طراحی دکوراسیون داخلی در معماری

دکوراسیون داخلی
تاریخ:            تعداد بازدید: 454                    

در جوامع امروز انسان ها برای طراحی دکوراسیون داخلی اهمیت ویژه ای قایل می شوند.این امر به دلیل این است  که تحقیقات نشان داده است که چیدمان و یک طراحی درست در یک محیط می تواند بر میزان عملکرد افراد تاثیر بگذارد و همه ی ما بخش زیادی از وقت و عمر خود را در فضای مسقف می گذرانیم.بعضی از افراد تصور می کنند برای داشتن یک طراحی دکوراسیون شیک به فضای زیادی نیاز است در صورتی که این طور نمی باشد.برای طراحی مدرن به ایده ای حرفه ای نیاز است.طراحی دکوراسیون داخلی از عناصر مختلفی تشکیل مشود که عبارتند از فرم , نور , رنگ , بافت , کف و دیوار و سقف و سایر عناصر کاربردی از قبیل چیدمان و مبلمان.در صورتی که این عناصر با هم هماهنگ شود با ایجاد فضایی دلچسب ناثی شگرفی بر عملکرد فیزیکی و روانی انسان می گذارد.ما در این مقاله ابتدا تاریخچه ی طراحی دکوراسیون داخلی را بیان خواهیم کرد سپس نکاتی در این باره خواهیم گفت.

 

تاریخچه طراحی دکوراسیون داخلی

مطمئناً علاقه انسان به تزئین و آرایش محل زندگی‌اش امری تازه نیست حتی این احتمال وجود دارد که نقاشی‌های دوران غارنشینی، سوای مسئله اطلاع‌رسانی، نقش تزئینی نیز داشته‌اند.به هر روی، هنگامی که در سال 1922، هاوارد کارتر (Howard Carter)، باستان شناس بریتانیایی، مقبره توتنخامون (Tutankhamen) را گشود؛ نقاب طلای خالص، جواهرات ظریف و اشیاء تزئینی که در کنار جسد و در داخل مقبره قرار داده شده بود، بینشی وسیع درباره چگونگی زندگی مصریان و علاقه آنان به تزئینات و طراحی دکوراسیون داخلی را در اختیار محققان گذاشت که به نوبه خود آغازگر جستجویی دنباله‌دار و منجر به تجلی یافتن شکوه سبک اولیه مصری شد.
حفاری‌های اولیه نشان داد که حتی بی‌نواترین خدمتکاران مصری هم، لوازم روزمره خانه‌شان را تزئین می‌کرده‌اند، امری که براساس استاندارهای فعلی در خور توجه است اینكه مصریان هرگز به راحتی رازهای خود را برملا نمی‌کردند، به همین روی مشخص نیست که دقیقاً علاقه و انگیزه آنان برای طراحی از کجا سرچشمه گرفته است.فرضیه‌ها و استدلال‌های مستمری در این زمینه مطرح شده است. آنچه می‌دانیم این است که سبک‌های آغازین طراحی از مصر نشأت گرفته‌اند.

 

ترفندهای دکوراسیون در طراحی دکوراسیون داخلی

خطر کنید که موفقیت پشت دیواره ترس است. این جمله ای است هر طراح خلاق و موفقی باید به آن معتقد باشد. زمانی که طراحی دکورراسیون داخلی یک خانه شروع می شود خیلی وقت ها خارج شدن از چهارچوب های تکراری و تست شده کاری پر خطر به نظر می رسد زیرا نتیجه آن ممکن است در نهایت چندان هم خوب تمام نشود ولی درعین حال تنها هنگامی که طراح از یک اثر هنری برجسته یا الگویی متفاوت در طراحی دکوراسیون داخلی بهره گیرد می تواند با یک حرکت بی باکانه تصویر یا حال و هوایی جذاب و باور نکردنی خلق کند.

 

مراحل انجام طراحی دکوراسیون داخلی

مراحل انجام طراحی داخلی

طراحی داخلی علم و تجربه ای است که نهایتا منجر به فضای بهتری برای زندگی خواهد شد. بهره گیری از این فرآیند مستلزم شناخت بهتر ما از نحوه استفاده، متریال ها و چگونگی و روش شروع تا پایان طراحی داخلی می باشد . استفاده متدها و سلیقه های طراحان باعث ایجاد رقابت در این صنعت شده است، لذا انتخاب طراح مناسب برای فضای شما ارتباط مستقیمی با سلیقه و دیدگاه شما خواهد داشت.
 

تولید و اجرا

پس از انجام و تائید فاز طراحی، تمامی المان ها به صورت جزء به جزء در اختیار واحد تولید قرار می گیرد. در مواردی هم که نیاز به خرید می باشد، با هماهنگی شما متریال ها همانند کاغذ دیواری، سرامیک و … خریداری می شوند. در مراحل تولید تمامی جزئیات مورد توجه قرار میگیرند و پس از تولید نوبت به مرحله نصب و اجرای انها می باشد. تیم هایی که در این فاز با هم همکاری می کنند می بایست طرح را در اختیار داشته باشند تا همانند آن ، فاز اجرا را به اتمام برسانند. فاز اجرا نیز در بسیاری از موارد در کارگاه انجام می شود و پس از تکمیل فرآیند تولید آماده نصب می شود. به خاطر داشته باشید فاز اجرا نیز به صورت مرحله به مرحله انجام می شود، لذا انتظار موازی کاری در تمامی مراحل را نداشته باشید.
 

فاز طراحی

پس از فاز مشاوره می بایست چکیده مطالب مطرح شده در اختیار طراحان قرار داده شود. ابتدا پلان مورد نظر نقشه برداری می شود، سپس با توجه به نیاز های جاری و آتی فاز طراحی شروع می شود. در فاز طراحی انتخاب متریال ها، رنگ بندی، فضا سازی و نورپردازی فضا انجام می شود. طرح بدست آمده مبا شما مورد بازبینی قرار می گیرد و اصلاحات مورد نیاز انجام می شود. نهایتا طرح نهایی آماده اجرا می شود. در این فاز می توان کل پروژه را به صورت دقیق تری برآورد قیمت کرد چرا که میزان متریال و نفر انسانی مورد نیاز مشخصتر خواهد شد. طراحی اگر به درستی انجام شود شما می توانید طرح نهایی فضای مورد نظرتان را ببینید. شایان ذکر است این فاز شامل هزینه می باشد.

مشاوره و برآورد قیمت

مشاوره قبل از اجرا کمک بسیار زیادی ازصرف هزینه های اضافی خواهد دشت. قبل از شروع پروژه از افراد با تجربه کمک بگیرید تا هم بتوانید نیازهایان را مطرح کنید و هم برآورد اولیه نسبت به تغییرات مورد نظر داشته باشید. ایتدا محل مورد نظر شما می بایست بازدید شود ، سپس پس از صحبت های اولیه و شرایط موجود، فاز طراحی آغاز می شود. در فاز مشاوره شما ابتدا نیازهایتان را مطرح می کنید، پیشنهاد هایی از طرف طراح خواهید شنید و سپس با متریال های مختلف آشنا می شوید. در برخی موارد شما در فاز مشاوره دیدگاهتان نسبت به طراحی کمی تغییر خواهد کرد…شما در این فاز متوجه خواهید شد که آیا دیدگاه شما نسبت به نیازهایتان به درستی مطرح شده اند یا خیر… مشاوره به شما کمک خواهد کرد که آیا آماده شروع تغییرات هستید و یا خیر
 

چرخه رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی 

یکی از روشهای مفید برای رسیدن به تناسب رنگ در محیط و ایجاد هارمونی بین اثاثیه در طراحی داخلی استفاده از چرخه استاندارد رنگ می باشد . چرخه رنگ از سه قسمت رنگ های اصلی ٬ رنگ های میانی و رنگهای ثانویه تشکیل شده است . رنگ های اولیه زرد، آبی و قرمز رنگهایی خالص بوده که از تركیب رنگ های دیگر ساخته نشده ٬ نمی توان این رنگ ها را با مخلوط كردن رنگ های دیگر بوجود آورد و در صورت ترکیب این سه رنگ ٬ حاصل رنگ سیاه یا قهوه ای خواهد بود. رنگ های ثانویه از تركیب یکسان رنگ های اصلی و اولیه ایجاد می شوند برای مثال رنگ سبز كه از تركیب زرد و آبی ، بنفش كه از تركیب آبی و قرمز و نارنجی كه از تركیب قرمز و زرد حاصل می شود رنگ ثانویه می باشند . رنگهای بی شمار میانی نیز از ترکیب میزانهای متفاوت رنگ های ثانویه با یکدیگر بوجود می آیند .

رنگ های هارمونیک یا هم خانواده در طراحی دکوراسیون داخلی :

این رنگها دارای یک ریشه رنگی هستند برای مثال می توانید رنگهای سبز ٬ سبز آبی ٬ آبی بنفش و بنفش را در چرخه رنگ در نظر بگیرید که همگی در آبی مشترک هستند . رنگهایی که با هم هارمونی دارند همواره بخوبی در دکوراسیون کنار یکدیگر قرار گرفته و آرامش را به بیننده القا می كنند.

رنگ های متضاد در طراحی دکوراسیون داخلی :

رنگ هایی هستند كه در چرخه رنگ در برابر یكدیگر قرار گرفته اند. متضادترین آنها رنگ هایی هستند كه دقیقاً در مقابل یكدیگر واقع شده اند مانند سبز و نارنجی و یا زرد و بنفش. در صورتی که مایل به استفاده از رنگهای متضاد در طراحی دکوراسیون هستید لازم است ترکیب رنگها به گونه ای باشد که یكی از رنگ ها به صورت محسوس نسبت به دیگری غالب باشد. در غیر این صورت كنتراست و تضاد حاصل آزار دهنده خواهد بود.
علاوه بر موارد ذکر شده ٬ می توان با توجه به چرخه رنگ به قرار گیری رنگ های گرم در نیمه بالایی و رنگ های سرد در قسمت پایینی پی برد .
رنگهای گرم نظیر قرمزها، زردها، صورتی ها و نارنجی ها به فضا صمیمیت می بخشند. و رنگ های سرد واقع در نیمه پایین چرخه رنگ آرامش بخش بوده و موجب می شوند دكوراسیون یك اتاق رسمی تر به نظر برسد و عبارتند از آبی ها، بنفش ها و سبزها.
تذکر! برخی مواقع پس از اجرای دكوراسیون ٬ با وجود استفاده از رنگ های هارمونیک در كنار هم ممکن است احساس کنید . تناسب لازم بوجود نیامده است ٬ در چنین مواقعی با استفاده از رنگ متضاد در سطوح كوچك می توان بر جذابیت و شادابی محیط افزود .

 

نتیجه گیری

از ديرباز دكوراسيون منزل در ميان ايرانيان اهميت داشته و دارد اما به علت عدم تخصص و يا شلوغي و عدم اطلاع از نورپردازي صحيح و دكوراسيون و چيدمان صحيح ، خانه تبديل به محيطي كسل كننده و خسته كننده تبديل مي شود .طراحی داخلی و دکوراسیون؛ علمی آمیخته به هنر، که در دنیای مدرن امروز بیشتر از هر زمانی به آن نیازمندیم تا در سایه ی آن به آرامش و رضایتمندی از زندگی دست یابیم. دکوراسیون داخلی ، زندگی را برای ما آسان تر میکند، به ما این امکان را میدهد که خانه، محل کار، محل فعالیت و زندگی روزانه خود را آن گونه که می پسندیم و باعث آرامش و افزایش کارایی مان میشود بسازیم.

 

منبع : مرکز آموزش مجازی پارسبرچسب ها :