آیا مجلات مشهور علمی جهان را می شناسید؟

مجلات مشهور علمی جهان
تاریخ:            تعداد بازدید: 419                    

عرصه ی فرهنگی علم و فناوری در بخش محدود و انحصاری شده بصورت نسبی در حال گسترش است و زمانی طولانی است که در این خصوص رقابتی فزاینده میان جوامع علاقه مند آغاز شده است؛

یکی از طرق بدست اوردن مفاهیم، حضور مخاطبان تشنه دانش و علم در مطالعه و بررسی انواع منابع مختلف مرتبط است. توجه به پروژه های نوپا، موضوعات ساده و مسائل  پیچیده و توجه به ترجمه علمی در شاخه های مختلف علم منجر به توسعه ی دانش ابتکارات و فن آوری های نوین خواهد شد.

اگر چه یادگیری، آموزش وانتقال مهارتها دراین موارد، به درک اهمیت وجود بسیاری از پژوهشگران، دانشجویان خلاق و متخصصان علوم مختلف در کشورمان و فعالیت های مداوم آنان بستگی دارد ولی شناسائی بهترین نشریات علمی که به کمک آنها بتوان دانش کامل و تخصصی مورد نیاز را به صورت روزانه به دست آورد و از آنها بعنوان مرجعی در جستجوی ابعاد جدید تکنولوژی استفاده نمود، نیز بسیار مهم می باشد. بنابراین دراین راستا، در این گزارش سعی می شود، به مرور ده مجله ی پربازدید علمی جهان پرداخته شود:

 

لیست 10 هفته نامه برتر علمی

هفته نامه ی «نیچر»

مجله ی«طبیعت» قدیمی ترین سری انتشار تناوبی مطالب مربوطه را، برای اولین بار در چهارم نوامبر (آبان ماه)  سال 1869 در بریتانیا منتشر کرد، انتشارات گروه طبیعی در این مجله حاوی بسیاری از تحقیقات  در رشته های مختلف مانند : «علوم اعصاب، فیزیک، شیمی، بیوتکنولوژی، دارویی، شیوه های بالینی و...» بوده است. این مجله به صورت هفتگی منتشر شده و ماهانه  مورد بازدید بیش از شش میلیون نفر،قرار می گیرد.
 


مجله ساینتفیک امریكن

این مجله، قدیمی ترین و معتبر ترین مجله علمی آمریکایی است؛ که از سال 1845، توسط مخترعی بنام «روفوس پورتر» ایجاد شده و منتشر گرده است. به تازگی این مجله به عنوان بخشی از مجموعه ی «مک میلان»، یعنی همان گروهی صاحب  مجله ی «طبیعت» است بحساب می آید:  که به صورت ماهانه به 1 زبان در 30 کشور مختلف توزیع می شود که حدودآ  5/5 میلیون نفر آن را ورق می زنند.

 

 ماهنامه اسمیتسونیان

یک موسسه آموزشی و پژوهش است که دارای 19 موزه و 9 مراکز تحقیقاتی است. این موسسه با بیش از 180 شرکت وابسته به خود در سراسر جهان، توسط  دولت ایالات متحده، مدیریت و تامین بودجه می شود، که ارائه دهنده طیف وسیعی از دانش های مختلف در رشته های مختلف مانند «علم، فن آوری، تاریخ، هنر، سفر، ادبیات» و خلاقیت های مختلف در جهت تامین اهداف خاص می باشد.

 
 مجموعه مجلات Science

«علم» یکی از مجلات علمی معتبر در جهان بشمار می رود.این مجله توسط یک روزنامه نگار آمریکایی به نام «جان مایکلز» در سال 1880 و کمک مالی از «توماس ادیسون» و «الکساندر گراهام بل» تاسیس شد. در حال حاضر این مجله هفتگی توسط «انجمن آمریکایی برای پیشرفت علم» که در سال 1848 تاسیس شده منتشر می شود، و گاهی با توجه به  وابستگی 275 موسسه علمی در ده ها کشور و استخدام بیش از 120 هزار نفر، بعنوان بزرگترین سازمان علمی در جهان از آن نام برده می شود.

 

مجله «دساینتست»

مجله «دانشمند» مجله ی علمی و اختصاصی در علوم زیستی است که ماهی یکبار منتشر می شود و به کسانی که علاقه مند در این زمینه علمی هستند، با پوشش اطلاع رسانی داستان و گزارش علمی، در شاخه های مطالعات «سلول، زیست شناسی مولکولی، ژنتیک» و دیگر شاخه های  مربوط به علوم زیستی و همچنین ایده های خلاق و زمینه های کار در این زمینه فعالیت می کند.

 

مجله «نیو ساینتیست»

یک مجله علمی در قالب هفته  نامه است  که با بیش از سه میلیون خواننده از طریق کانال ها  و نرم افزاری دیچیتال   و استفاده از تلفن همراه ، و به ارائه محصولات مختلف  علمی  خود می پردازد.. اولین شمارهاین مجله از سال 1956 تاکنون،  به انتشار آخرین اخبار و مقالات در مورد علم و فناوری در شاخه های مختلف،وبه نمایش گذاشتن آخرین کتاب ها و فیلم ها و تصاویر خیره کننده، مرتبط با علم در سراسر جهان به فعالیت پرداخته است..
 

 مجله «بوپولار ساینس»

مجله ی «علم محبوب» یک مجله علمی پرطرفدار  است با عموم مردم غیرمتخصص در زمینه های علم و فن آوری سروکار دارد؛ که در سال 1872 به دست «ادوارد یومانس» تاسیس گردید. و در ماه ژانویه 2016، از حالت انتشار ماهانه  به یک بار در هر دو ماه تبدیل شد . مجله شامل بخش های مختلف مانند «پزشکی، فضا، هوش مصنوعی» است، و مسائل مشترک  تحت تاثیر قرار علم و فن آوری، ،متعلق به عموم مردم را پوشش داده است.

 

  مجله «ناشونال جیوجرافیك»

ازمجله «نشنال جئوگرافیک» بعنوان یکی از معروفترین و رایج ترین نشریات در میان مجلات" مجله شناختی" نام برده شده است.که با توجه به تاریخ طولانی خود در زمینه دانش، و همچنین تعدد کانال های ارتباطی شامل مستند و کانال های تلویزیونی، در میان دیگرنشریات «نشنال جئوگرافیک» از سال 1888، آغاز بفعالیت کرده و  از آن پس، به صورت ماهانه منتشر شده است، که پوشش موضوعات مختلف در زمینه های «جغرافیا، سفر، تاریخ، فرهنگ، علم» و چند موضوع دیگر را بعهده دارد.  این مجله به بیش از 40 زبان محلی،ترجمه و منتشر می شود.
 

 

مجله «کیهان»

این مجله علمی در سال 2004 در استرالیا تحت شعار «از همه چیز آگاه باشید»توزیع شده است. مجله «کیهان» به علوم فضایی تنها محدود نمی شود،بلکه به بسیاری از رشته های علمی، مانند «زیست، شیمی، آب و هوا، ریاضیات، فیزیک، علمی تخیلی، علوم اجتماعی، آینده، فناوری» و دیگر شاخه های مختلف علم می پردازد. "مجله کیهان "یک بار درهر دو ماه منتشر می شود.

 

مجله «دیسکاور»

دیسکاور (کشف)، مجله علمی است که دانشجویان و جوانان علاقه مند در دسترسی به علم را هدف قرار داده است ؛  و به تمام زمینه های مجلات علمی، مانند «ریاضیات، فیزیک، پزشکی، توسعه، محیط زیست، فضا، و فن آوری» می پردازد. این مجله در سال 1980 ایجادگردید، وهرنسخه  تحقیقاتی در دو ماه، ازطریق وب سایت اختصاصی بروز می شود.برچسب ها :