انواع صحافی را بشناسید

انواع صحافی را بشناسید
تاریخ:            تعداد بازدید: 751                    

انواع صحافی از چند منظر قابل دسته بندی است که عبارت است از:

1) از نظر اجرا:

  • دستي يا سنتي: براي آثار هنري و نفيس و آثاري با شمارگان کم
  • ماشيني يا مدرن : معمولآ براي کتاب هاي متن (Text)

صحافي را دو نوع مي توان دانست : يکي دستي و ديگري ماشيني و يا به عبارت ديگر ، صحافي سنتي صحافي مدرن .

الف ) صحافي دستي يا سنتي ؛ در اين روش کتابها به وسيلۀ دست شکافته مي شود . اگر ورقهاي پاره شده اي وجود داشته باشد به وسيلۀ چسب ، و با کاغذ همرنگ کاغذ کتاب وصالي مي شود . سپس اوراق ، ته دوزي و يا به اندازۀ سوزن ، اره مي شود و با سوزن و نخ، دوخته و پس از آن آستر مي گردد . آنگاه پشت دوخته شده سر پشم زده مي شود که به هم بچسبد بعد از خشک شدن اضافات سه بره بريده مي شود تا کتاب صاف گردد . بعد از آن عطف کتاب و گرد کرده آنگاه زير پرس بسته و سفت مي گردد بعد به اندازه کتاب مقوا را بريده و روي مقوا روکشي از چرم يا جنس ديگري به رنگهاي مختلف ، جلد مي شود . بعد از جلد شدن ، آستر مي گردد و پس از چسباندن آستر به جلد اصلي و خشک شدن آن به وسيله دست ، طلاکوبي مي شود . کتابهاي خطي به وسيله دست صحابي مي شوند .

ب ) صحافي ماشيني ؛ در اين نوع کتابها به وسيله دستگاههاي مخصوصي صحافي مي  شود که عموماً ويژه کتابهاي چاپي مي باشند . به اين صورت که ابتدا ، کتابها به قسمت ماشين تاکني حمل مي شود ، پس از تاشدن ، داخل خانه¬هاي ماشين ، چيده مي شود و به وسيله فوتکهايي که در ماشين هست ، فرمها تکفيک مي شود . بعد روي هم انباشته شده ، در ماشين ديگر قرار مي گيرد و ته آن چسب مي  خورد و جلد مي شود. صحافي عطف کتاب عطف کتاب را به صورت ته چسب و با پفراژ و منگنه، و يا به شکل مفتول دوزي و يا ته دوزي صحافي مي گردد .

2) از نظر نوع جلد:

  • جلد سخت ( hard cover – hard bound ): جلد هاي سخت به جلد کتابخانه اي هم معروفند (library binding ) از اين جلد براي کتاب هاي مرجع و کتاب هاي قطور استفاده مي شود. شامل يک مقوا با پوشش سلفون يا ساير پوشش ها مثل چرم يا پارچه اند.
  • چرم نرم ( soft cover – soft bound ) : به جلد نرم ، جلد کاغذي ( paper back ) يا جلد شوميز هم مي گويند. جلد نرم معمولآ کاغذ گلاسه اي با وزن 250 گرم است.

3) از نظر روش اتصال:

  • ته چسب : جلد هاي کاغذي يا شوميز معمولآ ته چسبند. براي اتصال کاغذ ها به عطف و استحکام آن از چسب استفاده مي شود. به همين اساس ازچسب گرم يا سرد استفاده مي شود.استحکام و کيفيت چسب گرم بهتر از چسب سرد است.
  • ته دوخت : جلدهاي سخت در روش ته دوز فرم هاي چاپ شده از چتد نقطه با نخ به هم دوخته مي شود.
  • مفتولي ( فنری )

 

منبع: اتحادیه چاپخانه داران استان قمبرچسب ها :