بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا-content marketing
تاریخ:            تعداد بازدید: 455                    

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا (content marketing) یعنی ارائه محتوا به صورت اطلاعات یا سرگرمی در تطابق با با نیازهای مشتری در مراحل مختلف فرآیند خرید. اگرچه تلویزیون به عنوان عمومی ترین رسانه تبلیغاتی شناخته می شود اما در تلویزیون پیام هایی  برای مخاطبین مخابره می شود که مجبورند آنها را در قالب تبلیغات بین برنامه ها را تماشا کنند. اما بر خلاف آن، در بازاریابی محتوایی ، تمرکز بر محتوای جالب توجه و سرگرم کننده است بدین معنی که سازندگان تبلیغات باید مثل ناشران کتاب فکر کنند  و دست به کارهایی بزنند تا مخاطب خود به سمتشان بیاید.

توسعه اینترنت در سالهای اخیر، با حذف واسطه ها، افزایش امکان دسترسی، توسعه شبکه های اجتماعی و پیام رسان، پایین بردن هزینه انتشار و برخورداری از ضریب نفوذ بالا در سراسر جهان، تاثیر مضاعفی بر اهمیت یافتن بازاریابی محتوا داشته است. مصرف کنندگان و برندها می توانند به طور مستقیم از طریق پلت فرم های آنلاین که در دسترس همه است به هم متصل شوند و از طریق لایک، کامنت و ریشیر، محتوای دریافتی را به شکلی کنش گرانه دریافت کنند.

طبق تعریف انجمن بازاریابی محتوا ، بازاریابی محتوا یک تکنیک بازاریابی است که به ایجاد و توزیع محتوای با ارزش و مرتبط برای جذب و بدست آوردن و ایجاد تعهد در یک مخاطب هدف تعریف شده و در نهایت به جذب مشتری سود ده می انجامد . (انجمن بازاریابی محتوا ، ۲۰۱۳)

این تعریف به همه فضاهایی که شما محتوا را در آنجا به اشتراک می گذارید اطلاق می شود : وبسایت، کمپین ، وبلاگ یک شرکت یا فضای رسانه ای اجتماعی . همچنین روشی را که شما اطلاعات را از آن طریق به اشتراک می گذارید شامل می شود.

چرا بازاریابی محتوا؟

امروزه به دلیل افزایش سطح دانش و آگاهی مشتریان،  تنوع محصولات و خدمات ، افزایش فعالان  و رقیبان، کیفیت های متفاوت محصولات ، و اشباع شدن بازار از  تبلیغات های تکراری و یکنواخت، بهتر است به فکر شیوه ای جدید  و متفاوت برای معرفی برند و محصولات و خدمات خود باشید. تولید محتوا  و به دنبال آن بازاریابی محتوا (contect marketing) روشی هوشمندانه برای جلب نظر مشتری  و جذب آنان  می باشد.

بازاریابی محتوا یک رویکرد استراتژیک و بلند مدت مبنی بر تولید محتوای ارزشمند  است.

همچنین نحوه  انتشار آن نیز باید مورد توجه قرار بگیرد . چراکه بر طبق اصول بیان شده، محتوا باید در فرمتهای گوناگون و برای کلیه اقشار در موقعیت های مختلف آماده شود. بنابراین نحوه انتشار، محل انتشار و زمان بندی مناسب برای توزیع محتوا اهمیت بسزایی دارد.

قالب های تولید محتوا در بازاریابی محتوا :

همانطور که در بخش استراتژی بازاریابی محتوا بحث شد ، تعیین اهداف و خواسته های شما قسمت ضروری در برنامه ریزی بازاریابی می باشد ؛ درک فرایند خریدی که مصرف کنندگان شما تجربه می کنند ، شما را قادر خواهد ساخت که قالب های محتوایی را با نیازهای آنها مطابقت دهید. یک ویدیوی خنده دار ممکن است در آشنا کردن مشتریان بالقوه با برندتان موفقیت آمیز باشد. به محض اینکه توجه آنها را بدست آوردید ، یک برگه تحقیق می تواند کمک کند که آنها را متقاعد کنید ، شما بهترین انتخاب در بازار هستید.

محتواهایی همچون : متن، کتاب، مقالات، داستان و تجربه نگاری، اینفوگرافیک، تصویر، انیمیشن، ویدئو، نرم افزار، بازی  و اپلیکیشن و …  تولید می شود که به توضیح  جامع و جالب محصولات و خدمات می پردازد.

بازاریابی محتوا-content marketing

مزیت بازاریابی محتوا

تولید محتوا با شیوه های جذاب و متنوع صورت می گیرد. همچنین تجربه نگاری که به معرفی صاحبان برندها با بیانی ساده، جذاب و مخاطب پسند صورت می گیرد که مورد اعتماد مخاطبان قرار گرفته و به تدریج به شناخت کاملی از محصولات رسیده و  وفاداری مشتری که عامل بسیار مهمی در بازاریابی محسوب می شود با این شیوه امکان پذیر است .

بازاریابی محتوا بر مبنای برنامه بلند مدت طراحی شده و به تدریج بر تعداد مخاطبان خود می افزاید . و از طریق بازایابی ویروسی به معروفیت برند افزوده می شود.

برخی شیوه های بازاریابی به طور معمول سبب ایجاد مزاحمت برای افراد خواهد شد. عاملی منفی که بجای جذب مشتری  و معرفی محصول به از دست دادن مشتری احتمالی منجر می شود.

در بلند مدت هزینه بازاریابی محتوا نسبت به سایر روشهای تبلیغاتی کمتر خواهد بود و در عین حال ماندگار تر و دارای اثر گذاری بیشتر است.

تبلیغات اگرچه لازم است اما کافی نیست. به دلیل رقابت زیاد در بین فعالان اقتصادی ، رقیبی پیروز خواهد شد که به آنچه مخاطبان خود نیاز دارند توجه کنند و به روش های تبلیغاتی و بازاریابی خود تنوع بخشند. بهره گیری از شیوه های نوین بازاریابی محتوا بسیار سودمند است.چرا که با تنوع ذاتی خود مطابق با سلیقه عموم افراد است.

اهداف بازاریابی محتوا

  • انتشار اطلاعات کامل به منظور معرفی محصول و خدمات
  • آگاهی نسبت به نام تجاری و تولید کنندگان محصول و خدمات
  • ایجاد وفاداری به دلیل توجه به مخاطبان
  • اثر بخش بودن هزینه های بازاریابی.به گونه ای که در نهایت به نفع مشتریان، و تولید کنندگان محصولات است نه صرفا رسانه های تبلیغاتی!
  • افزایش فروش و ایجاد فرصت های بالقوه


    منبع: آوان اندیشه


برچسب ها :