جاذبه های گردشگری استان گیلان

استان گیلان
تاریخ:            تعداد بازدید: 400                    

استان گیلان، از استانهای سرسبز شمالی ایران به مرکزیت کلانشهر رشت است.

استان گیلان دارای مرز بین المللی از طریق آستارا با جمهوری آذربایجان است که از شمال به دریای خزر و کشور آذربایجان، از غرب به استان اردبیل، از جنوب به استان زنجان و قزوین و از شرق به استان مازندران محدود میشود.

مساحت گیلان ۱۴٬۰۴۲ کیلومتر مربع و جمعیت آن طبق سرشماری ۱۳۹۱، ۲،۴۸۰٬۸۷۴ نفر است

استان گیلان دهمین استان پرجمعیت و بیست و هشتمین استان وسیع ایران است. کلانشهر رشت با داشتن ۴۶ درصد جمعیت کل استان، مرکز و پرجمعیتترین شهراستان گیلان و دوازدهمین شهر پرجمعیت ایران و پرجمعیت ترین شهر سه استان ایران در ساحل دریای خزر است. از دیگر شهرهای پرجمعیت این استان میتوان به شهرهای بندر انزلی، مهمترین بندر ایرانی در حاشیه دریای خزر، و لاهیجان، اشاره کرد.

طبیعت استان گیلان، پوشیده از جنگل و دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است. این استان شامل مناطق سرسبز شمال غربی رشته کوه البرز و بخش غربی کرانه های جنوبی دریای خزر است.

 


فهرست جاذبه های گردشگری، جاهای دیدنی، اماکن مقدس و مذهبی، و امکانات توریستی و تفریحی شهرهای استان گیلان به شرح زیر در آریا زمین در دسترس می باشد:

شهر اسالم، شهر آستارا، شهر آستانه اشرفیه، شهر املش، شهر انزلی، شهر بندر انزلی، شهر تالش، شهر رشت، شهر رضوانشهر، شهر رودبار، شهر رودسر، شهر سیاهکل، شهر شفت، شهر صومعه سرا، شهر طوالش، شهر فومن، شهر لاهیجان، شهر لنگرود، شهر ماسال، و شهر هشتپر

 

روستای کوزان

 

سرچشمه کلشتر

روستای کلشترواقع در استان گیلان و در جنوب شرقی شهرستان رودبارزیتون واقع است.این روستا در 250 کیلومتری پایتخت و در 60 کیلومتری مرکز استان و در 3 کیلومتری مرکز شهرستان رودبار قرار دارد. آب آشامیدنی این روستا ازسرچشمه ای بسیارمعروف تامین می شود.

 

روستای مایستان پایین اشکورات رودسر

مایستان پایین، روستایی از توابع بخش رحیم آباد شهرستان رودسر در استان سرسبز گیلان است. این روستا با روستا های مایستان بالا و پوده همسایه بوده و در 44 کیلومتری بخش رحیم آباد و در 59 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان رودسر واقع شده است.از مکان های زیبای و دیدنی روستای مایستان پایین می توان به نشاسن دره در نزدیکی روستای پوده، چشمه آب معدنی گرمه سر در پایین این روستا ، کارخانه آب معدنی ، آبشار آسمانرود ،چشمه روستای مایستان پایین اشاره کرد . چشمه گرمه سر یک چشمه با آب گوگردی البته بدون گرماست .شغل بیشتر افراد روستای مایستان کشاورزی و پرورش دام است. از محصولات عمده آن می توان به فندق.گل گاو زبان.نان محلی.گردو و میوه های محلی اشاره کرد. سایت اصلی روستای مایستان mayestan.ir می باشد.

 

اشکورات

محدوده اشکورات از جنوب به قزوین از مغرب به املش و رودبار الموت و از شرق به بخش کوهستانی شهرستان رامسر- تنکابن و از شمال به دامنه های کوهستانی رحیم آباد و رامسر متصل است.

اشکورات یکی از دیدنی ترین نقاط کشور محسوب می شود. این منطقه با وجود جنگل ، تپه، کوهپایه، دشت، مرتع و قله های بسیار زیبا و از همه مهمتر مردمی ساده دل ، مهمان نواز و خونگرم سالانه پذیرای خیل عظیمی از گردشگران و مسافران است.

اشکورات در حقیقت به دو منطقه: بالا اشکور و پایین اشکور(اشکور علیا و سفلی) تقسیم می شود: اشکور سفلی در حوزه جغرافیایی رودسر در استان گیلان قرار می گیرد و اشکور علیا در حوزه جغرافیای رامسر در استان مازندران قرار دارد. جورده و جیرده و جن ده رودبار(جنت رودبار) از مهم ترین روستاهای بالا اشکور است.

 

منطقه اشکورات، به علت دارا بودن چشمه سارها، دریاچه های طبیعی، چشمه های آب معدنی، رودخانه های زلال و غارهای فراوان و پاکی هوا توجه مردم را به خود جلب کرده است .

در کنار این همه زیبایی و شکوه که در این منطقه گرد آمده است به معرفی فقط چند مکان در اشکورات می پردازیم و امید است با سفر به این بهشت دل انگیز لذت کافی را ببرید.

مسجد ناصرالحق یا ناصرالکبیر(ع) - روستای رودبارک

مسجد ناصرالحق یا ناصرالکبیر(ع) معروف به آستانه 7 امام در روستای رودبارک از دهستان اشکور سفلی قرار دارد که در قرن سوم هجری قمری ساخته شده است.

روستای رودبارک با روستاهای نرکی و توسه چال همسایه است و در 35 کیلومتری بخش رحیم آباد و 50 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان رودسر واقع شده است.

در قرن سوم هجری قمری به دستور ناصرالحق (ناصرالکبیر) ابومحمد حسن معروف به حسن اطروش نوه حسن بن زید در روستای رودبارک مسجدی ساخته شد که بعدها این مسجد به نام آستانه هفت امام معروف شده است.

در داخل آستانه یک میله آهنی قرار دارد که مزار 7 امامزاده را از قسمت دیگر آستانه جدا میکند، چشمه ای نیز در پایین آستانه قرار دارد که آب آن شور و برای دفع امراض از آن استفاده میشود. از خصوصیات ظاهری دیگر آستانه 7 امام میتوان، سه درب چوبی 2 لنگه در 3 جهت غرب و شرق و شمال، 4 طرف ایوان، تعداد 22 ستون که با آجر البرز ساخته شده نام برد. در اطراف آستانه، یک درب دولنگه فلزی در ورودی ایوان، یک ستون چوبی در وسط آستانه و سراسر بام پوشیده از سفال است. تخته چوبهایی نیز در آستانه قرار دارد.

درب چوبی که به بی بی هیبت معروف است در قسمت غربی دیوار آستانه نصب شده است و اعتبار زیادی به آستانه 7 امام بخشیده است.

کوه عروس و داماد - روستای زیاز

روستای زیاز در 26 کیلومتری بخش رحیم آباد و 41 کیلومتری جنوب غربی شهرستان رودسر واقع شده است.

در شمال منطقه سی پل، کوه سنگی با شیب بسیار تند واقع شده است که در بالاترین نقطه آن دو مجسمه سنگی به شکل عروس و داماد قرار دارد.

کوه عروس و داماد به واسطه اینکه در بین کوههای دیگر اشکور از زیبایی و شکوه خاصی برخوردار است، نظر هر بیننده ای را به خود جلب نموده و ناخودآگاه متوجه عظمت خالق هستی که باعث این همه زیبایی است، میکند.

دریاچه روستای صمد آباد از دهستان شوییل

دریاچه صمد آباد یکی دیگر از دیدنی های منطقه اشکورات گیلان است که در روستای صمدآباد قرار دارد. این روستا در 54 کیلومتری بخش رحیم آباد و 69 کیلومتری شهرستان رودسر واقع شده است.

غار واردار - روستای دلیجان

غار وادار در روستای دلیجان از دیگر مکان های اشکورات است که باید آنرا دید. این روستا با روستاهای تواسانکش و یاسور همسایه بوده و در 47 کیلومتری بخش رحیم آباد و 62 کیلومتری شهرستان رودسر واقع شده است.

این غار در امتداد سرچشمه رودخانه آسمانرود واقع شده و از حیث قدمت دارای تاریخ بسیار دور و درازی است.

دارگردان رجه - روستای گیری

دارگردان رجه در روستای گیری واقع شده است و این روستا با روستاهای کیاشکول، میانرود و محمودلات همسایه بوده و در 68 کیلومتری بخش رحیم آباد و 83 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان رودسر واقع شده است.

این روستا در منتهی الیه اشکور بالا و در پای قله معروف بزاکو قرار گرفته است. در میان منطقه زورو و قله بزاکو، دارگردان رجه واقع شده است که استان گیلان واستان مازندران را از همدیگر جدا میکند.

سرچشمه رودخانه آسما نرود - روستای گیری

سرچشمه رودخانه آسمانرود واقع در روستای گیری است و آسیاب قدیمی در جنوب روستا قرار دارد.

این آسیاب یکی از معدود آسیابهای اشکور است که از مناطق دور و نزدیک برای آسیاب کردن گندم، مورد استفاده قرار میگیرد.
 علت اصلی وجود این آسیاب، آب فراوانی است که از دهانه یک سنگ بزرگ در سرچشمه رودخانه آسمانرود بیرون میآید.

چشمه آسمانرود به علت صافی و زلالی آب به این نام معروف است .

تونل روستای یازن

تونل طولانی یازن یکی دیگر از جاهای جالب و دیدنی اشکورات گیلان است که در روستای یازن قرار دارد.

یازن با روستاهای تمل، نارنه و سپارده همسایه است و در 118 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان رامسر واقع شده است. در این روستا در انبارکاه شخصی به نام صدرالله یازنی یک تونل بسیار طولانی وجود دارد که به عقیده اهالی راه به جایی دارد.

 

منطقه اشکور علاوه بر داشتن آب و هوای ییلاقی، منایع زیر زمینی، باغات فندق و گردو، زمینهای مزروعی گندم و جو٬ عدس ولوبیا، سیب زمینی،سیر و پیاز و گیاهان دارویی از قبیل گل گاوزبان، بنفشه، کنگر، گل پر، گزنه، گون، همیشه بهار، قارچ های خوراکی، بابا آدم (کو لا کولا) و ... را دارا می باشد که به زیباییهای این منطقه می افزاید.

به دلیل کوهستانی بودن منطقه و زمستانهای پر برف، فصلهای بهار و تابستان زمانهای مناسبی برای گشت و گذار در اشکورات می باشد.

 

منبع:  آریا زمین

 

 

 

 برچسب ها :