جاذبه های گردشگری استان خراسان رضوی

استان خراسان رضوی
تاریخ:            تعداد بازدید: 361                    

استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران به مرکزیت مشهد است که از شمال با ترکمنستان و استان خراسان شمالی، از غرب با استان سمنان، از جنوب غربی و جنوب با استان خراسان جنوبی و از شرق با افغانستان همسایه است. این استان در سال ۱۳۸۳ با تقسیم استان خراسان به سه استان ایجاد شد. واژه رضوی در نام این استان، به مقبره علی بن موسی الرضا (ع) در مرکز این استان اشاره دارد.

مساحت استان خراسان رضوی ۱۱۸٬۸۵۴ کیلومتر مربع بوده که از این نظر چهارمین استان بزرگ کشور است. خراسان رضوی از ۲۵ شهرستان و ۶۵ بخش تشکیل شده است.

 

مراکز تفریحی و گردشگری استان خراسان رضوی

مرقد مطهر حضرت امام رضا (ع)

حرم امام رضا در مرکز شهر مشهد، استان خراسان رضوی، ایران، مدفن علی‌الرضاست که نزد مسلمانان شیعه به‌عنوان «حرم» گرامی داشته می‌شود و مقدس است. از بناهای پیوسته برجسته‌ی آن مسجد بالاسر (مدفن امام رضا) ( ۴۲۵ ق/۱۰۳۳ م) و مسجد جامع گوهرشاد (ساخته ۸۲۱ ق/ ۱۴۱۸ م) است. حرم امام رضا مجموعه‌ای است با کانون آرامگاه هشتمین امام شیعیان، علی‌موسی‌الرضا که دیگر مسجدها، آرامگاه‌ها، رواق‌ها، صحن‌ها، کتابخانه و موزه‌ها را دربرمی‌گیرد. بزرگ‌ترین مسجد جهان در اندازه (۲۵۰ هزار مترمربع) و دومین مسجد بزرگ جهان در گنجایش (۵۰۰ هزار نفر) شمرده می‌شود.

کهن‌ترین بخش‌های آن، دیرینگی دهه ۶۱۰ قمری/ دهه ۱۲۳۰ م دارد. از دوره‌ی تیموریان که بسیاری از بناهای کهن خراسان در طوس، هرات و نیشابور نوسازی گشت، به این مکان نیز روی آورده شد. بسیاری از سازه‌های این حرم شیعه، از صفویان به ویژه شاه طهماسب صفوی به جا مانده است.

در ادب فارسی روضه به معنی باغ و گلستان و گلزار است و محل مضجع و در برگیرنده پیکر علی بن موسی‌الرضا را روضه منوره می‌خوانند. این مکان شامل فضایی مربع شکل که مساحت آن ۱۸۹/۰۳ متر مربع بوده که از این فضا ۱۷/۱۵ متر مربع آن مساحت ضریح می‌باشد. روضه منوره از طریق چهار صفه بزرگ در چهار جانب به داخل و خارج حرم مرتبط می‌شود.

 

مرقد مطهر حضرت امام رضا (ع)

 

آبشار بوژان

بوژان در ارتفاعات سرسبز و سرشار از گلها و گیاهان دارویی قرار دارد و چشم اندار دره سرسبز روستا و رودخانه جاری آن همراه با منظره کشتزار و باغهای گسترده، جلوه بسیار زیبا و تماشایی دارند. روستا در شیبی ملایم در دو سوی دره در میان باغات واقع شده و خانهها در این شیب، به صورت پلکانی چیده شدهاند. از دیگر جاذبههای روستا آبشارهای زیبای بوژان است که از ارتفاعات شمالی روستا سرازیر میشود. این مناظر پس از طی چند ساعت پیادهروی از داخل روستا به سمت شمال قابل دسترس میباشد.

 

آبشار بوژان

 

کوهستان پارک شادی

کوهستان پارک شادی فضایی شاد و مفرح و امن برای گذراندن اوقات فراغت خانواده هاست. این پارک درانتهای بلوار وکیل آباد واقع شده است. در شهر بازی کوهستان پارک شادی انواع وسایل بازی و سرگرمی یافت می شود، که مهمترین آن ها عبارتند از : دستگاه تندر، سرسره آبی ، گردباد ، تاب خانواده ، رنجر ، سینما 20000 ، سوپر من ، ترانبات ، افلاک نما ، مجموعه موتور سواری ، آبشار ، اختاپوس ، موشک ، اسب دونده ، قطار بچه ، تاب کودک و چندین دستگاه دیگر.

در این پارک امکانات برای تفریح تمامی سنین در خانواده فراهم است. به همین خاطر مخاطبان خانوادگی دارد.همچنین بر اساس مطالعات انجام شده و با عنایت به اینکه کاربری دو قطعه زمین متعلق به شرکت در ضلع جنوبی بلوار وکیل آباد به مساحت 38840 مترمربع، گردشگری و تفریحی تعریف شده بود، به دنبال واگذاری 35% از زمین های مزبور به شرکت سرمایه گذاری توسعه گردشگری خراسان، بنا شد مقدمات لازم برای ساخت شهربازی سرپوشیده در اراضی نام برده فراهم گردد.

آدرس: اراضی واقع در مشهد، انتهای بلوار وکیل آباد، حاشیه بلوار، کوهستان پارک شادی

 

کوهستان پارک شادی

 

روستای زیبای سوقند

روستای سوقند در کیلومتر 10 جاده نیشابور-مشهد واقع هست و از اب و هوای بسیار عالی برخوردار میباشد امید وارم در طول سفر خود به مشهد مقدس یا نیشابور یا سایر شهر های دیگر استان خراسان رضوی از این روستای زیبا دیدن فرمایید.

 

روستای زیبای سوقند

 

آرامگاه شیخ احمد جامی

«احمد ابن ابوالحسن جامی نامقی ترشیزی» معروف به شیخ احمد جام (زاده ۴۴۰ - درگذشته ۵۳۶ هجری قمری) معروف به «ابونصر احمد ژندهپیل» یا بطور خلاصه «ژندهپیل» از عارفان دوره سلجوقی بود. وی از عارفان و صوفیان بنام قرن ششم هجری قمری است. زادگاه وی نامق از دیار ترشیز یا کاشمر فعلی بوده و مدفن وی در تربت جام میباشد. طول عمر وی را بیشتر مراجع ۹۵ سال و بعضی ۹۶ سال ذکر کردهاند.

حضرت حافظ ارادت خود را به این شاعر اینگونه ابراز داشته است که:

ما را بر آستان تو بس حق خدمت است

ای خواجه باز رس به ترحم غلام را

حافظ مرید جام می است ای صبا برو

وز بنده بندگی برسان شیخ جام را

آرامگاه شیخ احمد جامی با قدمتی نزدیک به ۸۰۰ سال در شهرستان تربت جام در استان خراسان رضوی است. این بنا مربوط به از سده ۹ تا ۱۲ ه.ق است و داخل شهرتربت جام واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۱۷۴ بهعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. قبر شیخ احمد جامی در هوای آزاد در جلوی ایوان مسجد قرار دارد. بر روی قبر نمادی سنگی به ارتفاع حدود دو متر با حکاکی های زیبا قرار داده شده است. روی قبر شیخ هیچ سنگی قرار داده نشده و تنها یک درخت پسته کاشته شده است.

 

آرامگاه شیخ احمد جامی

 

کاروانسرای شاه عباسی

این کاروانسرا در دوره قاجاریه، مدتی به عنوان نوانخانه و محل نگهداری ایتام و مستمندان به کار برده میشد و در دوره پهلوی نیز به پادگان نظامی ژاندارمری تبدیل گشت. بعداز انقلاب، مدتی دراختیار جهاد سازندگی بود تا این که در سال ۱۳۶۷ به میراث فرهنگی تحویل و بازسازی آن شروع شد و پس از آن در سال ۱۳۷۴ همزمان با برپایی کنگره جهانی بزرگداشت عطار نیشابوری، تحت عنوان «مجموعه فرهنگی» و «موزه» (گنجینه) شروع به فعالیت نمود.

هم اینک غرفهه ای ضلع شرقی کاروانسرا به «موزه نیشابور» اختصاص یافته که از سه بخش باستان شناسی، مردمشناسی و بخش ویژه تشکیل شده است. در بخش باستان شناسی: اشیا تاریخی نظیر سکههای متعلق به قبل از اسلام تا دوره تیموری، انواع ظروف سفالین دوران تاریخی و اسلامی، ظروف فلزی و شیشهای و اشیا سنگی به نمایش گذاشته شده است.

بخش مردم شناسی:به نمایش جلوههایی از زندگی روزمره مردم منطقه، و بخش ویژه؛ به نمایش اشیایی چون مجسمههای دوران تاریخی و ما قبل آن، ماکت شهر قدیم نیشابور در دوره تیموری، لوحه استوانهای بدلی منشور آزادی متعلق به کوروش هخامنشی به خط میخی، تعدادی سنگ قبرتاریخی، مجموعهی اهدایی مدالها و احکام شادروان پهلوان یعقوبعلی شورورزی، تعدادی ضریح چوبی منبتکاری شدهی تاریخی و تعدادی اسناد خطی و احکام، اختصاص یافته است.

ضلع غربی رباط، به سالن اجتماعات و محل دایمی نمایشگاه آثار هنرهای دستی و کارگاه آموزشی اختصاص یافته و دیگر حجرهها پیرامون حیاط مرکزی به تولید صنایع دستی و سنتی نظیر گیوه بافی، حصیربافی، قالی بافی، غربال سازی، سفالگری، کارگاه مرمت سفال، طراحی و نمونه سازی سفال های باستانی و قلم زنی، فیروزه تراشی، تذهیب، مینیاتور، معرق و مشبک سازی روی چوب، کاشی معرق و کاشیکاری، پوشاک سنتی، عکاسخانه سنتی، ساخت سازهای سنتی، چایخانه و سوغات نیشابور اختصاص داده شده است.

 

کاروانسرای شاه عباسی

 

دهکده چوبین نیشابور

دهکده چوبین در روستای محمدآباد آقازاده از توابع شهر نیشابور واقع در استان خراسان رضوی قرار دارد که در آن بیش از ۱۳ تن چوب به کار رفته و دارای مسجد، رستوران، خانه، موزه و کتابخانه است. مسجد چوبی این دهکده نه تنها در ایران، بلکه در جهان بی نظیر است. این مسجد می تواند تا ۸۸ ریشتر زمین لرزه را تحمل کند و معماری اش به گونه ای است که تا قرنها بعد امکان ادامه حیات دارد.

 

دهکده چوبین نیشابور

 

آرامگاه کمال الملک

محمد غفاری (کمال الملک) از هنرمندان بنام عصر قاجار است که ظهور او در عرصه نگارگری با ابداعات و نوآوریهای او در سبک و روش، فصل تازه ای را در بخش هنرهای تجسمی ایران گشود. وی با کشیدن تابلو تالار آیینه از سوی ناصر الدین شاه به کمال الملک ملقب شد.

آرامگاه کمال الملک در جوار آرامگاه عطار نیشابوری و در میان باغی در حومه شهر نیشابور واقع است و در سمت غرب آرامگاه خیام و به فاصله دو کیلومتری از آن واقع است. طراح این بنای یادبود هوشنگ سیحون است. این بنا در نقشه از دو مدول (پیمون) مربعی شکل تشکیل شده است و مستطیلی با تناسب 1 بر 2 را میسازند. اضلاع مربع در نما با یک قوس نیم دایره خود نمایی می کنند؛ حجم بنا از قوسهایی متقاطع که بر روی اقطار مربع زده شده اند پدید آمده که این فوسهای متقاطع، "تاقهای چهاربخش" را که در معماری سنتی ایران بسیار دیده شده اند را تداعی می کنند و احتمالا منبع الهام طراح نیز بوده است. طراح با بهرهگیری خلاقانه از قوس و با پیچشی که در ایده کلی آن ایجاد کرده، به نتیجهای ظاهرا متفاوت با هندسه ای پیچیده دست یافته است. این طرح مبتکرانه به مدد سازه پوستهای بتنی اجرا شده است. 

در بنای یادبود کمال الملک دو نوع قوس به شرح زیر دیده می شود. شش قوس نیم دایره نما که نسبت دهانه به ارتفاع آنها 1 به 2/1 است، چهار قوس متقاطع که بر روی اقطار دیده می شوند.... لازم به ذکر است که در پایین قوسهای اصلی نما از روبرو دو قوس کوتاهتر نیز وجود دارند که در واقع تلاقی قوسهای متقاطع هستند. شاید بتوان گفت حجم کلی بنا از پوستهای سه بعدی در فضا حاصل آمده است که در یک حرکت نرم دو نوع قوس یاد شده را به هم پیوند می دهند. این قوسها و پوشش آنها در بالا، اشکال هندسی مخروطی شکلی را بوجود آوردهاند که ابتکاری هندسی بوده، اوج خلاقیت معماری را در بهرهگیری از عناصر معماری سنتی ایران در ترکیبی جدید و موزون نشان میدهد. در این بنا نیز همانند آرامگاه خیام هندسه نقشی شایان توجه دارد و پیوند عمیق این بنا را با نظام معماری ایرانی برقرار کرده است.

تزیینات استفاده شده برای آرامگاه کمال الملک کاشی معرق است که نقوش آنها بسیار هنرمندانه بر روی سطوح منحنی نما بکار گرفته شدهاند و به سمت خط تقارن قوسها این نقوش کوچک و کوچکتر میشوند. به گفته طراح، کاشی معرق، معماری کاشان یعنی محل زادگاه کمال الملک را یادآور می شود. فرم کلی بنا و تزیینات و همچنین رنگ کاشی ها، هارمونی بس عجیب با بنای مجاور یعنی آرامگاه عطار دارد، بطوریکه شاید بازدید کننده در بدو ورود به باغ و در نگاه اول آندو را دو جز از یک بنا درک کند! سنگ مزار کمال الملک همچون سایر سنگهای مزاری که سیحون در آرامگاه ظهیرالدوله تهران طراحی کرده است، یکپارچه از سنگ گرانیت و با بافت خشن بوده، در قسمت بالای سنگ که مرتفع و زاویه دار تراشیده شده است، نقش برجستهای از کمال الملک توسط شاگرد ایشان مرحوم استاد ابوالحسن صدیقی حجاری گردیده است.

 

آرامگاه کمال الملک

 

آرامگاه عطار نیشابوری

فریدالدین محمدبن ابراهیم عطار نیشابوری در سال 540 هجری در قریه کدکن پا به عرصه وجود گذاشت و از آغاز جوانی به تحصیل علوم و فنون پرداخت. او از کودکی اهل درد و عرفان بود و در حالی که در دکانش به داروفروشی اشتغال داشت تدوین الهی نامه و مصیبت نامه را آغاز کرد . عطار در دوران زندگی پر بار خود بسیاری از اکابر و مشایخ را دریافت و چهارصد جلد کتاب اهل طریقت را جمع کرد و برخواند و در آخر حال ، به مرتبه عالم فنا رسید .

آرامگاه عطار اینک بنایی است هشت ضلعی با بدنه و گنبد کاشیکاری و مزین به گل و بوته و نقوش هندسی و کتیبه کوفی و معقلی به رنگهای سبز ، زرد ، لاجوردی و سفید بر بدنه خارجی بنا چهار ایوان ورودی و چهار غرفه ایجاد شده و گنبد دو پوشه بر فراز ساقه نسبتا بلند کتیبه داری ایجاد شده است . فضای داخلی آرامگاه نیز هشت ضلعی است و از چهار سو چهار راهرو آنرا به بیرون ارتباط میدهد . رویه دیوارها در داخل گچ اندود و چند بیت شعر که بر روی گچ نوشته شده زیر گنبد را زینت دادهاند. سنگ مزار عطار از نوع سنگ افراشته است که از سنگ سیاهرنگی شکل گرفته و با ترکها و خیارههایی زینت یافته است با وجودی که در طول زمان تغییر و تحول زیادی در آرامگاه عطار رخ داده ، این بنا اصالت خود را به لحاظ سبک معماری حفظ کرده و به صورت یک اثر زیبای معماری ایرانی ـ اسلامی بر جای مانده است.

 

آرامگاه عطار نیشابوری

 

امامزاده محمد محروق 

حرم مطهر امامزاده محمدمحروق (ع) در جوار باغ خیام مدفن یکی از نوادگان امام سجاد(ع) و از مبارزان رشید اسلام است که در همین راه به شهادت رسید و به دستور حاکم وقت پیکر مبارکش سوزانده شد که به همین جهت به امامزاده محمد محروق شهرت یافت و مظلومیت شهادت امامزاده محروق (ع) به حدی بود که دو سال بعد از شهادتش در سفر امام رضا(ع) به نیشابور مرقد او مورد زیارت آن حضرت واقع گردید و لذا این مکان نخستین قدمگاه امام رضا(ع) در نیشابور است لذا سنگ یادبودی که همانند بقعه قدمگاه در مرقد امامزاده محروق(ع) نیشابور قرار دارده شده و همچنین تدفین بزرگان زیادی از نیشابور از جمله حکیم عمر خیام به خاطر این مکان مقدس در نزدیکی آن خود گواه بر این اهمیت و قداست این مکان است.

 

امامزاده محمد محروق 

 

آرامگاه خیام

حکیم ابوالفتح عمر بن ابراهیم مشهور به خیام نیشابوری ، ریاضیدان ، منجم ، شاعر واندیشمند والای ایرانی است که در سطح بین المللی از شهرت به سزایی برخوردار است . وی در سال 439 هـ . ق پس از وفات در گورستان حیره که امروزه در 5 کیلومتری شرقنیشابور واقع شده روی در نقاب خاک در کشید. بنای یادبود مزار این دانشمند بزرگ به سال 1341 ش با طرح و نقشه مهندس هوشنگ سیحون ساخته شد.اثر مزبور با ترکیبی ازمصالح آهن ، بتون و تزیینات کاشیکاری به شکل لوزی های به هم پیوسته بر گرفته ازاندیشه های ریاضی عمر خیام بنیان گردیده است.

این بنای جادویی کار معمار زبر دستی به نام استاد هوشنگ سیحون است ایشان خود در باره این بنا می گویند :آرامگاه خیام در باغ امامزاده محروق نیشابور قرار داشت اولین کاری که باید انجام می دادم این بود که به گونه ای طراحی کنم که آرامگاه خیام وامامزاده محروق تداخل پیدا نکند به همین منظور من برای باغ محوری عرضی تعریف کردم تا آرامگاه را که در گوشه شمال شرقی باغ قرا داشت از امامزاده جدا کنم . از طرفی دیگر در چهار مقاله عروضی گفتاری از خیام آمده مبنی بر اینکه ایشان گفته اند که :من آرزو دارم مزارم در جایی باشد که در بهاران برگ گل روی مزارم بریزد ) بنا براین من مکانی در باغ را که اختلاف ارتفاع سه متری نسبت به درختان زرد آلوی باغ داشت انتخاب کردم چون این مکان سه متر پایین تر قرار دارد فصل بهار شکوفه های زرد آلو روی مزار میریزد .

خیام ریاضیدان منجم و ادیب بود سعی داشتم که این سه جنبه شخصیتی در مزارش تجلی پیدا کند من ده پایه برای آرامگاه در نظر گرفتم عدد ده ا.لین عدد دو رقمی است و پایه و اساسبسیار از اعداد می باشد از هر پاییه دو تیغه بر پایه مدل ریاضی خاصی به صورت مورب بالا می رود و با دیگر تیغه هابر خورد میکنند و از روبه رو بر روی پایه مقابلشان پایین می آید همه این تیغه های مورب در محور عمودی وسط برج همدیگر را قطع میکنند سطح پیچیده حاصله بر اثر یک فرمول ریاضی به وجود آمده که سنبله جنبه ریاضیان خیام است از طرف دیگر تقاطع تیغه ها در سقف آرامگاه یک ستاره به وجود می اورد که سنبول ستاره شناسی خیام محسوب می شود .

خیام سرانده رباعیات است من برای اولین بار در ایران از خط شکسته به صورت سیاه مشق استفاده کردم تا مجموعه ای اتزاعی را به وجود بیاورم انتخاب رباعیات نیز به وسله مرحوم استاد جلال همایی انجام شد رباعیاتی اتخاب شد که در اصل بودن آنها شکی وجود نداشته باشد ما بر روی هر کدام از پانل های لوزی دو رباعی به کار بردیم که مجمعا 20رباعی در کل مجموعه نوشته شد .

 

آرامگاه خیام

 

دره شمخال

دره شمخال در موقعیت جغرافیایی N373503 E583157 در استان خراسان رضوی واقع است. دره شمخال به طول 18 کیلومتر، از روستای شمخال در کیلومتر 70 جاده قوچان به باجگیران آغاز می شود و در سوی دیگر به اراضی درونگر در جاده قوچان به درگز ختم می شود. دره شمخال که نام خود را از روستایی کوهپایه ای به همین نام گرفته از شمال شرقی به کوه آسلمه و از جنوب شرقی به رودخانه دایمی کال شمخال محدود است . این روستا بنای تاریخی کهنی ندارد اما اقلیم مساعد، خاک مرغوب و منابع غنی آب، تاثیر فراوانی در شکل گیری روستا داشته است. چشمه های ابتدای دره در ادامه رودخانه ای را می سازند که شالیزارهای درونگر را سیراب می کند. دره شمخال با دیواره های بلند و عرض کم، طبیعتی بی نظیر دارد. در میدان فلسطین قوچان، سواری های شخصی علاقه مندان را به روستای شمخال می رسانند و در صورت هماهنگی دوباره از انتهای دره به قوچان بر می گردانند. جاده تا روستای شمخال آسفالته است و از تونل بلند باجگیران عبور می کند. طول دره در حدود 18 کیلومتر است و ارتفاع دیواره تا 200 متر برآورد شده است.

دره دارای شیب ملایمی است که در ورودی خود روستایی به همین نام با بافت مسکونی متراکم را جای داده و استمرار آن درمیان دره خوش آب وهوای شمخال موقعیت منحصر به فردی به این روستا داده است. در مدخل ورودی زو (دره ) رودخانه ای فصلی جاری است. در فاصله 10 کیلومتری از ابتدای دره، فضای جذاب و دیدنی به نام «حمام آب» وجود دارد که پذیرای تعداد کثیری از گردشگران در فصل تابستان است. خروجی دره، زمین های کشاورزی و برنج کاری روستای «درونگر» است که در جاده قوچان درگز واقع شده است. پوشش گیاهی دره شامل گردو، انجیر، زردآلو، چنار، بید، سپیدار، تمشک، موسیر، آنوخ (کاکوتی)، چریش، هفشان، گون، ریخوک، زرشک، گژی (زالزالک) و سدها گیاه وحشی و دارویی دیگر است.

شمخال نام یک نوع تفنگ قدیمی و دست ساز و قوی به زبان کردی کرمانجی بوده است. کردی کرمانجی ضرب المثلی دارد به این مضمون که “مگر تیر شمخال به تو خورده است”. این ضرب المثل برای افرادی به کار می رود که در واکنش به یک اتفاق نه چندان مهم، گریه و ناله بسیار سر می دهند.

 

دره شمخال

 

آبشار اخلمد

آبشار اخلمد نام آبشاری است در موقعیت جغرافیایی E363448 N585535 در استان خراسان رضوی در شمال شرقی ایران ودر شهرستان چناران قرار دارد. این آبشار در ۲ کیلومتری روستای قدیمی اخلمد (اخلومد جریان دارد. روستای اخلمد حدود 60 کیلومتری مشهد و در جاده خیاران و قوچان قرار دارد. مسیر رودخانه، دره و آبشارهای آن با کوهپایه هایی سبک حدود 3 کیلومتر و 1/5 ساعت زمان لازم دارد و ارتفاع روستای خلمد 1440 متر و آخرین آبشار که افراد غیرحرفه ای می توانند کوهپیمایی داشته باشند در ارتفاع 1640 متر قرار دارد. از روستای اخلمد تا آبشار حدود 3 کیلومتر فاصله است که این مسیر را باید پیاده طی نمود. آبشار اخلمد دیواره های عمودی و بلند کوه های آن، هوای پاکیزه و ییلاقی، و انواع میوه های گیلاس و سیب درختی آن مشهور است. در مدخل دره اخلمد بندی است که به همت و یا در زمان بایسنغر میرزای تیموری فرزند شاهرخ و حاکم توس در نیمه اول سده نهم ساخته شده است. باغات فراوان و میوه های آن مخصوصا سیب اخلمد معروف است. کوه های اخلمد هم به دلیل ارتفاع و مسطح بودن و زیبایی فوق العاده هر سال سنگ نوردان، کوه نوردان و مسافران زیادی را به سوی خود جلب می کند.

آهکی بودن جنس کوههای اخلمد باعث پیدایش حفرههای ژرف مدور در زیر این آبشار شدهاست. این دره دارای دیوارههای صخرهای با ارتفاع حدود ۲۰۰-۳۰۰ متر میباشد که یکی از بزرگترین مناطق برای ورزش مفرح سنگنوردی در ایران میباشد از دیوارههای معروف ان میتوان به (دیواره سفید - الله اکبر -عقاب و...)نام برد ای دره دارای چندین آبشار میباشد که ۴ تای آنها دایمی و چندین آبشار فصلی دارد. آبشار اصلی خلمد حدود ۴۰ متر ارتفاع دارد.

 

آبشار اخلمد

 

منبع: آریا زمینبرچسب ها :