نکاتی که هنگام خرید دوچرخه باید رعایت کنیم

نکاتی که هنگام خرید دوچرخه باید رعایت کنیم
تاریخ:            تعداد بازدید: 305                    

دوچرخه ها انواع و اقسام متفاوتی دارند که هر شخص با توجه به شرایط جسمی و سنی خود باید نوع مناسب خود را انتخاب نماید.

 

انواع دوچرخه

دوچرخه وسیله نقلیه‌ای است که می‌توان از آن برای کارهای متفاوتی استفاده کرد به عنوان مثال هم برای تفریح و ورزش و هم به عنوان وسیله نقلیه؛ بنابراین هرچند دوچرخه در نظر بسیاری از ما وسیله‌ای کاملا ساده و بدون حاشیه است، اما همین وسیله انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

1 ـ دوچرخه شهری؛ همان طور که از نامش پیداست این نوع دوچرخه کارهایی کاملا ساده و مشخصی دارد و برای مصارف روزانه قابل استفاده است به عنوان مثال برای خرید یا حتی سرکار رفتن کاملا مناسب استفاده است.

2 ـ دوچرخه‌های توریستی و هیبرید؛ مدتی است مسافرت رفتن با دوچرخه در داخل یا حتی خارج از کشور برای گروهی از گردشگران علاقه‌مند به طبیعت به امری عادی تبدیل شده است به همین دلیل کارخانجات سازنده دوچرخه با توجه به نیازهای این گروه اقدام به ساخت دوچرخه‌هایی سبک، ایمن و قابل اطمینان جهت پیمودن مسافت‌های طولانی کرده‌اند.

3 ـ دوچرخه‌های کورسی یا مسابقه؛ این نوع دوچرخه هم که از نامش پیداست برای سرعت و مسابقه ساخته شده و بهترین جای استفاده از آن پیست مسابقات است نه خیابان‌های شهر؛ چون علاوه بر این که این دوچرخه‌ها بسیار گرانقیمت هستند در مصارف شهری کاملا آسیب‌پذیر نیز خواهند بود.

4 ـ دوچرخه‌های بی‌ام‌اکس؛ دوچرخه بی‌ام‌اکس برای هیجان، شور و نشاط دوران جوانی ساخته شده و سازندگان از افزودن تجهیزات اضافی روی آن پرهیز کرده‌اند و تا جایی که شده بدنه آن را مقاوم و قابل اطمینان طراحی کرده‌اند.

5 ـ دوچرخه کوهستان MTB؛ این نوع دوچرخه برای مسیرهای غیراستاندارد طراحی شده، بنابراین علاوه بر ایمنی باید دارای راحتی مناسبی هنگام راندن نیز باشد.

 

مورد استفاده را در نظر بگیرید

اکنون که اطلاعاتی درباره انواع دوچرخه به دست آوردید و با دنیای نوینی از این وسیله محبوب دوران کودکی خود آشنا شدید بد نیست قبل از خروج از منزل خوب فکر کنید و با توجه به سن و علاقه فرزندتان نوع دوچرخه موردنیاز را انتخاب کنید تا در بازار دچار سردرگمی نشوید.

با این کار می‌توانید علاوه بر اقتصادی فکر کردن، لذت راندن بدون دردسر را نیز برای فرزندتان به ارمغان بیاورید، چون در صورت انتخاب اشتباه درباره خرید نوع دوچرخه او ناخودآگاه به‌سرعت از این وسیله دلزده شده و آن را به گوشه‌ای رها خواهد کرد.

 

اندازه دوچرخه را جدی بگیرید

شاید جالب باشد که بگوییم دوچرخه نیز همانند پیراهن دارای اندازه‌های مختلف است و سازندگان با علائمی کاملا شبیه لباس‌های شما، آنها را علامت‌گذاری کرده‌اند؛ یعنی علامت‌هایی مانند S، M، L و با XL که به ترتیب بیانگر اندازه کوچک، متوسط، بزرگ و بزرگ‌تر است.

با این علائم می‌توان خریداران را با توجه به جثه و سن فردی که قرار است از دوچرخه استفاده کند، راهنمایی کرده تا بهترین و مناسب‌ترین اندازه دوچرخه را خریداری کنند، چون همان طور که کفش کوچک یا بزرگ می‌تواند برایمان دردسرساز باشد دوچرخه با اندازه نامناسب هم برای کاربر دردسرساز خواهد شد.

به طور کلی اندازه‌های مختلف دوچرخه با دو واحد متفاوت یعنی سانتی‌متر و اینچ به وسیله اندازه تنه دوچرخه و با توجه به طول لوله زین تنه آن تعیین می‌شود. بیشتر سازندگان این مقدار را با اندازه‌گیری از مرکز محور طَبَق دوچرخه (توپی تنه) تا بالای لوله زین (محل قرارگیری بست لوله زین) محاسبه کرده و مشخص می‌کنند. به عنوان مثال برای فردی با قد حدود 170 سانتی‌متر بهترین گزینه اندازه M یا در نهایت L است، چون این اندازه‌ها براساس مدل دوچرخه مورد نظر شما کاملا متفاوت خواهند بود.

اما همچنان یک پرسش ذهن بیشتر خریداران را به خود مشغول کرده است که هنگام خرید دوچرخه از خود می‌پرسند اندازه دوچرخه مناسب ما کدام است؟ برای پیدا کردن اندازه مناسب تنها اولین کار، اندازه‌گیری قد کاربر دوچرخه است. پس از تعیین این اندازه نوبت به اندازه‌گیری تناسب شما با دوچرخه مورد نظرتان است. برای این کار بد نیست دوچرخه را بین دوپای خود قرار دهید و کاملا صاف بایستید، فاق شما با لوله بالایی بدنه می‌تواند بهترین میزان برای تعیین دوچرخه مناسب باشد. به یاد داشته باشید تفاوت ارتفاع فاق با بدنه دوچرخه در نمونه‌های هیبرید بین 3 تا 6 سانت و در دوچرخه‌های کوهستان 5 تا 10 سانت است. البته از جدول زیر هم می‌توانید استفاده کنید.

 

آلیاژ بدنه، رمز استفاده طولانی

سازندگان برای ساختن دوچرخه‌ها با مورد مصرف گوناگون از آلیاژهای متفاوتی برای ساخت بدنه دوچرخه استفاده می‌کنند، اما به طور کلی سه نوع آلیاژ دربازار موجود است 1 ـ آهنی 2 ـ آلومینیومی و 3 ـ کربنی که برای مصارفی خاص مثل مسابقات ورزشی استفاده می‌شود.

اکنون که شما جزو کاربران عمومی هستید و قصد خرید دوچرخه‌ای عادی دارید دو گزینه مقابل شماست: یک بدنه آهنی که وزن زیاد و البته تجهیزات کم آن می‌تواند تعیین‌کننده قیمت دوچرخه باشد و دیگری آلومینیومی که با توجه به سبکی و لوازم جانبی تضمین‌کننده لذت راندن شماست.

اما توصیه می‌کنیم اگر زیاد اهل گشت و گذار با دوچرخه نیستید و صرفا برای مصارفی کاملا عادی مثل خریدهای آخر هفته یا گشت‌های کوتاه در محله دوچرخه می‌خرید برای اقتصادی فکر کردن بهتر است سراغ بدنه‌های آهنی بروید چون کمترین قیمت مربوط به این گروه است و آلومینیومی‌ها دارای قیمتی متفاوت هستند، هرچند اگر قصد استفاده طولانی یا حرفه‌ای از دوچرخه را دارید، گزینه‌ای غیر از آلومینیومی‌ها مقابل شما نیست.

 

کیفیت لوازم را خوب کنترل کنید

وقتی از بدنه دوچرخه مطمئن شدید و گزینه مناسب خودتان را انتخاب کرده‌اید، نوبت به تجهیزات و لوازم جانبی آن رسیده تا بتوانید بهترین خرید و انتخاب را داشته باشید. اگر برای کودکان قصد خرید دارید که تکلیف کاملا مشخص است، اما اگر برای خودتان یا نوجوان منزل به دنبال دوچرخه‌ای مناسب هستید به کیفیت لوازم مصرفی در ساخت دوچرخه باید خوب توجه کنید.

تجهیزات دنده، کیفیت ترمزها، کیفیت کمک فنرها و در نهایت لاستیک‌ها را کاملا بررسی کنید و قبل از خرید خوب درباره آنها تحقیق کنید به عنوان مثال ترمزهای دیسکی کاملا قابل اعتماد هستند و کمک فنرهای دوشاخه می‌تواند تضمینی برای راحتی دوچرخه‌سواری شما یا فرزندتان باشد.

 

هرگز از پرسیدن خجالت نکشید

شاید شما هم به این ضرب المثل اعتقاد دارید که می‌گوید آنچه عیان است چه حاجت به بیان است، اما در این زمینه سعی کنید این ضرب المثل را فراموش کنید، چون بسیاری از کارخانه‌ها با استفاده از رنگ‌ها و تجهیزات جانبی غیرضروری سعی در گمراه کردن ذهن خریداران از موارد اصلی دوچرخه را دارند؛ بنابراین هرگز از پرسیدن خجالت نکشید و خوب درباره اجزای اصلی و البته کیفیت و خدمات پس از فروش محصولی که انتخاب کرده‌اید از فروشنده بپرسید. گرچه برخی فروشندگان خود اطلاعات کافی درباره سابقه و پیشینه جنسی که می‌فروشند، ندارند؛ اما با توجه به تجربه‌ای که در فروش لوازم و البته برندهای مختلف دارند می‌توانند اطلاعات با ارزشی را در اختیار شما قرار دهند.

 

گارانتی و خدمات پس از فروش را فراموش نکنید

امروزه خدمات پس از فروش یا همان گارانتی خودمانی پل ارتباطی بسیار مناسبی بین سازنده و خریداران اجناس شده است و با توجه به زندگی صنعتی به امری کاملا ضروری نیز تبدیل شده است؛ بنابراین سعی کنید هنگام انتخاب دوچرخه مورد نظر کاملا به خدمات پس از فروش و شرایط گارانتی آن از سوی تولیدکننده دقت کنید و هرگز کار را به این موضوع تمام نکنید و با دریافت فاکتور رسمی با امضای فروشنده سعی کنید وی را نیز به انجام تعهدات و گارانتی ملزم کنید.

 

قیمت

هرچند به دلیل گستردگی بازار دوچرخه نمی‌توان به تفکیک برند، قیمت آنها را بازگو کرد؛ اما با توجه به اندازه می‌توان قیمت‌های مختلفی را برای شما که قصد خرید دوچرخه را دارید، جمع‌بندی کرد، اما یک قانون را هرگز فراموش نکنید که تفاوت قیمت دوچرخه‌های آلومینیومی با دوچرخه‌های آهنی تقریبا دو برابر است.

همچنین به شما توصیه می‌شود اگر قصد خرید دوچرخه دارید به دلیل شلوغی بازار با نزدیک شدن به فصل تابستان و روند افزایشی تقاضا کمی صبر کنید و برای سال آینده برنامه‌ریزی کنید، چون بهترین زمان خرید دوچرخه فصل زمستان است چرا که در زمستان دانش‌آموزان مشغول درس و مدرسه هستند و کمتر به فکر داشتن دوچرخه می‌افتند.

 

 

منبع: جام جم آنلاینبرچسب ها :