جاذبه های گردشگری استان اصفهان

استان اصفهان
تاریخ:            تعداد بازدید: 507                    

استان اصفهان،استانی است با مساحتی حدود ۱۰۵٬۹۳۷ کیلومتر مربع در میانه ایران با مرکزیت شهر اصفهاناستان اصفهان که در مرکز ایران واقع شده است از شرق  به استانهای یزد و خراسان جنوبی، از شمال به استانهای سمنان، قم و مرکزی، از غرب به استانهای لرستان و چهارمحال و بختیاری، از جنوب به استانهای کهگیلویه و بویراحمد و فارس محدود است. استان اصفهان قطب تولید آهن، فولاد، مصالح ساختمانی و پتروشیمی در ایران است.


مردم استان اصفهان به طور عمده از مردم فارس هستند. قومهای مختلف دیگری نیز در این استان ساکن هستند که به ترتیب جمعیت عبارتنداز : لرها، ترکها، ارمنیها،  گرجیها، یهودیها، کولیهاوعربها.

بیشتر مردم این استان مسلمان هستند همچنین مسیحیان، کلیمیان و زرتشتیان نیز اقلیتهای غالب توده مردمی استان اصفهان را تشکیل میدهند.

این استان از دیرباز گهواره هنرهای زیبا و صنایع دستی بوده است. تزیینات آجری، کاشی کاری، گچ بری و انواع خط در آثار تاریخی اصفهان، از قرنها پیش تا دوره معاصر، بر اطراف و جوانب مناره ها و داخل و خارج مساجد، قصرها و هنرهای زری دوزی و قلم کاری، ترمه و نقره کاری و زرنگاری و رونویسی انواع کتاب، قرآن و قطعات نگارگری و نقاشی جملگی به مرکزیت هنری اصفهان گواهی میدهند. سیم کشی، زرکشی، زربافی، گلابتون دوزی، منبت گلپایگان، پولک دوزی، زنجیره بافی، قالی بافی و نساجی از صنایع دستی رایج اصفهان است.


فهرست جاذبه های گردشگری، جاهای دیدنی، اماکن مقدس و مذهبی، و امکانات توریستی و تفریحی شهرهای استان اصفهان به شرح زیر می باشد:

شهر آران و بیدگل، شهر اردستان، شهر اصفهان، شهر برخوار، شهر تیران، شهر تیران و کرون، شهر چادگان، شهر خمینی شهر، شهر خوانسار، شهر خور، شهر خور و بیابانک، شهر داران، شهر دهاقان، شهر دولت آباد، شهر سمیرم، شهر شاهین شهر، شهر شاهین شهر و میمه، شهر شهرضا، شهر فریدن، شهر فریدونشهر، شهر فلاورجان،شهر کاشان، شهر گلپایگان، شهر لنجان، شهر مبارکه، شهر نایین، شهر نجف آباد، و شهر نطنز

 

خانه تاریخی استادیان

خانه تاریخی استادیان - 2خانه تاریخی استادیان - 3خانه تاریخی استادیان - 4خانه تاریخی استادیان - 5خانه تاریخی استادیان - 6خانه تاریخی استادیان - 7خانه تاریخی استادیان - 8خانه تاریخی استادیان - 1

خانه تاریخی استادیان، واقع در محله ی فخارخانه، یکی از آثار ارزشمند تاریخی و معماری ایرانی است که در میان خانه ها و آپارتمان های مدرن شهرستان آران و بیدگل، جلوه گر ذوق هنری غنی و دیرینه ی معماران خطه ی کویر است.

قدمت این بنا که در تاریخ 16 دی 1387 با شماره ی ثبت 24444 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، به دوره قاجاریه یا به عبارت دیگر به بیش از صد و  هفتاد سال پیش باز می گردد و محل اسکان یکی از اساتید معروف شعر بافی آران و بیدگل به نام آقای محمد استادیان بوده است.

این خانه دارای رونی راسته، یک اتاق شاه نشین و پنج دری با صف های آجرکاری زیبا در جبهه شمالی و نیم طقه هایی در طرفین آن، سه سرداب قدیمی، دو راهرو به همراه هشتی های مربوطه و تزیینات متنوع گچبری است که در تمامی فضای اتاق شاه نشین به کار رفته و زیبایی آن را صد چندان کرده است.

گفتنی است این بنا دارای مالکیت شخصی بوده و فرآیند مرمت و بازسازی آن توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان از 2 سال پیش آغاز شده است.

خانه تاریخی استادیان در آران و بیدگل - خیابان نواب صفوی - کوچه فخارخانه - انتهای کوچه مسجد کریم، واقع شده است.

شهرستان آران و بیدگل با دارا بودن بیش از 150 اثر تاریخی دارای ثبت ملی، پس از شهرستان کاشان رتبه دوم استان اصفهان را از نظر ثبت آثار تاریخی دارد.

 

خانه تاریخی بنی طبا

خانه تاریخی بنی طبا - 2خانه تاریخی بنی طبا - 3خانه تاریخی بنی طبا - 4خانه تاریخی بنی طبا - 1

خانه بنی طبا مربوط به دوره قاجار - دوره پهلوی است و در آران و بیدگل، محله مختص آباد، اول خیابان ۲۲ بهمن واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۹ مرداد ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۲۹۶۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنا طی دوره های صفوی تا اواخر قاجاریه به شیوه معماری درون گرا وبه سبک گودال باغچه ساخته شده است.این بنا در سال ۱۳۸۴ هجری شمسی با هزینه شهرداری آران و بیدگل و با همراهی خاندان بنی طبا تملک شدو کار مرمت و احیای آن با مساعدت مدیریت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری منطقه کاشان و آران و بیدگل انجام شد. قدمت قسمت شمالی این خانه به دوران قاجار و زند میرسد. باغچه های چهارگانه ای که در طرفین حیاط وجود داشت ، مملو از درختان انارو انجیرو عناب و گل سرخ بود. حوضی لبریز از آب زلال که در کنار آن سماور زغالی خودنمایی میکرد. مطبخ و  تنوری که هر از چندی بانوان خانه جمع میشدند و در آن نان میپختند. پاییز ، انارها چیده و میان اهل خانه تقسیم می شد. نظمی در این خانه حکم فرما بود که بچه ها با احترام از بزرگترها فرمان می بردند و حتی حاضر نمی شدند که به درخت ها و میوه هایش دست بزنند.

 

اقامتگاه و دریاچه آبادچی

اقامتگاه و دریاچه آبادچی - 1اقامتگاه و دریاچه آبادچی - 3اقامتگاه و دریاچه آبادچی - 4

روستای توریستی و دارای اقامتگاه تفریحی در پشت سد زاینده رود

 

بادرود

بادرود - 1

 

 

 

 

 

 

 

این شهر در ۱۳۵ کیلومتری شمال اصفهان ، ۲۵ کیلومتری شمال نطنز ، ۶۰ کیلومتری جنوب شرق کاشان و ۵۵ کیلومتری غرب اردستان و شاهراه ترانزیت تهران - بندرعبارس و همچنین آزادراه قم - اصفهان قرار دارد. باستان شناسان آثار تمدن ۶۰۰۰ ساله را در اطراف روستای اریسمان یافته اند دیاکونوف در کتاب تاریخ ماد از حمله آشور ناسیراپال(پادشاه آشور) به بادرود نوشته است.

مساحت منطقه بادرود در سال ۱۳۶۷ طبق نقشه های هادی ۳۶۰۰ کیلومتر مربع بوده است که طی سالهای اخیر به آن افزوده شده است. این منطقه از نظر نوع خاک به قسمت تقسیم میشود:

قسمت جنوبی: که از آبرفت های کوه کرکس تشکیل شده، دشت حاصلخیزی است و دارای خاک رس و ماسه نرم و مستعد برای کشاورزی و دارای منابع اب زیرزمینی نسبتا خوب است. این منطقه در طول ۳۰ کیلومتر و عرض ۱۵ کیلومتر (به مساحت ۴۵۰ کیلومتر مربع) است .

قسمت مرکزی: به طول ۳۰ کیلومتر و عرض ۱۰ کیلومتر (به مساحت ۳۰۰ کیلومتر مربع) از تپه های شن های روان پوشیده شده و منطقه کویری است که از سال ۱۳۵۴ با ایجاد ایستگاه تثبیت شن و نهال کاری و بذر پاشی منطقه نسبتا حالت آرام به خود گرفته است .

قسمت شمالی و شمال شرقی: به طول ۹۰ تا ۹۵ کیلومتر و عرض ۳۰ کیلومتر که ابتدای محدوده و حد و مرز شهر ورامین است و دارای یک رشته کوه (به نام سیاه کوه) بوده که نسبتا نمکزار است

گویش

گویش محلی مردم بادرود «گویش بادی» است که ریشه در پارسی پهلوی اشکانی دارد و جزیی از زبان هایایران باستان میباشد. گویش محلی یا گویش بادرودی بهترین سند گویایی است که ریشه در قدیمیترین نوشتههای پهلوی ساسانی دارد و در بسیاری از واژهها که بعدها آورده میشود با واژه های اوستایی و زبانهای هندی و اروپایی برابر میکند. مثلا «زج: کشک سیاه» که در آثار اولین شاعران زبان فارسی بکار رفته، هنوز در محل کاربرد دارد.

مکان های دیدنی

زیارتگاه مقدس حضرت «آقا علی عباس» و «شاهزاده محمد» (از فرزندان موسی کاظم )در این شهر قرار دار د که سالانه پذیرای بیش از سه میلیون زایر و مسافر می باشد.

منزل محقق الدوله مربوط به عهد قاجار، پرستشگاه آدینه، سرا موزه رهگشای، گرمابه نوغه و موزه مردم شناسی، سایت اریسمان، قلعه مدبرالملک و منطقه باستانی تخت پادشاه، خانههای قدیمی و بادگیرهای این شهر و... از اماکن دیدنی بادرود میباشد. برگزاری جشنواره ملی اناردر اواخر مهر و اوایل آبان هرسال و جشنواره دوقلوها در این شهر از دیگر جاذبههای گردشگری میباشد.

 

کوچری و سد گلپایگان

کوچری و سد گلپایگان - 1کوچری و سد گلپایگان - 2کوچری و سد گلپایگان - 3کوچری و سد گلپایگان - 4

"کوچری" اگر به مردم محلی بگویید گردشگر هستید و از آنها بخواهید جایی را به شما معرفی کنند، اولین کلمه ای که می شنوید، "کوچری" است. کوچری روستای گردشگری گلپایگان است و در سال های اخیر در مسیر توسعه گردشگری قرار گرفته است.

 

ارگ تاریخی گوگد

ارگ تاریخی گوگد - 1ارگ تاریخی گوگد - 2ارگ تاریخی گوگد - 3ارگ تاریخی گوگد - 4

 

 

​​​

هتل ارگ گوگد گلپایگان دومین بنای خشت و گلی ایران میباشد که تاریخ و زمان ساخت آن به حدود چهار قرن پیش نسبت داده میشود .تنها سند مکتوبی که ازاین بنا موجود است متعلق به حدود یکصدوچهل سال پیش میباشد و نشان میدهد نصف بنای ارگ توسط شخصی بنام علیخان ساخته شده است

 

خانه تاریخی مهرپرور

خانه تاریخی مهرپرور - 1خانه تاریخی مهرپرور - 2خانه تاریخی مهرپرور - 3

خانه تاریخی مهرپرور خانه ای مربوط به اواخر قاجار و اوایل پهلوی میباشد. این بنا دارای ۳۰۰ مترمربع مساحت و دارای چند اتاق در طبقه همکف و سه دالان اتاق مانند در زیر زمین میباشد.

این بنا به تازگی توسط شهرداری خریداری و مرمت گشته است و هم اکنون به عنوان موزه مردم شناسی در اختیار بازدیدکنندگان قرارگرفته است

 

خانه تاریخی لطفی

خانه تاریخی لطفی - 1خانه تاریخی لطفی - 2

خانه تاریخی لطفی خانه ای تاریخی مربوط به دوره قاجاریه میباشد این بنا دارای دوطبقه درهردوطرف حیاط میباشد . این بنا اکنون با همت شهرداری و انجمن دوستداران میراث فرهنگی نجف آباد تبدیل به خانه صنایع دستی نجف آباد تبدیل گشته واز علاقه مندان ثبت نام به عمل می آورد.

 

بنای هفت برج خارون

بنای هفت برج خارون - 1

این بنا مربوط به دوره قاجار میباشد

 

منبع: آریا زمین

 

 

 برچسب ها :