جاذبه های گردشگری استان چهار محال و بختیاری

استان چهار محال و بختیاری
تاریخ:            تعداد بازدید: 528                    

استان چهار محال و بختیاری یکی از استانهای کشور ایران است که از شمال و مشرق به استان اصفهان، از مغرب به استان خوزستان، از جنوب به استان کهگیلویه و بویراحمد و از سمت شمال غربی به استان لرستان محدود می شود. مرکز این استان شهرکرد است با ۲۰۷۰ متر ارتفاع از سطح دریا، مرتفع ترین مرکز استان کشور ایران است.

 

استان چهار محال و بختیاری با ۱۶٬۳۳۲ کیلومتر مربع وسعت معادل یک درصد از کل وسعت ایران، بیست و دومین استان کشور از نظر مساحت میباشد.
زبان مردم این استان عموما لری است، ولی به مقتضای مهاجرتها زبان ترکی و ارمنی در بعضی از روستاها رایج است همچنین در مرکز استان و بروجن و شهرهای کوچک استان لری جای خود را با فارسی بی لهجه عوض کرده است. استان چهارمحال و بختیاری از جمله مناطق کوهستانی فلات مرکزی ایران محسوب می شود .

بر اساس آخرین تقسیمات سیاسی کشور، استان چهار محال و بختیاری دارای دارای نه شهرستان، ۳۱ شهر، ۲۲ بخش و ۴۵ دهستان است.

 


فهرست جاذبه های گردشگری، جاهای دیدنی، اماکن مقدس و مذهبی، و امکانات توریستی و تفریحی شهرهای استان چهار محال و بختیاری به شرح زیر می باشد:

شهر اردل، شهر بروجن، شهر چلگرد، شهر شلمزار، شهر شهر کرد، شهر فارسان، شهر کوهرنگ، شهر کیار، و شهر لردگان

 

پل زمان خان

پل زمانخان - 2پل زمانخان - 3

پل زمان خان نفر یکی از بناهای با ارزش و قدیمی شهر سامان واقع در شهرستان سامان است که دارای دو دهانه، ۳۰ متر طول و ارتفاع ۱۲ متر است. پل زمان خان بر روی رودخانه زاینده رود بر روی سه پایه سنگی طبیعی بنا شده و در ۲۲ کیلومتری شمال شهرکرد قرار دارد

در ادوار گذشته ایلات و عشایر  قشقایی از روی آن آمد و شد میکردند. در حال حاضر این پل بیشتر جنبه گردشگری دارد. قرار گرفتن پل زمانخان بر روی آبهای زاینده رود و وجود مناظر طبیعی چشمگیر اطراف در کنار اقدامات عمرانی انجام شده، این منطقه را به یکی از قطبهای گردشگری شهر سامان تبدیل کرده است. اطراف پل  مملو از باغهای فراوان با درختان گوناگون میوه میباشد که مناظر زیبایی را بوجود میآورند. منطقه ای که پل زمان خان در آن قرار دارد دارای آب و هوای معتدل و بسیار پاکیزه است و در روزهای تعطیل پذیرای سیل گردشگران میباشد. بیشتر ماهیان این رودخانه ماهی قزل آلای وحشی (گوشت صورتی) میباشد و جریان آب رودخانه بسیار تند است.

 

دشت لاله های واژگون - 6دشت لاله های واژگون - 2دشت لاله های واژگون - 3دشت لاله های واژگون - 4

دشت لاله های واژگون کوهرنگ یکی از جاذبه های دیدنی و گردشگری ایران است. این دشت ۳۶۰۰ هکتار وسعت و در استان چهارمحال و بختیاری دارد و رویشگاه اصلی گونه گیاهی لاله واژگون است. محدوده ای از این دشت به عنوان اثر طبیعی ملی لاله واژگون تحت حفاظت سازمان محیط زیست ایران قرار دارد.

این دشت در شهرستان کوهرنگ واقع شده و جاذبه های گردشگری دیگری مانند آبشار کوهرنگ، پیست اسکی چلگرد و چشمه آب معدنی دیمه در نزدیکی آن قرار دارند.

رویشگاه اصلی این گیاه نادر، دامنه کوه های آبکاسه خوربه، گرگانک و مناطق بنواستکی و مله زرده است. لاله های واژگون، که در زبان محلی گل بگریو (گل گریان) و اشک مریم نامیده میشوند، در اواخر فروردین ماه به گل مینشینند و تا اواخر اردیبهشت گل های خود را حفظ میکنند.

در این مدت هر هفته ده هزار نفر از این مکان بازدید میکنند که بر اثر تخریبهای صورت گرفته و احتمال انقراض، حضور گردشگران با محدودیتهایی همراه گردیده است.

بیشتر رویش این گیاه در منطقه نسار خوربه واقع در تیشتردان می باشد.

 

دریاچه شلمزار

دریاچه شلمزار - 1دریاچه شلمزار - 2

دریاچه شلمزار در فاصله چهل کیلومتری شهرکرد ودو کیلومتری شلمزار مرکز شهرستان کیار قراردارد..

 

منبع: آریا زمین

 

 

 

 

 برچسب ها :