموش نکنید.

از ویژگی های خوب دریاچه و سد آویدر که سفر به آن را دلپذیرتر می کند وجود امکانات رفاهی نسبتا مناسبی می باشد :

● امکان اسکان شبانه (البته با هماهنگی مسوولان سد) وجود دارد.

● امکاناتی مانند رستوران و سرویس بهداشتی در اطراف دریاچه طراحی و ساخته شده است.

امکانات تفریحی داخل مجموعه :

•ماهیگیری
•اسب سواری
•دوچرخه سواری
•قایق سواری از نوع پدالی
•قایق سواری از نوع موتوری (تندرو)
 •سوپر مارکت دریاچه

مسیر دسترسی:

اگر از چالوس به سمت نوشهر حرکت کنیم ، بعد از نوشهر، در حالی که حدود 10 کیلومتر از پارک جنگلی سی سنگان گذشته اید، در سمت راست و نرسیده به روستایی بنام صلاح الدین کلا تابلویی را خواهید دید که رویش نوشته «سد خاکی»؛ همانجا مسیرتان را تغییر دهید و به سمت جنوب برانید.
طول این جاده تا سد آویدر حدود 55 کیلومتر میباشد که بیشتر آن آسفالت است و بایستی از کنار روستاهای صلاح الدین کلای سفلا ، اولیا و همینطور ملاکلا بگذریم.

در سفر به مازندران تفریح و لذت بردن از زیباییهای دریاچه آویدر را در برنامه خود از یاد نبرید.

دریاچه و سد آویدر به نام های دریاچه و سد صلاح الدین کلا، نیز شناخته می شود.

 

پارک و اسکله بابلسر

پارک و اسکله بابلسر - 1پارک و اسکله بابلسر - 2پارک و اسکله بابلسر - 3پارک و اسکله بابلسر - 4پارک و اسکله بابلسر - 5پارک و اسکله بابلسر - 6

شهر بابلسر در استان مازندران و از شهرهای ساحلی دریای خزر میباشد. رودخانه بابلرود که از وسط شهر بابلسر میگذرد، شهر را به دو قسمت تقسیم میکند و دو پل زیبایی که بر روی این رود ساخته شده منحصر به فرد است.

وجود اسکله های قایقرانی با انواع قایقها و صنوبرهای بلند در دو طرف پیاده رو رودخانه بابلرود به جذابیت این رود افزوده است و همچنین انعکاس نور چراغهای حاشیه رودخانه در آب فضای دلپذیری را در شب برای مسافران و گردشگران بابلسر فراهم میکند . از پل اول تا انتهای رودخانه در دو طرف دارای فضایی برای اقامت  مسافران می باشد که شما می توانید در کنار این رودخانه با درخت های کهن سال و زیبایش لحظات خوشی را تجربه کنید.

امکاناتی چون اسکله های قایق رانی ، پدالو ، سفره خانه ، قلیان سرا ، رستوران ، کافی شاپ و پارک و فضای سبز اطراف رودخانه مکانی بسیار خوب جهت تفریح و استراحت در شهر بابلسر میباشد.

در انتهای مسیر رودخانه بابلرود و پس از گذر از اسکله های قایقرانی اطراف رودخانه به سواحل زیبای دریای بابلسر می رسیم.

با این توصیف میتوان پارک و اسکله بابلسر را از دیدنیهای این شهر به شمار آورد که در ایام تعطیلات بویژه تابستان پذیرای شمار زیادی از گردشگران میباشد.

 

عباس آباد

عباس آباد - 1عباس آباد - 2عباس آباد - 3عباس آباد - 4عباس آباد - 5عباس آباد - 6عباس آباد - 8عباس آباد - 9

عباس آباد در غرب مازندران واقع شده است و دارای جاذبه های گردشگری زیادی است

آبشار اسپه او

آبشار اسپه او - 1آبشار اسپه او - 2آبشار اسپه او - 3آبشار اسپه او - 4آبشار اسپه او - 5آبشار اسپه او - 6

منطقه گردشگری اسپه­ او در فاصله 30 کیلومتری شهرستان بهشهر و در عرصه­ ی جنوبی، بر روی ارتفاعات رشته­ کوه البرز و در بخش مرکزی شهرستان، به نام هزارجریب واقع می­باشد. هزارجریب منطقه­ ی کوهستانی شهرستان است که روستاهای زیادی را در دل خود جای داده است. جریب به معنای روستا وهزارجریب اشاره به تعداد بسیار روستاها در این بخش دارد.

آبشار زیبا و دیدنی اسپه­ او به معنای آب سفید، با ارتفاعی بالغ بر 400 متر، در دل کوه سیاخانی از چشمه ­ای که از شکاف سنگی در زیر درختی کهنسال می­جوشد سرچشمه می­گیرد. این آبشار به صورت پله­ کانی و کاسه­ ای است و دارای حوضچه­­ های آهکی متعدد در 7 طبقه می­باشد که در طول سالیان متمادی ایجاد شده­ اند و سرانجام به رودخانه نکارود می­ریزد. در اثر برخورد آب با سنگ­های بستر و سر خوردن از روی آن­ها حالتی کف آلود و سفید رنگ ایجاد می­شود که نام این آبشار که به زبان محلی(مازندرانی) به همین معناست، از روی آن نهاده شده است. آبشار بسیار باشکوه و بلند اسپه­ او پوشیده از خز می­باشد و به خاطر شرایط آهکی بودن سنگ آن به راحتی می­توان از پایین تا محل سرچشمه از آبشار بالا رفت و از طراوت و خنکای آب و همچنین طبیعت و مناظر بی­ بدیل قسمت­های مختلف آبشار لذت برد. نزدیک­ترین روستاها به این منطقه از سمت شمال روستای غریب­ محله و از سمت غرب روستای روبار می­باشند. ارتفاع منطقه از سطح دریا نیز 780 تا 1120 متر است.

 

در حال حاضر تنها راه دسترسی به این منطقه مسیر اصلی آسفالته از جاده پاسندرز شهرستان بهشهر به سمت روستاهای منطقه هزارجریب می­باشد. پس از رسیدن به پل حد واسط روستاهای رودبار و غریب ­محله که تنها تا اینجا امکان استفاده از خودرو می­باشد، می­بایست با قرار دادن ماشین در حاشیه جاده اصلی، با ورود به راه فرعی به­ طول 7 کیلومتر در حریم رودخانه به سمت چپ، تا رسیدن به آبشار را پیاده پیمود. این مسیر جذاب و زیبا به­ گونه­ای است که قسمتی از راه را باید از درون آب رودخانه ودر قسمت­هایی دیگر، از میان جنگل عبور نمود.

 

خانه کلبادی

عمارت کلبادی در حدود 125 سال پیش به دستور سردار جلیل از امرای ارتش وقت ساخته شد و به نام فرزند بزرگش امیر نصرت شکوه نظام به امیریه معروف شد. امیر نصرت در جوانی فوت نموده و سردار بنا را به فرزند وی منوچهر خان بخشید. عمارت کلبادی که سبک معماری آن از تکایای دوره قاجاری است، دارای دو بخش عمده اندرونی و بیرونی است. بنای اصلی آن به صورت شمالی، جنوبی در دو طبقه با نقشه مستطیل شکل ساخته شده است. هر طبقه دارای یک شاه نشین و دو رشته پلکان در دو سوی شاه نشین و اتاق هایی نیز در دو طرف آن بصورت قرینه است. با گذشت زمان آشپزخانه و بخشهایی از واحد مسکونی خدمه از بین رفته و هم اکنون بناهای نوساز اداری جایگزین آن گردیده است. حمام بنا متشکل از دو بخش سربینه و گرمخانه است، در بخش گرمخانه خزینه های آب گرم و سرد قرار دارد. مصالح اصلی عمارت کلبادی از آجر و چوب و سفال می باشد و بام بنا تماما سفالپوش است. ویژگیهای اجزای معماری این عمارت نظیر اتاق ها، حجره ها، شاه نشین، حمام، اصطبل، حیاط و هنر بکار رفته بر روی پنجره ها و ارسی ها و تزیین آنها با شیشه رنگی در نوع خود بی نظیر است. [ امکانات رفاهی ] :: به علت واقع شدن در داخل شهر از تمام امکانات رفاهی بر خوردار است. [جاذبه های پیرامونی] ● حمام وزیری - آدرس : محله آب انبار نو ● آب انبار نو - آدرس : محله آب انبار نو ● برج امامزاده یحیی - آدرس : مرکز شهر ساری ● مسجد جامع ساری - آدرس : مرکز شهر، محله پاچنار

خانه کلبادی به نام های ساختمان اداره کل میراث فرهنگی (سابق)، نیز شناخته می شود.

 

روستای تاکام

روستای تاکام - 1روستای تاکام - 2روستای تاکام - 3

روستای تاکام در بیست و پنج کیلومتری جنوب شهرستان ساری در حاشیه جنگل در بخش کلیجانرستاق واقع می باشد. در حدود دویست سال قبل گروهی مهاجر که عموما سادات بودند به این منطقه کوچ نمودند و با مردمان دیگر که به این روستا آمدند و این محل را برای زندگی دایم خود انتخاب نمودند تشکیل روستایی را دادند که تاکام نام گرفت. علت نامگذاری آن هم تمام شدن کوه در کوه در این منطقه بوده که در زبان محلی به توم کوه معروف بود که بعد ها به تاکام تغییر و تکمیل شده است.

اگرچه گفته ها و داستانهای محلی سالخوردگان می گوید که اینجا متعلق به دوران میتراییسم در ایران است. اما مستندات بجا مانده نشان می دهد که مکانی بوده از سلسله قلعه های آن منطقه که در زمان ساسانیان یا هخامنشیان برای ایجاد پایگاه نظامی یا قلعه حفاظتی بنا شده است

حمام تاکام که متعلق به دوران صفویان است نیز از آثار تاریخی این روستا است که در حال از بین رفتن می باشد. امامزاده یحیی نیز در نزدیکی رودخانه لاجیم رود و در جنوب ساری نیز منتسب به اولاد ایمه اطهار است که از اماکن مذهبی تاکام است.

مردم این روستا کشاورز و دامدار می باشند. تاکام به وجود عالمان و بزرگان و داشتن مردم دانش دوست از قدیم الایام مرکز علم و دانش بوده است به طوری که اولین مکتب خانه برای آموختن قرآن و کتابهای دینی و دبستان دولتی برای نو نهالان در منطقه در این روستا تاسیس شده است لذا اکثریت اهالی روستا با سواد و قران خوان میباشند.

این روستا به داشتن سادات ذریه اهل بیت و پیرمردان و ریش سفید و عابد در منطقه معروف بوده است که در زهد و تقوا زبانزد بودند.تعزیه که نوعی نمایش مذهبی به شمار میرود در این روستا در وصف شهیدان کربلا اجرا می شود.

با شروع انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی جوانان این روستا به بانگ جرس کاروان وار به جبهه و جنگ برخاستند و راه سفر کربلا را در پیش گرفتند و رفتن را بر ماندن واجب دانستند تا به سپاه امام حسین (ع) ملحق شدند و حسینی شدند و حاصل این حماسه و دلاوری تقدیم 9 تن از شهدای محبوب این روستا و تعداد 21 نفر جانباز به انقلاب و اسلام بوده است که با خون خود وضو ساختند و نماز شهادت خواندند.

 

آبشار تیرکن

آبشار تیرکن در موقعیت جغرافیایی N361624 E524428 در استان مازندران واقع است. این آبشار در روستای تیرکن، در مراتع کالبکوشت و بخش بابلکنار شهرستان بابل قرار دارد. آبشار ارتفاعی در حدود 9 متر دارد. این منطقه شامل 7 آبشار کوچک است که به آبشارهای تیرکن شهرت دارند. برای رسیدن به آبشار باید ایتدا به روستای تیرکن رفت که مسیر آسفالته دارد و از آنجا تا مجموعه آبشارها در حدود 20 دقیقه پیاده روی در شیب ملایم است. آبشار اصلی که به آبشار تیرکن شهرت دارد حوضچه کوچکی ایجاد کرده است. مجموعه آبشار در مسیری به طول 3 کیلومتر در دل جنگلهای درازکلا واقع شده اند. برای دسترسی به روستای تیرکن ابتدا به بابلکنار( از بابل 20 کیلومتر به سمت بابلکنار خارج بشید)، سپس روستای درازکلا، جاده سمت راست پادگان و سپس روستای تیرکن خواهد بود.

 

دریاچه عباس آباد بهشهر

ایران - 3ایران - 4ایران - 5ایران - 6ایران - 7ایران - 8

دریاچه ای است تاریخی و زیبا با وسعتی بالغ بر ۱۰ هکتار همراه با عمارتی در مرکز آن، که در شهرستان بهشهر استان مازندران واقع شده است. دریاچه عباس آباد بهشهر جزو مجموعه تاریخی عباس آباد بهشهر است که به دستور شاه عباس صفوی در منطقه ای بسیار زیبا بنا شده و از مکانهای دیدنی استان مازندران به شمار می  آید.شاه عباس دریاچه ای در وسط دره ای عمیق با بستن سدی محکم ایجاد نمود که آبهای زمستانی را از اطراف و با کمک کانال هایی جمع آوری و در تابستان مقدار زیادی اراضی برنجکاری را مشروب می سازد.

وسعت دریاچه عباس آباد بهشهر بالغ بر 10 هکتار بوده که در مرکز آن عمارتی به ارتفاع 18 متر قرار گرفته که در فصل آبگیری دریاچه به زیر آب می رود و گهگاه فقط  سقف آن از آب بیرون میآید. اما در فصول کم آبی تمام عمارت از آب بیرون و نمایان است. اما شگفت انگیز آن است که این ساختمان با اینکه بیش از نیمی از سال را در زیر آب به سر میبرد اما پس از سالهای متمادی همچنان پابرجا و استوار است.

بنای میان آب

این بنا که با مصالح آجر و ساروج در میانه آب واقع شده در اصل پایه ای برای کاخی بوده که اکنون اثری از آن موجود نیست.

در کنار دریاچه عباس آباد بهشهر باغ بزرگ 140 هکتاری عباس آباد،امکانات تفریحی نظیر رستوران، چایخانه، نمازخانه وجود دارد که بازدید و اقامت از این دریاچه را راحت تر میکند.

قایق سواری در دریاچه عباس آباد بهشهر توسط قایق های پدالی هم گزینه خوبی است برای لذت بردن هرچه بیشتر از این منطقه.

برای بازدید از دریاچه عباس آباد بهشهر در ابتدای جاده بهشهر _ گلوگاه در سمت راست وارد جاده عباس آباد شده و با طی مسافت تقریبی 6 کیلومتر از میان جاده ی جنگلی و بسیار زیبای عباس آباد و عبور از روستای علی تپه ( التپه ) به دریاچه عباس آباد می رسید.

 

مجموعه تاریخی عباس آباد بهشهر

ایران - 3ایران - 4

در فاصله 9 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان بهشهر، در استان سرسبز مازندران بر فراز ارتفاعات البرز بعد از روستای علی تپه (التپه) و در دل جنگل انبوه واقع گردیده  است.

مجموعه تاریخی عباس آباد که یکی از مکانهای دیدنی استان مازندران می باشد مجموعه ای است شامل دریاچه عباس آباد، مخزن و دریاچه سد، گل باغ، کاخ، حمام، آسیاب آبی و دو برج آجری که در سال ۱۰۲۱ (ه.ق) به دستور شاه عباس اول به صورت پلکانی و مطبق در 3 سطح احداث گردیده است.

مجموعه تاریخی عباس آباد در زمان آبادی از مشهور ترین باغهای صفوی بوده است که ابنیه مختلف آن با توجه به موقعیت استثنایی آن که از یک طرف به دریا و از طرف دیگر به جنگل دید دارد آن را به یک مجموعه بی نظیر بدل ساخته است.

راه دسترسی به مجموعه تاریخی عباس آباد از طریق جاده باریک آسفالته ای صورت میگیرد که در 4 کیلومتری خارج بهشهر به جاده اصلی ساری-گرگان متصل می  شود و پس از عبور از دل جنگل و دهکده التپه سرانجام وارد این مجموعه میگردد.

مجموعه تاریخی عباس آباد بهشهر به نام های باغ عباس آباد بهشهر، نیز شناخته می شود.

 

آلاشت

یکی از شهرهای شهرستان سوادکوه در استان مازندران است. این شهر زیبا و باطراوت با دارا بودن آب و هوای پاک و مفرح کوهستانی، بافت تاریخی به ثبت رسیده در فهرست میراث ملی، بقاع متبرکه امامزادگان، بنای مسجد امام حسین(ع) با معماری منحصر به فرد (1352)، موزه مردم شناسی در ساختمانی با قدمت بالغ بر 1500 سال، رصدخانه و جاذبه های فراوان دیگر از مکانهای دیدنی مازندران به شمار می آید و هر ساله پذیرای خیل عظیم هموطنان عزیز و گردشگران داخلی و خارجی میباشد.

آلاشت، زادگاه رضا شاه پهلوی شهری زیبا و کوچک با تعداد کمی خانوار ، با کوچه های تنگ و باریک، با خانه هایی خشتی و گلی و با سقف های تخته ایست. خانه ای که رضاشاه در آن به دنیا آمد، خانه عموی رضا شاه میباشد( 24اسفند1256) که به غلط در برخی از وبلاگها و سایت ها به منزل رضا شاه تعبیر میشود، در حال حاضر موزه مردم شناسی آلاشت است و عموم مردم برای بازدید از آن اقدام می نمایند.

در شاهنامه فردوسی روایت شده است که رستم سنگی بزرگ به سوی دیوان پرتاب می‏کند و آن سنگ در نزدیکی آلاشت فرود می‏آید. این سنگ شاید همان سنگی باشد که امروزه در نزدیکی یکی از روستاهای مجاور آلاشت به نام " گلیون " قرار دارد و به ... رستم دکت ... restem daket به معنی جایی که رستم افتاده است معروف است .

شهر آلاشت نمونه زیبایی از همزیستی زندگی مدرن و سنتی است.عناصر دنیای مدرن بدون آنکه لطمات زیادی به جریان زندگی کهن وارد سازند خودرا درون آن جای  داده اند.

صنایع دستی آلاشت و دست بافته های بانوان آلاشتی که شامل انواع جاجیم ،جوراب و ... میباشد،شهرت جهانی دارد.

آلاشت دارای حیات وحش حفاظت شده است که می تواند درختان سیاه ریشه مانند گردو، فندوق و گیلاس را در خود پرورش دهد.

رصد خانه آلاشت

مجموعه رصدخانه و آسمان نمای آلاشت با نام رصدخانه آیت الله صالحی مازندرانی به عنوان نخستین رصدخانه آماتوری استان مازندران و منطقه حاشیه دریای خزربا هدف ایجاد طرحی آموزشی و افزایش جاذبه های تفریحی و توریستی در سال 1386 بوسیله شهرداری آلاشت روی یکی از تپه های این شهر بنا شده است.

در این رصدخانه تلسکوپ 14 اینچ LX200R زیر گنبدی به قطر 4 متر نصب شده است. از دیگر امکانات مجموعه می توان به آسمان نما، ترازوی نجومی، مجموعه کامل نرم افزارها، کتب و عکس و پوسترهای اخترشناسی، اتاق رایانه و سالن همایش اشاره کرد.

ویژگی منحصر به فرد اقلیمی شهر آلاشت نظیر ارتفاع زیاد از سطح دریا، نداشتن آلودگی هوا و آلودگی نوری، داشتن آسمانی صاف و بدون غبار، این مرکز را به بهشتی  برای منجمان و رصدگران تبدیل کرده است.

رصد خانه آلاشت شبهای 5شنبه برای بازدیدعموم آزاد میباشد. جهت هماهنگی و کسب اطلاع بیشتر می توانید با شهرداری آلاشت به شماره تماس: 5332084- 0124  تماس حاصل نمایید.

مراکز اقامتی برای مسافران در آلاشت

شهرداری آلاشت با هدف توسعه گردشگری و تسهیل در شرایط اقامتی در این شهر، اقدام به احداث واحدهای ویلایی در قالب سوییتهای مبله و معمولی کرده است. از  آنجایی که در حال حاضر هیچ مهمانسرا و یا هتلی در شهر فعال نیست، سوییتهای شهرداری مکان مناسبی هستند که مسافران می توانند با آسودگی از آن استفاده کنند.

آلاشت به نام های رصد خانه آلاشت، نیز شناخته می شود.

 

شبه جزیره میانکاله

ایران - 4ایران - 6ایران - 7ایران - 8ایران - 9ایران - 10ایران - 11

در بخش جنوب شرقی دریای خزر در شهرستان بهشهر واقع شده است. مساحت آن 68800 هکتار و ارتفاع آن بین ۱۵ تا ۲۸ متر پایین تر از سطح دریای آزاد است. موقعیت دقیق جغرافیایی شبه جزیره میانکاله بدین صورت می باشد که از شمال به دریای خزر ، از شرق به آشوراده، از جنوب به خلیج گرگان و از غرب به بندر امیرآباد مرتبط می باشد. شبه جزیره میانکاله که از مکانهای دیدنی استان مازندران به شمار می آید مجموعه ای از شن زارهای ساحلی، اراضی باتلاقی، آبگیر، مناطق  جنگلی با پوشش درختچه های گز، تپه های شنی، جنگل انارستان، بوته های تمشک و سازیل است.

نام میان کاله دگرگون شده ی نام میان قلعه است. گال یا کال خدای ایران باستان می باشد. شاید معنای میان کاله بی ارتباط با خدای باستان ایران نباشد. در قدیم به  این شبه جزیره انجیله و در مقطعی دیگر نیم مردان گفته می شد.

تالاب میانکاله

تالاب میانکاله بخشی از شبه جزیره میانکاله است و در سمت غربی آشوراده قرار دارد. این تالاب اولین تالاب بین المللی ثبت شده در فهرست تالاب های کنوانسیون رامسر بوده و با بیش از ۱۰۰۰ هزار هکتار مساحت، یکی از زیستگاه های مهم و با ارزش پرندگان آبی و خشکزی می باشد. زمین های آن مجموعه ای از شنزارهای ساحلی، زمیان های باتلاقی، آبگیرها، مرداب جنگلی با پوشش درختچه های گز، جنگل انارستان، بوته های تمشک و زمین های پست و گره افتاده هستند.

تالاب میان کاله از مکان های مناسب برای پرنده نگری است زیرا این منطقه در سراسر سال میزبان جمعیت های کثیری از گونه های مختلف پرندگان می باشد که از این  تالاب به جهت برخورداری از شرایط مناسب زیستی، منابع تغذیه ای و آب و هوایی معتدل، جهت زمستان گذرانی و یا تابستان گذرانی و جوجه آوری به آن مهاجرت می نمایند. کلونی های کنونی اصلی جمعیت فلامینگو، باکلان ها، قوها، پلیکان ها، مرغابی ها، عقاب دریایی دم سفید، اردک سرسفید و کنار آبزی های مهاجر به کشور ایران در این منطقه تالابی زیست می نمایند. ضمن اینکه شبه جزیره میانکاله با برخورداری از امنیت کافی و پوشش های درختچه ای محل زیست دایمی دو گونه ارزشمند و  حمایت شده پرندگان بومی شاخص شمال کشور یعنی قرقاول خزری و دراج نیز می باشد که در تمام فصول سال در این منطقه زیست و زادآوری دارند.

  • گونه های گیاهی در شبه جزیره میانکاله : انار ترش وحشی، تمشک، سازیل، ازگیل، داغداغان، سیاه تلو، سپیدار، علف شور، جگن و علف هفت بند
  • گونه های جانوری در شبه جزیره میانکاله : گرگ،مرال، یوزپلنگ، شغال، روباه، جوجه تیغی، گربه جنگلی، گراز و فک دریای خزر، پرندگان ( فلامینگو، دراج ،  شاهین، بحری و زنگوله بال ) ، ماهی ها ( کپور، کفال، کلمه، ماهی سفید، سوف، ماش و کاراس )

شبه جزیره میانکاله که از جاذبه های گردشگری مازندران محسوب می شود در واقع منطقه حیات وحش حفاظت شده ای است که شامل بخش های مختلفی است از  جمله ساحل کم عمق بسیار زیبا ،مراتع و چراگاه های سرسبز و بزرگ ، شنزارهای متعدد که تداعی کننده منطقه کویری اند و همچنین بخش بسیار بزرگی پوشیده از درختان انار ترش ، ازگیل وحشی و تمشک و منطقه بزرگی هم به صورت تالاب می باشد که بخشی از تالاب با پوشش گیاهی و بخشی هم بدون پوشش گیاهی است می توانید در هر فصلی از سال از آن دیدن نمایید و از زیبایی های بکر و دست نخورده آن استفاده کنید و لذت ببرید .

 

روستای چلاو

ایران - 6ایران - 5ایران - 4

دهستانی است بسیار زیبا و سرسبز از توابع بخش مرکزی شهرستان آمل در استان مازندران که شامل دهات پاریمه، پاشاکلا ، نجار محله ، تیار ، گنگرج کلا ، چمه بن ، زرخونی ، سنگچال ، لهاش ، الیمستان و امامزاده قاسم (ع ).

مسیر اصلی ورودی به منطقه چلاو در 25 کیلومتری شهر آمل، از جاده هراز می باشد . این منطقه اصولا یک منطقه ییلاقی نشین برای اهالی آمل و بابل محسوب می شود که عموما در فصل تابستان رونق بسیاری دارد. جمعیت بسیار کمی در تمام طول سال در منطقه چلاو سکونت دایمی دارند که شاید تعداد آنها به کمتر از صد خانوار  در کل روستاهای منطقه نرسد.

به دلیل وجود روستای چلاو در دامنه رشته کوههای البرز و جمع شدن ابرهای بارور در دره چلاو، آب و هوای این روستا نسبتا سرد و بارانی و مه آلود است و در اکثر مواقع سال در آن منطقه بارندگی وجود دارد. بارندگی های پیاپی در روستای چلاو و روستاهای اطراف، آنجا را به مناطقی جنگلی و سرسبز با زمینهایی حاصلخیز  تبدیل کرده که روح و جان را نوازش میدهد.

تاریخچه چلاو

منطقه چلاو از جمله مناطق کهن و قدیمی مازندران است که بسیاری از اتفاقات تاریخی و مهم مازندران بنابر شواهد کتب مهم تاریخی در آن به وقوع پیوست. وجود  قلعهﻫـای «دارا و سامان(سام) و قلاپشت و قلاوش و قلاگردن و تیمورقلعه» که امروزه جز نامی از آنها باقی نمانده است و کشف بسیاری از آثار قدیمی از جمله مفرغها و سفالهای دوره تاریخی از زیر خاک و روایتﻫـای مکتوب و مردمی و وجود جای نامهای کهن ایرانی در این گستره، گواه کهن بوم و بر بودن آن است. چلاو مرکز کیا افراسیاب و اسکندر شیخی چلاوی بود که در مازندران حکومت ﻣﻰکردند و سلسله باوندیه سوم- کینخواریه - را منقرض کردند. از اعقاب آنها کیاحسن چلاوی در فیروزکوه و حوالی سمنان، لهراسب چلاوی در طالقان و سهراب بیک چلاوی در ساوجبلاغ به حکومت پرداختند. میرمراد پاشای چلاوی نیز از سرداران سپاه شاه عباس صفوی بود.

منطقه شکار ممنوع چلاو

چلاو منطقه ایست کوهستانی و پوشیده از جنگل های متراکم که 15000هکتار از این منطقه تحت حفاظت سازمان محیط زیست قرار دارد و به مدت 5 سال منطقه  شکار ممنوع اعلام شده است.

مسیر رسیدن به روستای چلاو از مرکز شهرستان آمل به سمت جاده هراز (به سمت استان تهران) 25 کیلومتر بوده که می توان پس از طی این مسافت به واسطه پلی در سمت چپ جاده ( که به پل منگل معروف است) با پشت سر گذاشتن 15 کیلومتر جاده فرعی به منطقه سرسبز چلاو رسید. روستای چلاو از دیدنیهای آمل و ازجاذبه های گردشگری مازندران به شمار می آید.

روستای چلاو به نام های روستای نوده، نیز شناخته می شود.

 

روستای سنگچال

ایران - 6ایران - 7ایران - 8ایران - 9ایران - 10روستای سنگچال - 6روستای سنگچال - 7

روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان آمل در استان مازندران . سنگچال در دهستان چلاو قرار داشته و به دلیل زیباییهای بی مانندش از دیدنیهای مازندران به شمار می آید.

سنگچال ییلاقی بزرگ و پرجمعیت است که چشمه های خنک و گوارا ، تپه های سرسبز و دیدنی و جنگل های انبوه آنرا به بهشتی بی مانند تبدیل کرده و جایگاه ویژه ای  را در دل طبیعت دوستان و گردشگران باز کرده است.

محله های سنگچال شامل :

1- پیده سره : که در زبان محلی به خانه قدیمی میگویند که البته باید بگویم که برخلاف اسمش در آن خانه های نوساز و ویلایی ساخته شده است. ۲-جور سره : که این هم در زبان محلی به خانه بالا دست روستا میگویند. ۳-مست قلا : که این هم به معنی جای زندگی انسانهای سر مست و شاد است. ۴- شل کنار : که این هم به خاطر خاک شل منطقه به آن شل کنار میگویند. ۵- فرنی کلا : که به تپه روبروی روستا که از آنجا کل روستا را میبینید میگویند ۶- آقا سر : به خاطر وجود بقعه امامزاده محمد به این منطقه آقا سر میگویند.

آب شرب روستا از دو چشمه تامین میشود به نام های چشمه هیتکا و چشمه دنگ که آبهای گوارا و خنک آن در منطقه معروف است.

سنگچال بعد از روستای فیلبند که در نوک کوه واقع است، بلندترین ییلاق منطقه چلاو میباشد. کلا هوای این کوه ها مرطوب ولی از شرجی بودن و گرمای طاقت فرسای شمال و کنار دریا خبری نیست. سنگچال از آبادی های بزرگ و پرجمعیتی است که تقریبا در همه فصول سال پذیرای مهمانان خویش است حتی در زمستان های  پر برف و سرد و زیبایش.

تاریخچه سنگچال

در جنوب سنگچال در پایین دست روستا ، جایی است به نام «سابنه »، که یک دژ باستانی ، به یادگار مانده ، که آن را «اسپه خنه » ( سفید خانه ) می نامند.
به گفته ی معتمدان و ریش سفیدان و برخی از پژوهش ها و منابع تاریخی،« قلعه ی سفید خانه » مربوط به ماقبل تاریخ ایران ، یعنی حدود 3 الی 44 هزار سال قبل است . این قلعه بیشتر کاربری نظامی داشته و برای دیده بانی به کار می رفت. ارتفاع این دژ را 8 الی 10 متر تخمین زده اند.در سال های اخیرنیز ، تعدادی از بی خبران از میراث فرهنگی این سرزمین که در حقیقت دزدان و غارتگران فرهنگی اند ، به گمان دستیابی به گنج آن را مورد تخریب قرار داده اند. وجود قبرهای زرتشتی یا گبری ، در اطراف آن نشان از قدمت آن دارد. در پایین دست قلعه و در فاصله 200 الی 300 متری آن سنگ هایی بزرگ به ترتیب در کنار هم چیده شده اند که آن را «سنگ دروازه » می گویند . وجود رودخانه ی «لارسر» موجب رونق این آبادی بوده و سنگ بزرگی با ابعاد نامتعارف وجود دارد که در بالای این سنگ و در وسط آن گودالی به نظر دست ساز قرار دارد. می گویند ، که اسم« سنگچال » ، یعنی «سنگ» و« چال» ،از وجه تسمیه ی همین سنگ گرفته شده است.

از مهمترین آثار تاریخی سنگچال " سقانفار امامزاده محمد ع " میباشد که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. امامزاده محمد بر بلندای سنگچال قرار دارد .  ایشان از نوادگان امام محمد باقر (ع) می باشند.

این روستا از مناطق میان بندی و در 17 کیلومتری مدخل دهستان چلاو، پل آهنی واقع در جاده آسفالته هراز آمل – تهران است.

 

روستای فیلبند

ایران - 6ایران - 8ایران - 10ایران - 11ایران - 12

روستایی است از توابع بخش بندپی غربی شهرستان بابل در استان مازندران که در ارتفاع حدود ۲۳۰۰متری از سطح دریا واقع شده است. فیلبند آخرین روستای منطقهچلاو می باشد که راه دسترسی ماشین رو به آن وجود دارد. فیلبند که به بام شرقی مازندران معروف شده در واقع یک پنت هاوس تماشایی است که همچون برج دیده  بانی مناطق وسیعی را زیر دید خود دارد.

نام این ییلاق در اصل فلبند است. فل در گویش مازندرانی به معنای خستگی و بند هم به معنای بندآمدن و نتوانستن است. علت این نام گذاری به دلیل ارتفاع بالای این  ییلاق و کمرگاه های تندی است که عبور از آن را دشوار می کرد.

در فصل بهار و پاییز، در یک نیم روز ممکن است همه پدیده های جوی از قبیل ابر و مه و باران و برف و تگرگ و رگبار و ناگهان رنگین کمان و هوای صاف و آفتابی را بدون لکه ابری مشاهده کنید. تنوع هوا، زیبایی های طبیعت ، مناظر و چشم اندازهای اعجاب انگیز را فقط در فیلبند می توان مشاهد کرد. فیلبند در تابستان ها بیش از هزار و دویست خانوار جمعیت دارد و در زمستان بطور کلی خالی از سکنه است زیرا شدت سوز و سرما و برف امکان زندگی را غیر ممکن می سازد و در سال قریب به  ۷ ماه پوشیده از برف است .

فیلبند دو تکیه دارد که درون تکیه مسافرخانه ای هم ساخته شده که می تواند محل استراحت گردشگران در بهار و تابستان باشد. خانه های روستا اغلب توسط چوب  های قطور و شیروانی های رنگارنگ مسقف شده اند. سقف شماری از خانه ها نیز با سفال پوشیده شده است.

کوهپیمایی در حصین بن

قله حصین بن از قله های مورد علاقه گروه های کوهنوردی است که مسیر آن از فیلبند و سنگچال می گذرد. ارتفاع قله 3175 متر از سطح دریا است. در مسیر صعود از روستا های گنگرج کلا، سنگچال و فیلبند عبور خواهید کرد. در شرق حصین بن، کوهستان یخچال پشت قرار دارد، امامزاده قاسم هم در غرب و قله میشینه در جنوب آن قرار دارد. مسیر طی شده از فیلبند تا نوک قله بصورت رفت و برگشت حدود 200 کیلومتر است.

بقعه سفیدرنگ امامزاده قاسم در ارتفاع 2500 متری دارای یک دالان است که توسط سایبانی فلزی و شیروانی حفاظت می شود و در نزدیکی آن دو گودال نسبتا بزرگ به طرز عجیبی در کنار یکدیگر واقع شده اند که به عقیده عده ای محل برخورد دو شهاب سنگ عظیم هستند. عده ای نیز نام رستم چال بر آن نهاده اند و افسانه ای ساخته اند که این چاله ها محل زانو زدن رستم است که از آب دریا نوشیده است. از کنار این بقعه مرتفع می توان به جنگل زیبای الیمستان و چشمه های گوارایی چون  لهاش و نرو نیز راهیابی کرد.

بدون شک منطقه چلاو و روستای فیلبند از زیباییهای طبیعت مازندران و از جاذبه های گردشگری این استان است که سالانه پذیرای تعداد بیشماری گردشگر و کوهنورد میباشد. مسیر دسترسی به آن از جاده هراز، 25 کیلومتری جنوب آمل به سمت شرق و به سمت سنگچال جدا می شود. طول جاده فرعی تا سنگچال 188 کیلومتر و فاصله پرشیب سنگچال تا فیلبند نیز حدود 55 کیلومتر است.

روستای فیلبند به نام های روستای فلبند، نیز شناخته می شود.

 

جنگل الیمستان

ایران - 6ایران - 8ایران - 9ایران - 10ایران - 11

الیمستان روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان آمل در استان مازندران که یکی از زیباترین مناظر در فصول بهار و تابستان را دارا میباشد. وجود چشمه سارهای فراوان ، پوشش جنگلی متنوع ، دشت ها و آب زلال ، اسب های زیبا ،مه غلیظ و جنگل های بکر و سرسبز از ویژگیهایی است که این منطقه را به طلای سبز ایران مشهور کرده است.

اردیبهشت ماه فصل رویش گیاه " الیما " ست که ظاهرا نام جنگل الیمستان نیز برگرفته از آن می باشد. الیمستان یکی از جاذبه های توریستی آمل است که تورهای  زیادی از گردشگران و کوهنوردان و عکاسان داخلی و خارجی را به خود جذب کرده و طبیعت بکر و زیبایی جنگلها و مراتع و سر سبزی آن وصف نشدنیست.

قله الیمستان هم یکی دیگر از جاذبه های این روستا است که در زمستان و بهار کوهنوردان زیادی را به خود میخواند. قله ای که حدود ۲۵۱۰ متر ارتفاع دارد و یکی از  بهترین گزینه های کوهنوردی در زمستان به شمار می رود. اگر اهل کوهنوردی باشید، این قله با تمام جاذبه های طبیعی اطرافش بهترین گزینه سفر کوهنوردی شما به شمار خواهد رفت. در کل مسیر دامنه شرقی، قله دماوند در پیش چشمان شما است و هر لحظه با شما حرکت می کند.

نقش پای رستم شاید از جالب ترین دیدنیهای منطقه الیمستان باشد که تعجب همه کوهنوردان را بر می انگیزد. نرسیده به قله جای دو شهاب سنگ بزرگ دیده می شود که حفره هایی به عمق 100 متر ایجاد کرده اند. بومیان منطقه افسانه ای زیبا برای این چاله ها دارند. آنها معتقدند این گودال ها جای زانوهای رستم است که در این منطقه زانو زده و از آب دریا نوشیده است.

روستای الیمستان یکی از بکرترین روستاهای مازندران است که هنوز هم آب مردم آن از چشمه تامین می شود و محصول آن غلات، لبنیات و عسل است. بیشتر ساکنان  این روستا زراعت و گله داری می کنند و عده ای هم به تولید صنایع دستی، کرباس و شالبافی مشغولند.

زرشک کوه، یکی دیگر از جاذبه های جنگل الیمستان است که در بهار و زمستان کوهنوردان بسیاری را به خود جذب می کند.

راه دسترسی به جنگل الیمستان :

از آمل کیلومتر 20 و از تهران، کیلومتر 140 جاده هراز، به جاده فرعی سمت راست با تابلوی امام زاده قاسم یا امامزاده لهاش برمی خورید وارد آن شوید، در اوایل مسیر به دو راهی می رسید که باید جاده سمت چپ را دنبال کنید، جاده فرعی آسفالته باریک با پیچ و خم بسیار حدود 7 کیلومتر است که ابتدا ما را به روستای لهاش و پس از 5 کیلومتر مسیر خاکی به روستای الیمستان می رساند. از آنجا با پشت سر گذاشتن آبادی وارد جنگل می شویم.


اواسط بهار و اوایل پاییز بهترین فصل برای رفتن به جنگل است ولی مناظر زیبای زمستانی هم میتواند وسوسه انگیز باشد، البته بشرطی که تمامی اصول این گونه سفرها رعایت شود.

جنگل الیمستان به نام های علیمستان، الیمستون، علیمستون، نیز شناخته می شود.

 

چشمه های باداب سورت

ایران - 1ایران - 2ایران - 3

واقع در استان مازندران ، شهرستان ساری ، بخش چهاردانگه، دهستان پشتکوه، روستای ارست (orost)، قرار دارد و از دیدنیهای مازندران محسوب میشود.

مشابه چشمه های باداب سورت تنها در سه کشور ترکیه، امریکا و نیوزلند وجود دارد که اتفاقا برخلاف باداب سورت که در کشور ما در حد یک چشمه محلی باقی مانده،از توریستی ترین جاذبه های طبیعی این کشورها محسوب می شوند.

چشمه های باداب سورت ساری شامل دو چشمه با آب های کاملا متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است یکی شور شور و دیگری ترش و شیرین.

چشمه شور باداب سورت استخر آبی کوچکی است که معمولا در تابستان برای آب تنی استفاده می شود و درمان دردهای کمر، پا، روماتیسم، میگرن و امراض پوستی را به میهمانانش هدیه می دهد. روستاییان سنگ های این صخره ها را داخل آتش می گذارند و وقتی خوب داغ شدند، آنها را در آب گوگردی قرار می دهند و از آن برای التیام پوست و دردهای مختلف استفاده می کنند.

اما چشمه دیگر باداب سورت که در نزدیکی این چشمه قرار گرفته، ترش مزه با آب زرد و نارنجی رنگ که از صخره ها نشت می کند، اکسید آهن را قعر صخره ها به زمین می آورد.

جاری شدن آب های رسوبی و معدنی این چشمه ها طی سال ها، در شیب پایین دست کوهستانی خود، صدها طبقه و ده ها حوضچه بسیار زیبا به رنگ های نارنجی، سبز، زرد و قرمز در اندازه های مختلف به وجود آورده است. حوضچه هایی که تماشای سرخی و زردی و سبزی آنها سر ذوقتان می آورد و اما اگر خوش شانس باشید و بتوانید طلوع و غروب خورشید را هم در باداب سورت ببینید، از این هم شگفت زده تر می شوید. تلالو خورشید در حوضچه ها و انعکاس نور آنها در سایه روشن طبیعت شاید باور طبیعی بودن منطقه را برایتان دشوار کند.

مسیر دسترسی:

برای رسیدن به باداب سورت از تهران، شما می توانید یکی از این مسیرها را انتخاب کنید:

مسیر ۱ : تهران => سمنان => مهدیشهر => شهمیرزاد => فولادمحله => سه راه تلمادره => روستای اروست => باداب سورت.

مسیر ۲ : تهران => ساری => کیاسر => سه راه تلمادره => روستای اروست => باداب سورت.

کسانی که برای یک شب قصد اقامت در این منطقه را دارند می توانند از حسینیه روستای ارست به طور رایگان استفاده کنند و از مکانهای دیدنی شهرستان ساری لذت ببرند.

چشمه های باداب سورت بعد از کوه دماوند، به عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران در سال 1387 به ثبت رسید.

 

روستای کندلوس

ایران - 5ایران - 7ایران - 8ایران - 9

روستای کندلوس یکی از روستاهای استان مازندران واقع در شهرستان نوشهر و بخش کجور است. این روستا در امتداد دره زانوس، و منطقه سرسبز و زیبای کجور، یکی از اولین و کهن ترین سکونت گاه های انسان در استان مازندران قرار دارد.

خانه های قدیمی با نمایی از چوب، سقف های چوبی، پنجره های کوچک زیبا، دیوارهای کاه گلی و کوچه های سنگ فرش شده، چشمه های آب معدنی و نهرهای جاری نمای روستای کندلوس را می سازند.

اگر به روستاهای مختلف ایران رفته باشید و آنها را با کندلوس مقایسه کنید، اولین خصوصیتی که متوجه آن میشوید، پاکیزگی و رعایت اصول بهداشتی دراین  روستاست. درهمه جای روستا سطل های زباله وجود دارند و همه اهالی در حفظ زیبایی و پاکیزگی دهکده تلاش میکنند.

کندلوس فقط به خاطر طبیعت زیبا و سرسبزش شهره عام و خاص نیست بلکه وجود موزه مردم شناسی و موزه گیاهان دارویی، آنرا از دیگر روستاها متمایز ساخته و به یکی از مکانهای دیدنی استان مازندران تبدیل کرده است.

موزه مردم شناسی کندلوس

موزه کندلوس که اولین موزه روستایی در جهان است سوژه های منحصر به فردی را در خود جای داده نظیر سند شهر سمنگان محلی که رستم فردوسی با تهمینه  ازدواج میکند،کتاب خارستان سعدی ،صدای مظفر الدین شاه و فونو گراف و نظایر آن. همچنین کتابهای خطی،نقاشیهای پشت شیشه ،اشیافلزی،ظروف سفالی ،سکه های باستانی و بافته های مردم روستاها بخشی از این مجموعه میباشد.

موزه گیاهان دارویی کندلوس

موزه گیاهان دارویی مجتمع کشاورزی کندلوس در سال 1365 با هدفهای کشت، پرورش، تولید و بسته بندی گیاهان اصلی دارویی و معطر و همچنین تولید اسانس ها و  روغن های گیاهی تاسیس شد و برای اولین بار در ایران مبادرت به برپایی باغ بوتانیک (موزه گیاهان دارویی) در زمینی به مساحت ده هکتار نمود که با کاشت بالغ بر 250 گونه گیاه ژنتیک ارزشمند در ایران به تولید و عرضه محصولات گوناگون در زمینه های مختلف اقدام نموده و محصولات خود را به اکثر کشورهای جهان صادر می نماید.

مهمانسرای کندلوس

در کنار موزه مردم شناسی، مهمانسرای کندلوس قرار دارد که محیطی مناسب را برای اقامت چند روزه بازدید کنندگان فراهم کرده است.

برای رسیدن به کندلوس از محور کرج ـ چالوس که به سمت چالوس حرکت کنید 7 کیلومتر بعد از مرزن آباد به دوراهی کجور می رسید. در این راه فرعی پس از طی 42 کیلومتر مسیر کوهستانی به روستای کندلوس می رسید.

بدون شک روستای کندلوس از زیباترین مناطقی است که تا به حال و در همه عمرتان دیده اید. روستای 4 هزار ساله ای که همه زیبایی هایش را جایی میان دره های البرز مرکزی در جنوب دریای خزر و میان کوه ها پنهان کرده و از دیدنیهای استان مازندران به شمار می آید.

 

کلاردشت

ایران - 4ایران - 6ایران - 7ایران - 8ایران - 9ایران - 10ایران - 11ایران - 12

کلاردشت از توابع شهرستان چالوس در غرب استان مازندران به دلیل زیباییهای بی حدش از مکانهای دیدنی و تفریحی ایران به شمار میرود و به بهشت ایرانمعروف است. کلاردشت از جنوب به قله تخت سلیمان تا حدود گردنه کندوان و از شمال به دریای خزر و شهر عباس آباد، از شرق به چالوس، نوشهر و کجور و از غرب به قزوین و الموت محدود است. کلاردشت با قدمت 4000 ساله که اطراف آن را کوه های پوشیده از برف و جنگل های بکر و طبیعی تشکیل داده در 355 کیلومتری بخش مرکزی سواحل جنوبی دریای خزر واقع گشته و دارای جاذبه های توریستی و تفریحی بسیار زیادی است.

کلاردشت دو جاده ارتباطی دارد. جاده نخست از مرزن آباد در فاصله 25 کیلومتری جنوب چالوس منشعب شده و به طول 20 کیلومتر از میان تپه هایی که بر دامنه های شان گندم و جو کشت می شود، می گذرد و دومین جاده، از عباس آباد واقع در جاده کناره خزر، میان راه چالوس و تنکابن منشعب شده و به طول 255 کیلومتر پس از گذشتن از جنگل های متراکم و بسیار زیبا در ناحیه نکارود به غرب کلاردشت می رسد.

وجود بیش از 45 قله بالای 4000 متر، نمونه کم نظیری از عظمت، صلابت و زیبایی رشته کوه های البرز را در کلاردشت به نمایش گذاشته است. علم کوه با ارتفاع 4845 متر از سطح دریای آزاد بلندترین کوه کلاردشت است.

کلاردشت دارای آب و هوایی معتدل است. بارش بارانهای فراوان، برفهای نشسته بر ارتفاعات و کوهستانی بودن این منطقه هوای کلاردشت را در مقایسه با دیگر مناطق استان مازندران بسیار خنک تر و مطبوع تر کرده است.

از دیدنی های کلاردشت هر چه بگوییم کم است. در اینجا فقط به اختصار به معرفی چند نمونه از آن میپردازیم :

دریاچه ولشت

دریاچه ولشت (سما)، نگین آبی کلاردشت یکی از دریاچه های آب شیرین ایران است. این دریاچه با وسعتی حدود 20 هکتار در عمق تپه های شرقی کلاردشت در نزدیکی دهکده سما واقع است.

علم کوه و کوه تخت سلیمان

علم کوه که در سمت شمال شرقی به دیواره ای به طول 700 متر و عرض 450 متر منتهی می شود، یکی از هشت دیواره سخت گذر جهان است. کوه تخت سلیمان نیز که در افسانه ها از آن به جایگاه ازدواج «سلیمان (ع) و بلقیس» یاد می کنند با ارتفاع 46500 متر یکی از دیدنی های این منطقه به شمار می رود.

رودبارک

روستای منحصر به فرد رودبارک که در فاصله 4 کیلومتری غرب حسنکیف قرار دارد به لحاظ زلال بودن رودخانه سردآبرود و خودنمایی قله تخت سلیمان ، جایگاه ویژه ای را در بین تمامی مناظر کلاردشت به خود اختصاص داده است. جهت استفاده بهینه از طبیعت زیبای رودبارک لازم است که از روستا خارج شده و در کناره هایرودخانه سردآبرود مسیری را در حدود 15 کیلومتر به سمت قله علم کوه و تخت سلیمان پیمود. فاصله بین روستای رودبارک و روستای ونداربن با مناظر دلپذیرش جذبه های فراوانی دارد و هر ساله هزاران جهانگرد مشتاق را به سمت خود می کشاند.

چشمه آب سرد رودبارک و امیر چشمه در قسمت انتهایی رودبارک و در مقابل رودخانه سردآبرود زیبایی خاصی را به این بخش از کلاردشت داده است .

ماهیان خال قرمز قزل آلای موجود در رودخانه ، قرارگاه کوهنوردی ، ویلاهای زیبا ، باغ های مشجر ، آداب و روسوم بجا مانده از فرهنگ عامیانه مردم از دیگر ویژگیهایرودبارک بشمار می آیند.

جنگل ازو

جنگل ازو که مسیرش از روستای ولبال در یک کیلومتری غرب حسن کیف است طبیعت جهانگردان هنرمند و هنر دوست است. منطقه اصلی جنگل ازو دشتی سرسبز همچون فرشی نگارین بوده که تار و پودش از سبزه و بنفشه است. کوه گرگ، دشت جو پشت ، عسلک و مازیگاسر و برخی جنگل های دست نخورده دیگر ، بخش هایی از جنگل ازو به حساب می آیند.

مازیچال

پس از طی مسافتی در حدود 4 کیلومتر از میان جنگل به چشم اندازی سر سبز خواهید رسید که حتی فاقد یک درخچه است . اینجا همان مازیچال است که قلل مرتفع  اطرافش ، زیبایی آن را دو چندان کرده است. خانه های ییلاقی این دشت که به تعداد انگشتان دست نمی رسند و قسمت فوقانی شان را با شیروانی های فلزی پوشانده اند، صرفا جهت استفاده شخصی در فصل تابستان است.

تپه کلار

کلار نام شهر و تپه باستانی در محدوده کلاردشت امروزی است. تپه کلار یکی از دیدنی ها و آثار تاریخی بخش کلاردشت است که نقش مهمی در روشن شدن ابهامات باستانشناسی حاشیه جنوبی دریای خزر دارد، از این رو آن را بهشت کاوشگران نامیده اند.

جام طلایی دو شیر یا جام کلاردشت یکی از آثار باستانی است که در تپه کلار کشف شده است. قدمت این جام حدود ۸۰۰ سال پیش از میلاد است. جام طلایی کلاردشت در تهران موزه ی ایران باستان نگهداری می شود.

جاده کلاردشت به عباس آباد

یکی از جاده های بسیار زیبا در ایران. پر از درختان سر به فلک کشیده و جنگلهای انبوه که در طی مسیر چشم نوازی میکنند. همجواری جاده با رودخانه و جنگل مسیری بس دیدنی را به نمایش گذاشته است.

هتل نیمه ساخته به جا مانده از زمان رضا خان

هتل نیمه ساخته بجا مانده از زمان رضا خان و به اصطلاح کلاردشتی ها ، میهمان خانه خرابه در شهر حسن کیف، از زمان جنگ جهانی دوم نمودی از شیوه معماری آلمانی ها در ایران در زمان رضا خان است . اکثر مسافران در هنگام گشت و گذار در شهر و خرید سوغاتی های کلاردشت از قبیل کلوچه ی کا کا و برخی مرباهای ویژه منطقه ، متوجه بنای متروکه ای می گردند که بازدید از آن برای دوستداران مسایل فرهنگی و تاریخی جالب خواهد بود.

جنگل مجل، روستای اجابیت و کاخ سلطنتی رضا خان، پی قلعه و شهرک گلدشت، مکارود، جنگل کلاردشت، چشمه های آب گرم، یخچالهای طبیعی کلاردشت و ...... ازدیدنی های دیگر کلاردشت محسوب میشود.

کلاردشت مشتمل بر ۳۹ آبادی است. برخی از آبادیهای مهم کلاردشت عبارتند از :

لاهو (اولین مدرسه به سبک جدید در سال۱۳٠۱در این روستا تاسیس شد) ، رودبارک ، حسن کیف ، کردیچال (اولین بانک کلاردشت قبل از انقلاب در این روستا احداث شده و همچنین دومین مدرسه کلاردشت پس از لاهو در سال۱۳٠۶در این روستا تاسیس شد.کردیچال بعد از شکر کوه قدیمی ترین محل محسوب میگردد و هم اکنون به همراه چند محل دیگر شهر کلاردشت شمالی را میسازد) .

کوه،جنگل،دشت،دریاچه،رود،آبشار،آب و هوای لطیف،مردمان سازگار و مهمان دوست و برخی آثار و ابنیه های تاریخی در گستره ای نسبتا محدود یکجا گرد هم قرار گرفته اند. منطقه کلاردشت با جاذبه های فراوانش سالانه پذیرای هزاران گردشگر داخلی وخارجی است.

کلاردشت به نام های دریاچه ولشت، نیز شناخته می شود.

 

شهرک توریستی نمک آبرود

ایران - 3ایران - 4ایران - 5ایران - 6

شهرک توریستی نمک آبرود که در دوازده کیلومتری غرب چالوس در استان مازندران واقع شده قسمتی از اراضی منطقه را با وسعت تقریبی 650 هکتار در بر می گیرد.شهرک نمک آبرود از شمال به دریای خزر و از جنوب به ارتفاعات مدوبن ( از ارتفاعات سلسله جبال البرز ) مشرف است و همه زیباییهای طبیعت را یکجا شامل میشود. وجود پارک های جنگلی بنفشه و شمشاد در قسمت شمالی این مجموعه با وسعت تقریبی 2000 هکتار مناظر بدیعی را در این قسمت از اراضی به وجود آورده است.

بر اساس طرح جامع و تفضیلی ساخت شهرک توریستی – تفریحی نمک آبرود ، مساحتی بالغ بر 220 هکتار جهت اقامت دایمی و فصلی جمعیتی بالغ بر 100 هزار نفر از ساکنین اختصاص داده شده است .
مشخصه های معماری با انواع مختلف طرحها جهت ویلاها و ساختمان های دو طبقه و بلند مرتبه پیش بینی گردیده است .

در حاشیه جنوب شرقی شهرک نمک آبرود، مرتفع ترین تله کابین کشور قراردارد . تله کابین نمک آبرود در سال 1372 با تلاش کارشناسان ایرانی احداث و به بهره برداری رسیده است . تله کابین منحصر بفرد نمک آبرود بازدیدکنندگان را در مدت 12 دقیقه در ارتفاع 9700 متری به قله کوهستان مدوبن با اشراف بر منظره زیبای پانورامای جنگل و دریای خزر می رساند .

از دیگر امکانات تفریحی و رفاهی نمک آبرود برای گردشگران عبارتند از :
 دریاچه مصنوعی با پدالو ، زمین تنیس ، پیست دوچرخه سواری خانمها و آقایان ، زمین اسکیت ،پاور هنگ گلایدر و اسکای واکر ، شهر بازی کودکان ، پرواز با هواپیمای دو نفره ، باشگاه تیر اندازی ، مراکز خرید ، رستورانها ، غرفه های بوتیک لباس و صنایع دستی ، فرش ، لباسهای چرم ، عکاسی ، آرایشگاه و سرانجام مرکز تفریحی ساحل دریا را می توان نام برد.

شهرک توریستی نمک آبرود با توجه به امکانات فراوانی که دارد یکی از اماکن دیدنی و تفریحی مازندران بشمار میرود و سالانه پذیرای گردشگران داخلی و خارجی بسیاری است.

 

دشت و آبشار دریوک

ایران - 2ایران - 3ایران - 4ایران - 5ایران - 6ایران - 7ایران - 8

دشت و آبشار دریوک یکی از مناطق طبیعی ایران است که در مازندران، آمل قرار دارد. یک دشت وسیع، با آبشاری بلند و کشیده با سنگلاخ هایی سخت که بلندترین آبشار زمینی ایران و طبیعتی زیبا برای گردشگران و کوه نوردان است.

آبادی زیباینمار، هم که در بالا دست این منطقه قرار دارد دارای مناطق دیدنی زیادی همچون آبشار و دشت سرسبز دریوک، چشمه های آب معدنی و چهل چشمه وچشمه لهرا و دشت سفید می باشد. از دیگر منابع طبیعی این منطقه دشت بالایی و پایه کوهی آن است.

اطلاعات و تصاویر بیشتر درباره ی دشت و آبشار دریوک را با نام خود در آریا زمین ثبت کنید.

دشت و آبشار دریوک به نام های دشت دریوک، آبشار دریوک، دریوک آمل، نیز شناخته می شود.

 

جواهرده

ایران - 3ایران - 4ایران - 5ایران - 6ایران - 7ایران - 8

جواهرده (به گویش گیلکی: جور ده به معنی بالا ده) یکی از روستاهای شهرستان رامسر در استان مازندران است. این روستا در فاصله ۲۷ کیلومتری رامسر در دهستانسخت سر و در ارتفاعات ۲۰۰۰ متری البرز قرار دارد.

جمعیت روستای جواهرده بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ حدود ۹۸۰۰ نفر (۲۴۷۰ خانوار) است. البته این جمعیت هرگز در تمامی طول سال ساکن این روستا نیستند؛ چرا  که تنها چهار ماه از سال در این روستا مردم زندگی می کنند و در ماه های دیگر سال جز چند نفر نگهبان و سرایدار کسی در آن جا ساکن نیست. مردم روستا به دامداری، کشاورزی و باغداری مشغول اند و صنایع دستی آن شامل نمدمالی، سفال، آهنگری و مسگری است . تنها راه ارتباطی جواهرده به رامسر منتهی می شود و از راه کوهستان با قزوین نیز مرتبط است .

امروز آب آشامیدنی منطقه نیز از چشمه های متعددی چون «سلیمان»، «برشی » و «کوه کین» تامین می شود که در گذشته افراد خیرخواه، آب چشمه ها را تا نزدیکی ده هدایت کرده اند. جواهرده ۱۲ محله قدیمی دارد که «جولاخیل» بزرگ ترین محله ده و بعد از آن «اوشیان سر»، «سید محله»، «برشی محله»، «آموسی خیل»، «صیقل محله»، «چاک دشت»، «سراب یا کربلا بنه»، «رمک محله »، «تنگدره»، «فتوک محله»، «کهنه تنگدره» و «شل محله»از دیگر بخش های این ده به شمار می روند. در داخل گورهای باستانی جواهرده حفاری های غیر مجاز زیادی انجام می شود.

جاذبه های گردشگری

طبیعت

معروف ترین کوه های آن عبارت اند از سرخ تله (بخش شرقی قله سماموس) واژکٰ سه براره رژه(رجه). مرتفع ترین این قله ها، قله سرخ تله است. لپاسر با چشمه های معروف و درمانی آن و سماموس و مقبره شاه یحیی کیایی بر چکاد قله سماموس که دارای یخچال های دایمی است از جاهای دیدنی و جذاب آن است. جویبارهای بالادست این روستا با آبشارهای زیبا، پارک جنگلی وسیعی در میان دره که در کنار رود صفارود جای دارد و رودخانه ای با آب معدنی گازدار از جاذبه های گردشگری این منطقه به شمار می رود.

میراث فرهنگی

آثار تاریخی چون مسجد آدینه که گویا در گذشته های دور معبد و آتشکده ای زرتشتی بوده است و نیز گورهای گبری که در منطقه پراکنده است از آثار تاریخی آن به شمار می آید. هر چند مسجد آدینه در سال های اخیر در اثر برخورد آذرخشی به درخت زبان گنجشک کنار آن طعمه حریق شد، ولی مسجد کنونی گویای تمدن گذشته نیز است. در گذشته مراسم گل کاری دختران دوشیزه و جشن های همراه آن دیدنی بود و از همه مناطق گیلان برای شرکت در این جشن گرد می آمده اند. اولین تاریخ بنای مسجد آدینه به حدود ۷۰۰ سال و توسط شخصی به نام «شل شریف» برمی گردد که نامبرده از بزرگان جواهرده بوده است و خاندان شل آقاخانی (پورمنصوری) از بازماندگان وی می باشند.

جواهرده به نام های جواهر ده، جواهر ده رامسر، جواهرده رامسر، جورده، جویرده، جور ده، جویر ده، نیز شناخته می شود.

 

منبع: آریا زمین

 برچسب ها :